Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

A zalalövői nyomdát is a német autóipar rántotta magával, pedig Trump vámjai még meg sem érkeztek

Március végén járta be a hír az országos sajtót, hogy a svéd hátterű zalalövői nyomda, az Elanders június végével leállítja működését, ezzel pedig mintegy 140-150 dolgozótól kell megválniuk. A térség egyik legjelentősebb munkáltatója saját közlése szerint azért döntött viszonylag hirtelen az üzem bezárása mellett, mert a vártnál gyorsabb mértékben csökkent az elmúlt években a nyomtatott anyagok iránti kereslet. Bár az Elanders kommünikéje nem említi konkrétabban, hogy mely partnereik részéről csökkent drasztikusan a termékeik iránti igény, az ATV Híradó a témával foglalkozó riportja utalt arra, hogy a zalalövői cég két német autógyárnak is készített használati utasításokat, így a német autóipar gyengélkedése állhat a termelés leállításának hátterében. 

Azzal kapcsolatban, hogy valóban az autóipari ügyfélkör meggyengülése-e a fő oka a döntésüknek, levélben megkerestük az Elanderst is. A cég szerdán azt közölte a Mércével, hogy az MTI által is idézett sajtóközleményükben foglaltaknál többet nem szeretnének nyilatkozni a bezárás körülményeiről, tehát nem erősítették meg, de nem is cáfolták az ATV Híradó megszólalóinak feltételezését.  

Tóth Gábor, a Nyomda- és Papíripari Szövetség ügyvezetője viszont, aki a zalalövői nyomda működésére is rálát, kérdésünkre részletesen alátámasztotta, hogy valóban az európai autópiac gyengélkedése lehet a legerősebb érv, ami alapján a svéd befektető a bezárás mellett dönthetett. A cég fő profilja ugyanis az, hogy autóipari gyártóknak készít mindenféle „kesztyűs” – értsd: az újautók kesztyűtartójában elhelyezett – anyagokat, használati utasítást vagy az értékesítéshez marketinganyagokat. 

„A várakozások pedig finoman szólva sem pozitívak az európai autógyártók eladásait tekintve. Szűkülő piacról van szó, ráadásul még a Trump-féle vámháborút megelőzően a kínai autóipar nyomása is meglehetősen komolyan befolyásolta negatív irányba ezeknek a cégeknek az értékesítését”

– magyarázta Tóth Gábor. 

Vagyis egyre kevesebb Európában gyártott autót értékesítenek, akár még Európán belül is. Ez az összes olyan iparágat érzékenyen érinti, ami erre ráépült. Nem csak a nyomdaiparról van szó: például kevesebb műanyag ablaktörlőre, gumilapátra, üvegre, visszapillantó tükörre lesz szükség. Mivel a nyomtatványokra is ugyanez igaz, az Elanders azt mérhette fel, hogy ezen a piacon igazából bővülés nem várható. Mindezt tetézi Donald Trump amerikai elnök vámháborúja, aki a múlt héten az Európai Unióból behozott termékekre 20 százalékos vámot jelentett be. 

Az Elanders üzembezárásáról szóló közleménye hangsúlyozza, hogy egy új termékcsoporttal tervezi a későbbi újranyitást. Mint írják: „A cégcsoport felsővezetése aktívan dolgozik egy koncepción, melynek célja, hogy újrainduljon a gyártás a jövőben egy teljesen új termékportfólióval, új gyártási technológiával hozva új irányvonalat a magyar piacra.” Ez esetben felmerülhet a kérdés, hogy nem képzelhető-e el az újraindítás a jelenlegi munkaerő-állomány képzettségével és létszámával, de Tóth Gábor szerint a helyzet sajnos nem ilyen egyszerű. 

„A nyomdaipar hírhedten nagyon eszközigényes és beruházásigényes terület, úgyhogy ez nem úgy működik, hogy egyszer csak nem az autóiparnak gyártunk könyveket, hanem elkezdünk például hajlékony falú csomagolóanyagot gyártani egy teljesen más, jobban prosperáló piacra. Egyrészt ezt a jelenlegi eszközparkkal sem tudják meglépni, másrészt a piac és a kollégák szaktudásának hiánya is akadályozó tényezők. Ha egy nyomdaipari cégnél meg akarnak honosítani egy új területet, például csomagolóanyagot akarnak gyártani, az bizony hosszú évek kitartó és izzadságos munkája, hogy ott jó minőségben, határidőre és költséghatékonyan készüljenek el a termékek”

mondta a szakember.

A Nyomda- és Papíripari Szövetség nemcsak külső szemlélőként van jelen az Elanders körüli eseményekben, hanem ők azok, akik a bezárás hírére megkeresték az összes magyarországi nyomdát, hogy egy kampány keretében összekössék velük az állás nélkül maradó dolgozókat, akár állásbörze szervezését is vállalva. Tóth Gábor szerint bőven van akkora munkaerőhiány a nyomdaiparban, hogy a puszta matek szintjén ne jelentsen gondot a munkavállalók elhelyezkedése. A probléma inkább az, hogy az alternatívák földrajzilag távol esnek a zalai településtől.

„Az állásbörzére be is jelentkeztek már szép számmal a nyomdák. Itt nem az a kérdés, hogy ezt a 140-150 embert fölszívja-e az ipar. Ennek többszöröse hiányzik a nyomdaiparból. A kérdés az, hogy azok a Zalában élő családok, munkavállalók hajlandóak-e mondjuk Budapestre, Debrecenbe, Gyomára, Szegedre, Gyulára és Nyíregyházára – innen jöttek az elmúlt időszakban jelzések a foglalkoztatóktól – költözni. Még úgy is, hogy minden egyes partnerünknek elmondtuk, hogy kulcskérdés a lakhatás megoldása, tehát mindenki vállalja is, hogy elhelyezi ezeket a családokat, kollégákat, és úgy állítják össze ezeket a toborzólistákat is.”

Tehát a magyarországi nyomdaipar – amelynek nagyon sok köre van, köztük szép számmal akadnak növekvő piacok is – jelen helyzetben elméletben gond nélkül fel tudja venni majd az állás nélkül maradtakat. Más kérdés, hogy kik lesznek azok, akik el tudnak és el is akarnak mozdulni Zalából, hogy a szakmában maradjanak.

Kerestük a dolgozók kilátásaival kapcsolatban Nyomdaipari Dolgozók Szakszervezetét is, amelynek van alapszervezete Zalalövőn. Mészáros István országos elnök a Mércének elmondta, hogy bár kevés információt oszt meg a cég a szakszervezettel, minden erejükkel támogatják a Nyomda- és Papíripari Szövetség állásbörzéjét. Úgy tudják, a nyomda korrekt módon, munkáltatói felmondással tervez eljárni a dolgozókkal szemben, hogy mindenki megkaphassa a végkielégítését. 

Mint a bezárásról elsőként beszámoló Zaol.hu felidézi, az Elanders Hungary Kft. zalalövői üzeme 2002-ben kezdte meg működését. A nyomdaipari vállalat tulajdonosa a kezdetektől fogva az a svéd Elanders Group, amely a kontinens 11 országában 77 telephellyel rendelkezik. A közel háromezer lakosú Zalalövő annak idején az Elanders cégcsoport első üzemének adott helyet. A város polgármestre szerint az elmúlt években folyamatos fejlesztések zajlottak az Elanders telephelyén, új csarnok épült, napelemparkot alakítottak ki, s ezek a beruházások nem arra engedtek következtetni, hogy a tulajdonosok a bezárást fontolgatják, még akkor sem, ha a termelés csökkent.

A cég közleményét feldolgozó MTI-híradás kitér arra, hogy a nyilvános cégadatok szerint az Elanders Hungary Kft. az utolsó lezárt évében, 2023-ban 18 millió 509 ezer euró nettó árbevétel mellett 910,5 ezer euró adózott eredményt ért el, míg 2022-ben 21 millió 894 ezer euró nettó árbevételt és 1 millió 494 ezer euró adózott eredményt ért el. Mindkét évben átlagosan mintegy 200 dolgozót foglalkoztatott a társaság Magyarországon.

Kedves Olvasó, ha tetszett ez a cikk, és szeretnéd, hogy az általunk képviselt társadalmi igazságosság minél több emberhez eljusson, legyél te is a támogatónk! Április végéig még 3 millió forintot szeretnénk összegyűjteni, hogy a Mérce idén ne csak túléljen, hanem épülni és fejlődni tudjon.