Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

„A meghatottság sokkal erősebb, mint a fáradságom” – újvidéki hallgatók álltak meg Budapesten demonstratív bringázásuk közben

Szombaton több száz szerb és velük szolidarító magyar állampolgár üdvrivalgása közepette begurult a Hősök terére az a több tucatnyi biciklista, akik az Újvidéki Egyetem hallgatóinak képviseletében kerekeznek Strasbourg felé, hogy elvigyék a szerbiai emberi jogsértésekről szóló dokumentációkat az Emberi Jogok Európai Bíróságának.

A téren összegyűltek lelkes skandálása, biciklistáknak dobált rózsái és ölelései kifejezetten eufórikussá emelték a hangulatot, néhány pillanatra elfeledtetve a komor tényeket, amik a hónapok óta zajló szerbiai tömegtüntetések és egyetemfoglalások hátterében állnak.

Budapest, 2025. április 6. Szerbiai biciklis tüntetők érkeznek a budapesti Hősök terére, a Strasbourg felé tartó útjukon. Fotó: Hardy Anna / Mérce

Mint ismeretes, tavaly november elsején iszonyatos tragédia rázta meg Szerbiát. Az újvidéki vasútállomás nemrégiben, a Budapest-Belgrád gyorsvasút projekt részeként „felújított” épületének 300 tonna súlyú előtető-szerkezete aznap leszakadt, a helyszínen kioltva 14 ember életét, valamint megölve további egyet, aki súlyos sérüléseibe később a kórházban halt bele. Mindez minden bizonnyal teljesen megelőzhető okokból történt, kriminális tervezési hibákból eredően, amelyeket viszont a korrupt, átláthatatlan közintézmények működése eltakart.

A tragédia után Szerbián sok éve nem látott tiltakozási hullám söpört végig, a felelősök felkutatását és megbüntetését, valamint az ehhez hasonló esetekhez vezető körülmények teljes felszámolását követelve. Az egyébként a társadalom széles rétegeit megmozgató tiltakozási hullám élén a kezdetektől egyetemisták álltak, akik egyetemek és egyéb közintézmények elfoglalásával adtak nyomatékot követeléseiknek, létrehozva egy alternatív, átláthatóságra és demokratikusságra épülő döntéshozatali rendszert a társadalmi ellenálláson belül. A szerbiai rezsim részengedmények és felelősséghárítás mellett a kezdetektől fogva brutálisan lépett fel a tiltakozókkal szemben, hol homályos hátterű verőlegényekkel, hol hangágyúval, hol rágalomkampánnyal harcolva a valódi változást követelő tömegek ellen.

Pumpálj! – Biciklit is

Mint arra már a Mércén is felhívtuk a figyelmet, a szerbiai tiltakozások egyik jelszava a „pumpálj” lett, utalva az ellenállás fenntartásának szükségességére egy népszerű szerb popdal szövegét felhasználva. Az újvidéki egyetemisták bringás csoportja a szlogennek újabb értelmezési réteget adott akciójával, immár a kerekek felfújását is bevonva a mostani tiltakozás alapfogalmaiba.

A csoport feltett szándéka, hogy mintegy 1000 kilométert tekerve, Újvidéktől Szabadkán, Budapesten, Pozsonyon, Bécsen, Linzen, Salzburgon, Münchenen és Stuttgarton keresztül, minden városban egy-egy rövid, demonstratív kiállásos megállást téve juttassák el a mozgalom fő követeléseit az EU bíróságához.

Budapest, 2025. április 6. Szerbiai biciklis tüntetők érkeznek a budapesti Hősök terére, a Strasbourg felé tartó útjukon. Fotó: Hardy Anna / Mérce

Fővárosunkban nem lehetett panasz a fogadtatásra, mind Szerbiából származó, mind magyarországi szolidáris csoportok ujjongva (és rengeteg étellel-itallal) fogadták a tekerőket. Az esemény magyarországi szervezői között akadtak olyanok, akik január óta rendszeresen gyűléseket tartanak Szerbia budapesti nagykövetsége előtt, az országban uralkodó áldatlan állapotok miatt. Egyikükkel, Nikola Teodosić-tyal sikerült pár szót váltanunk a Hősök terén. Teodosić, aki egyébként Magyarországon tanul nemzetközi kapcsolatok szakon, elmondta, céljuk az, hogy tudatosítsák szerbiai barátaikkal és honfitársaikkal, hogy tiltakozásaiknak külföldön is van támogatottsága, és a külföldön élő szerbiai emberek is kiállnak mellettük.

„Sajnos a demokratikus értékek egyre inkább háttérbe szorultak Szerbiában, mióta a Szerb Haladó Párt átvette a hatalmat, korábban Tomislav Nikolić, majd Aleksandar Vučić alatt. Az ő rendszerük évről évre egyre inkább átveszi az intézmények irányítását, és a média feletti teljes ellenőrzésük lehetővé teszi, hogy a közvéleményt nacionalistábbá, kevésbé demokratikussá formálják. Összességében csak a belső gyűlöletből és az erkölcstelen értékekből táplálkozik ez a rendszer”

– hangsúlyozta a hallgató, majd hozzátette a tüntetések természetével kapcsolatban:

„Remélhetőleg látszik kívülről is, hogy egyik követelésünk sem mondja azt, hogy meg akarunk szabadulni az elnöktől, vagy hogy ezt, vagy azt a bizonyos személyt akarjuk a hatalomba. Nem, a követeléseink mind rendszerszintűek, hiszen az emberek tudatosították, hogy a rendszerünk alapjaiban korrupt. Például, abból a szempontól, hogy nincs többé független igazságszolgáltatásunk, amely valóban minden ügyet teljes átláthatósággal tud feldolgozni.”

Budapest, 2025. április 6. Szerbiai biciklis tüntetők érkeznek a budapesti Hősök terére, a Strasbourg felé tartó útjukon. Fotó: Hardy Anna / Mérce

Az 1000 kilométeres távot teljesítő egyik bringást is sikerült gyorsan elkapnunk pár kérdésre. A demonstráló – nevezzük mondjuk Marko-nak – elmondta, hogy csodálatos érzés volt számára begördülni Budapest egyik központi terére úgy, hogy mindenfelől a szolidaritás kifejeződéseivel találkozott:

„Csodálatos érzés volt megérkezni ide. Számomra őszintén szólva a menetünk eddigi legnehezebb pontja volt ez érzelmileg. Elkezdtem reszketni, amikor megláttam a tömeget. A bicikli tekerésére jóval kevesebb energiát kell használnom, mint a meghatottság feldolgozására.”

Marko abban is reménykedik, hogy végül nem lesz szükség a teljes táv teljesítésére, na nem azért, mintha nem lenne benne elég lendület, inkább csak reméli, hogy előbb elfogadják a követeléseiket hazájában, minthogy megérkeznének úti céljukhoz:

„Ha teljesítik a követeléseinket még mielőtt megérkezünk, visszamegyünk és ünnepelni fogunk. Ez az, amire várunk. Minden nap reméljük, hogy meg fog történni, és ne kelljen tényleg végigmennünk. De ha kell, végigtekerünk”.

Budapest, 2025. április 6. Szerbiai biciklis tüntetők érkeznek a budapesti Hősök terére, a Strasbourg felé tartó útjukon. Fotó: Hardy Anna / Mérce

A bringás demonstráció bár látványos, önmagában nem illeszkedik a társadalmi szervezkedés eddigi menetébe. A szerbiai tiltakozók, főként az egyetemisták mindezidáig kifejezetten távol tartották magukat az EU-s intézményekre való hivatkozástól, a helybeli szervezkedést és az alulról jövő problémamegoldást részesítve előnyben. Egyelőre nem tudni persze, hogy mindez csak egy jól sajtózható megmozdulás vagy irányváltási szándék a mozgalom részéről.

Kedves Olvasó, ha tetszett ez a cikk, és szeretnéd, hogy az általunk képviselt társadalmi igazságosság minél több emberhez eljusson, legyél te is a támogatónk! Április végéig még 3 millió forintot szeretnénk összegyűjteni, hogy a Mérce idén ne csak túléljen, hanem épülni és fejlődni tudjon.

 

Kiemelt kép: Budapest, 2025. április 6. Szerbiai biciklis tüntetők érkeznek a budapesti Hősök terére, a Strasbourg felé tartó útjukon. Fotó: Hardy Anna / Mérce