Többször megszúrta feleségét egy 60 éves férfi január 8-án Fóton, majd rövid idő elteltével bement egy fővárosi rendőrkapitányságra, ahol elmondta, mit tett – közölte a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság nyomán az MTI csütörtökön. A nyomozók a fóti házban holtan találták az 54 éves nőt.
A férfit előállították, őrizetbe vették, és emberölés bűntette miatt gyanúsítottként hallgatták ki.
A Mérce és a PATENT Egyesület gyűjtése szerint 2024-ben legkevesebb 17 nőt gyilkoltak meg férfiak Magyarországon. Az új évből alig egy hét telt el az idei első, fóti gyilkosság bekövetkeztéig.
A nők elleni erőszak mindennapos Magyarországon – a barátok, élettársak, férjek, exek által elkövetett bántalmazás gyakoribb, mint gondolnánk. Az áldozatokat azonban legtöbbször elrejti a négy fal, a „boldog család” képe, az „odaadó férj” álarca, a „magánélet szentsége”, de nem ritka az sem, hogy idegenek, nem közeli hozzátartozók használnak ki és bántalmaznak akár végzetesen rendkívül kiszolgáltatott helyzetű nőket. Szenvedésükhöz pedig sokszor maguk a hatóságok, bíróságok és a kormány is csak asszisztál.
Tapasztalataink szerint a hatóságok sem a megelőzésben, sem a szakszerű esetkezelésben nem hatékonyak. A kormánynak hosszú évek óta semmiféle stratégiája nincs a nők elleni erőszak visszaszorítására, pedig Magyarországon mintegy 200 ezer nő él bántalmazó kapcsolatban.
Magyarországon igencsak kevéssé kutatott terület a nők elleni erőszak. A probléma valódi méretének felmérését megnehezíti, hogy nem készülnek statisztikák a férfi hozzátartozók által nők ellen elkövetett erőszakról, illetve gyilkosságokról. Ezért is rendkívül fontos, hogy tíz év után először 2024. novemberében jelent meg reprezentatív felmérés a nők elleni erőszak mértékéről Magyarországon. (A kutatásról itt írtunk bővebben.) Az Európai Alapjogi Ügynökség, az Eurostat és az EIGE megrendelésére készült, 115 ezer nő részvételével a témában a valaha volt legalaposabb európai kutatáshoz ugyan idén nem járult hozzá a magyar kormány, független közvélemény-kutatók bevonásával mégis elkészült a magyar adatfelvétel, ami lesújtó eredményeket tár elénk.
Eszerint toronymagasan a magyar nők szenvednek el a legnagyobb arányban lelki vagy fizikai erőszakot, fenyegetést és/vagy szexuális erőszakot a partnerüktől. Míg az európai átlag 31,8%, a magyar nők több mint fele, 54,6%-a élt már bántalmazó kapcsolatban. A nők 31,2%-a szenvedett már el fizikai erőszakot vagy fenyegetést a párkapcsolatán kívül, míg ha ehhez hozzávesszük a szexuális erőszakot is, a magyar nők 49,1%-a érintett.
Mint azt az adatok is mutatják, fontos, hogy ezekre az esetekre ne elszigetelt drámákként tekintsünk, hanem olyan közös, társadalmi problémaként, amely az erőszak más formáiban gyökerezik, és amely ellen együtt kell fellépnünk.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A PATENT Egyesület és a Mérce szerkesztősége 2024-ben úgy döntött, hogy a tudomásunkra jutó nőgyilkosságok és gyerekgyilkosságok eseteit egy számlálóval tesszük láthatóbbá közösségimédia-felületeinken, felhívva a figyelmet a tragédiák sokaságára mindaddig, amíg maga a rendszer is fenntartja ezt az erőszakot.
Ha támogatásra van szüksége, mert Önt vagy ismerősét bántalmazás vagy szexuális erőszak érte, itt talál részletes információkat.
A NANE Egyesület segélyvonala bántalmazott és szexuális erőszakot átélt nőknek: 06 80 505 101 (hétfő, kedd, csütörtök, péntek 18-22; szerda 10-12 óráig; ingyenesen hívható mobilról is).
Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) telefonszáma: 06 80 20 55 20 (ingyenesen hívható napi 24 órában, abban az esetben hívja, ha menekülnie kell otthonról vagy krízisszállást keres.)
A PATENT Egyesület jogsegély-szolgálata: 06 80 80 80 81 (szerdánként 16-18 óráig és csütörtökönként 10-12 óráig, e-mailen: [email protected])
A biztonságos internethasználatról itt olvashat bővebben.
Gyermekkori abúzus áldozatai a fenti segélyvonalakon túl a Muszáj Munkacsoport oldalán tájékozódhatnak.