Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Ha a szemét ott marad az utcán, az sokaknak fáj – Így vették vissza a MOHU-tól a szemétszállítást a kanizsaiak

Napokig tartó demonstráció után tarthatja meg munkahelyét több mint 80 dolgozó Nagykanizsán. A város hulladékkezelő cége, a Viridis-Pannonia Nonprofit Kft. munkatársai győztesen jöttek ki a monopolhelyzetben levő állami hulladékgazdálkodási koncesszorral, a MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel (MOHU) folytatott vitából, amely végül belement, hogy a jövőben is a város cége végezze a térsége szemétszállítását, ne pedig a feladatra decemberben alvállalkozónak szerződtetett, szintén önkormányzati hátterű – nem mellesleg a MOHU területi koordinátoraként is funkcionáló – kaposvári KHG. Az erőteljes dolgozói kiállást nemcsak politikai csatározások, hanem szinte példátlan városi összefogás és országos médiafigyelem is kísérte. A dolgozók sikeres küzdelmét a Viridis-Pannonia két vezetőségi munkatársa, Farkas Gábor szolgáltatási vezető és Császár András logisztikai vezető értékelte a Mércének.

A kanizsai cég vezetői úgy vélik, a győzelmük kulcsa a demonstráción kívül az is lehetett, hogy a kaposvári vállalat szerintük nem készült fel érdemben a nagykanizsai térség átvételére.

Ők arra tettek fel mindent, hogy az összes dolgozónkat kérték, akik majd átmennek, és ők nem fektettek energiát abba, hogy ha nem mennek át a dolgozóink, akkor legyenek szakképzett emberek a megfelelő létszámban”

– vélekedett Császár András. Mint a logisztikai vezető korábban a Kanizsa Hangja nevű helyi médium élő videójában kifejtette, a sajtóban gyakorta említett 80 fő fizikai dolgozón túl egy 20-30 fős szellemi dolgozói állomány sorsa is bizonytalanná vált, sőt őket a létszámfelettivé válás réme fenyegette azzal, hogy a kaposváriak első sorban a kétkezi dolgozókat vették volna át. 

A MOHU ezzel kapcsolatban azt állította, hogy jogfolytonossággal, megegyező bérrel venné át Kaposvár a Viridis-Pannonia munkatársait, miközben a kanizsaiak szerint összességében alacsonyabb fizetést kaptak volna a KHG-től. Farkas Gábor ezzel kapcsolatos kérdésünkre azt válaszolta: a Viridis-Pannonia jogásza szerint a dolgozók ténylegesen azonos feltételekkel történő átvételének az lett volna a módja, hogy a két cég a Munka törvénykönyve alapján megállapodik arról, hogy ha a dolgozók nem kapják meg ugyanazokat a juttatásokat, mint a Viridis-Pannoniától, akkor felmondhattak volna a KHG-nél 30 napon belül, és a kaposváriaknak kötelező lett volna kifizetni a végkielégítésüket a Viridisnél eltöltött időszakra is. Farkas szerint ezt a szerződést azonban a KHG nem volt hajlandó aláírni.

A kanizsaiak és a MOHU vitájának a sajtóban is gyakran idézett további sarkalatos pontja volt, hogy a koncesszor szerint a Viridis-Pannonia árajánlata esetében nem lett volna biztosítható a lakosságnak a „rezsicsökkentett” áron történő szemétszállítás, pontosabban az, hogy ne a lakosság fizesse meg a koncesszori szerződésben vállalt díj és a tényleges ár közti különbözetet. Farkas Gábor szerint azonban egyfelől a szolgáltatók költsége a lakossági díj már 2016, azaz a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. megalapítása óta szétváltak egymástól, ráadásul a Viridis-Pannonia 2025-re adott ajánlata alacsonyabb volt a 2024-es és a 2023-as árnál is. 

A MOHU végül a kanizsai munkások háromnapos tüntetéssorozata után állt kötélnek, és hagyta a térségbeli hulladékgyűjtés feladatát azt az évtizedek óta végző Viridis-Pannoniánál. A demonstrációk szervezésével kapcsolatban Császár András elmondta, szakszervezet – egyelőre – nem működik a cégüknél, a cégvezetés nyújtott segítséget a tüntető munkásoknak. 

„Konkrétan én is jelentettem be a rendőrségen a tüntetést. Nyilván ők nyomták, hogy >>na akkor holnap reggel is megyünk, meg holnapután reggel is<<, tehát részükről volt meg az a fajta nyomás, ami miatt aztán mi hivatalos mederbe tereltük a rendőrségen a demonstrációt, hogy ne legyen ebből senkinek problémája”

– mondta a Mércének Császár, aki szerint a munkások nem mérlegelték sokat az akciók esetleges kockázatait, lelkesen álltak bele a tüntetésekbe. 

A Viridis-Pannonia dolgozói, vagy ahogyan leggyakrabban emlegetik őket helyben, a „nettások” mögött példátlan térségi összefogás alakult ki. Ennek érdekessége az volt, hogy a saját cégéért kiálló, a város ellenzéki polgármestere, Horváth Jácint nem egyszer nyíltan firtatta a hulladékgazdálkodási rendszert koncesszióba adó, valamint a kaposvári városvezetés politikai hátországát is jelentő kormánypárt felelősségét, miközben Cseresnyés Péter, a kanizsai térség fideszes önkormányzati képviselője is többször kritizálta a MOHU eredeti döntését. Ezzel együtt város lakossága a közösségi médiában is jól látható reakciók alapján tényleg pártállástól függetlenül egységesen azt kívánta, hogy maradjon az ő cégüknél a szemétszállítás feladata, maximum a kialakult helyzetért mást és mást tartottak felelősnek.

A szombat estére a polgármester által meghirdetett tüntetésre – amelyből az időközben megkötött megállapodás miatt végül örömittas ünneplés lett – is több százan jeleztek vissza a Facebookon, s hasonló számban ténylegesen meg is jelentek a kanizsai Erzsébet téren.

Az eseményen a nettás dolgozók is beszédeket mondtak, s megköszönték a támogatást a kanizsai városvezetésnek és a fideszes országgyűlési képviselőnek egyaránt.  

A dolgozókra Császár András szerint nem rakott extra terhet az ügy pártpolitikai vetülete.

„Talán lehet, hogy ennek az egésznek az volt a missziója, hogy összehozza a városnak a politikai vezetését, baloldaltól, jobboldaltól függetlenül, és egy közös célért, egy kanizsai cégért tudjanak menni. Szerintem mindenki könnyen beleállt és félre tudta tenni azokat az évtizedes sérelmeit, ami esetleg a másikkal szemben volt. Talán saját maguknak is mutattak egy példát, hogy így is lehet dolgozni” – mondta a logisztikai vezető. 

A meglehetősen széles szolidaritás mögött a nettások szerint az is ott volt, hogy a Viridis-Pannonia a város kultikus cége.

„Mindenhol jelen vagyunk gyakorlatilag, és a város és intézmények alapjában véve eddig is számíthattak ránk. Ráadásul azt elmondtuk többször, hogy az elmúlt években egy óriási fejlesztésen mentünk keresztül annak érdekében, hogy ennek az új, MOHU-s rendszernek minél inkább megfeleljünk, hogy minél fejlettebb legyen a gépjárműpark. Ezek után kiváltott az emberekből egy ellenszenvet, hogy a város cége beruház, meg fejleszt, és akkor valaki idehoz egy új járműparkot, és gyakorlatilag a mienket meg kukába söpri.”

A szemétszállító munkások érdekérvényesítő képessége más ágazatokéhoz képest igen feltűnő az utóbbi évek eseményei alapján, elég a fővárosi kukások sikeres, 2022-es sztrájkjára gondolni. Farkas Gábor szerint ennek viszonylag egyszerű a magyarázata:

„Épp mondtam a kollégáknak tegnap, hogy mi nem játékkatonát gyártunk. Ha három hétig nem lehet Magyarországon játékkatonát kapni, az senkit nem érdekel, de ha ott marad a hulladék az utcán (mint ahogy lakossági beszámolók alapján az újév első napjaiban, a kaposvári cég rövid életű működése alatt helyenként Nagykanizsán is történt – B. B.), az nagyon is sokakat érdekel.”

 

Kedves Olvasó, ha tetszett ez a cikk, és szeretnéd, hogy az általunk képviselt társadalmi igazságosság minél több emberhez eljusson, legyél te is a támogatónk! Februárban és márciusban 6 millió forintot szeretnénk összegyűjteni, hogy a Mérce idén ne csak túléljen, hanem épülni és fejlődni tudjon.

Most ahhoz járulhatsz hozzá, hogy legyen időnk és energiánk fejlődni, kísérletezni és meg tudjuk sokszorozni tartalmaink hatósugarát! Hogy együtt még többeket győzhessünk meg arról, hogy egy igazságosabb világ lehetséges!