Vallási vezetők, tudósok, látnokok amióta csak a világunk létezik, számtalanszor megjósolták a világ végét. Számos okot neveztek meg, mely előidézheti az Armageddont: egy kisbolygó becsapódása, csillagok kivételes együttállása, a Föld túlnépesedése, isteni átok, az Antikrisztus eljövetele, kerek évszámok, mint például a millennium, és még megannyi apokaliptikus esemény. Jóslataik értelmében már nagyon sokszor el kellett volna tűnnie az emberi civilizációnak.
Ennek ellenére világunk továbbra is létezik, holott számos nagyon is ember okozta veszély fenyegeti a Földet, mint a globális éghajlatváltozás, háborúk, járványok, túlnépesedés stb.
A napokban jelent meg egy cikk, amely a nagy tekintélyű Science folyóiratra hivatkozik, miszerint 64 évvel ezelőtt elismert tudósok megjósolták, hogy 2026. november 13-án bekövetkezik a világvége. Az Apokalipszis eljövetelének okaként a fékezhetetlen népességnövekedést jelölték meg.
Steven Hawking jóval későbbre teszi a világvége bekövetkezését. A fizikus a The Search for a New Earth című dokumentumfilmben arra figyelmeztetett, hogy az emberiségnek egészen 2600-ig el kell hagynia a Földet, mivel akkor Földünk gigantikus tűzgömbbé válik a globális éghajlatváltozás és az üvegházhatás következtében.
Legutóbbi hazai hír, ami felkavarta a kedélyeket Gelencsér András 24.hu-nak adott interjúja volt, melyben a vegyészmérnök azt taglalta, hogy az emberi civilizáció pusztulását már nem tudjuk elkerülni, mert a végzetes folyamatok visszafordíthatatlanok.
Amit a tudomány mai állása szerint biztosan tudni lehet, hogy a Nap 7,5 milliárd év múlva kihűl és vörös óriássá változik. Amikor a Nap már kimerítette a magjában található hidrogénkészletet és elkezdi a magot körülvevő rétegben lévő hidrogén égetését, akkor tágulni kezd. Ezáltal ugyan fényesebb lesz, viszont sugara és a felszíne is erőteljesen megnövekszik. Ennek eredményeképpen nagyobb lesz, de hidegebb és vörösebb színű. Felfúvódása közben elnyeli a Naprendszer bolygóit, beleértve a Földet is.
Amennyiben a tudósok számításának hitelt adunk, akkor biztosra vehetjük, hogy 7.5 milliárd év múlva a Föld elpusztul.
A milliárd évek távlatában most mégis leginkább az éghajlatváltozás ad aggodalomra okot, és ennek következtében az olvadó sarki jégsapkák és gleccserek, permafrostból felszabaduló extra üvegházhatású gázok, az óceánok vízszintjének emelkedése, melynek következtében tucatnyi csendes-óciáni sziget eltűnik. Említhetnénk akár a szintén brutális mértékeket öltő biodiverzitás csökkenést is. A lista végeláthatatlan.
E kihívások leküzdése érdekében vezette be az Europai Unió 2021-ben a Green Dealt, magyarul a zöld megállapodást, melynek célja pont a felmelegedés ütemének lassítása, azzal, hogy 2050-re az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását nullára csökkenti és ezzel eléri a teljes klímasemlegességet.
A sok pesszimista jóslat eredményeképp fiatalok százezrei küszködnek a klímaszorongással.
Ebben a veszélyekkel átitatott hangulatban jelent meg Takács-Sánta András: Világeleje – A jó élet keresése az ökológiai válság korában című könyve, mely már a címével is kitűnik. A humánökológus író nem tagadja a veszélyeket, mely társadalmunkat fenyegeti, de reményt ad és cselekvésre buzdítja olvasóit. Saját bevallása szerint nem optimista, de reménykedik – a kettő nem ugyanaz.
A Kihalni veszélyes podcastban a Világeleje című könyvről beszélgettünk Takács-Sánta Andrással, mely ezen a linken hallgatható meg YouTube-on, illetve Spotify-on és az összes podcastmegosztó oldalon is megtaláljátok.