Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

A békés Japán így vált pár év leforgása alatt háborúra kész állammá

Joe Biden a NATO-vezetők múlt heti csúcstalálkozóján kijelentette, hogy az Egyesült Államok ismét találkozni fog az európai és japán vezetőkkel, s megvitatják, miként lehetne a közeljövőben tovább bővíteni a fegyverrendszerek építésére vonatkozó kapacitásokat.

Az elnök nyilatkozta pusztán egy hónappal azután hangzott el, hogy az USA és Japán egy új megállapodás keretében jelentős védelmi-ipari együttműködési megállapodást kötött. S bár az Egyesült Államok elnökének egészségi állapotáról szóló hírek, pár napja pedig a Donald Trump republikánus elnökjelölt elleni merénylet elhalványította a NATO-csúcstalálkozó jelentőségét, annyira azért mégsem, hogy ne tűnne fel a nyugati katonai hatalommal szoros partneri viszonyt ápoló Japán masszív fegyverkezése.

Az Egyesült Államokkal folyó együttműködés az új katonai beszerzésektől a  repülőgépek és hadihajók felújításáig terjed, s rövidebb távon lehetővé teszi, hogy a szigetország a bruttó hazai termék 2024-es 1,6%-áról 2027-re 2%-ra emelje a hadi kiadásait,

hosszabb távon pedig a két állam részbeni, az AUKUS megállapodáshoz hasonlatos katonai összeolvadását szolgálja.

Ám emellett, a második világháború óta példátlan módon Japán immár több európai állammal is elmélyítette a hadipari együttműködést. Ez utóbbi a fenyegető nevű Globális Harci Repülőgép Program (GCAP) keretében történik, amely azt a célt szolgálja, hogy Japán, Olaszország és az Egyesült Királyság ún. hatodik generációs lopakodó repülőgépeket fejlesszen ki. Ezen túl azonban arra is érdemes felfigyelnünk, hogy a GCAP, melynek hírét még Rishi Sunak egykori miniszterelnök jelentette be 2022 decemberében, az Egyesült Királyság egyéb katonai megállapodásokat is kötött Japánnal, melyek egymás területéhez viszonos hozzáférést biztosítanak, lehetővé teszi a két ország számára fegyveres erőik állomásoztatását egymás területén.

Ehhez éppen csak az 1947 óta fenntartott, az akkor született alkotmányba foglalt békés külpolitikáját kellett felcserélnie egy Kína-ellenes militantizmus kedvéért.

Búcsú a békétől

Ahogyan arra Gavan McCormack kutató a Jacobin oldalán megjelent írásában két évvel ezelőtt rámutatott, pusztán háromnegyed évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy az a Japán, amely kijelentette, hogy soha nem fog „háborús potenciált” fenntartani, valójában egy félelmetes katonai rendszert építsen ki.

Az Egyesült Államok segítségével immár a világ ötödik legnagyobb katonai költekezőjévé vált, amelynek az elmúlt három esztendőben az az ötlete támadt, hogy kifejleszti az ellenséges támaszpontok megelőző csapásait szolgáló rendszerét, és fontolgatja, hogy felkérje-e az Egyesült Államokat, hogy „közös” nukleáris fegyvereket helyezzen el japán földön.

McCormack felidézi, hogy míg az 1960-as években megállapodás szólt arról, hogy Japán nem fog nukleáris fegyvereket birtokolni, nem gyártja azokat, és nem engedi, hogy a területén elhelyezzék őket; hogy más országoknak fegyvert nem fog eladni; s hogy a GDP-je 1 százalékától többet nem áldoz a hadseregre – mindez az eltökéltség – Abe Sinzó (2006-7, 2012-20), Szuga Josihide (2020-21) és Kisida Fumio (2021-22) – kabinetjei alatt a semmivé foszlott.

Fogalom is született a változásra: az ún. „pozitív pacifizmus”.

S ez a pozitív pacifizmus lökte oda Japánt, hogy mára az ország délnyugati szigetei, például Mage, Amami, Mijako, Isigaki, Jonaguni, hogy a legfontosabbakat említsük, a militarizálás középpontjába kerültek. Ezeken a szigeteken immár katonai bázisok állnak. Legutóbb, tavaly tavasszal Isigaki vált a  nagy hatótávolságú felszíni rakéták valószínűsíthető jövőbeli állomáshelyévé.

A szemléletváltás pedig a katonai tervekben is tükröződik. Ahogyan a Japán fegyverkezést számba vevő WSWS híroldal állítja, a Japán nemzeti védelmi tervekben és a katonai fejlesztése programokban Észak-Korea helyére immár Kína került, mint az az ország, mely a térségre a legnagyobb kockázatot jelenti.

A katonai dokumentumok Kínát Japán „legnagyobb stratégiai kihívásaként” mutatják be, Peking pedig mindközönségesen úgy szerepel, mint amely „a status quo egyoldalú, erőszakos megváltoztatását” célozza.

Kedves Olvasó, ha ideáig eljutottál, akkor hadd kérjük még egy percre a figyelmed. Talán észrevetted, hogy a a Mércén nincsenek reklámok, szponzorált cikkek, sem bulvár, sem fizetős tartalmak. Mi nem árusítjuk ki a figyelmed, nem értékesítjük a kattintásodat. Mindezt az teszi lehetővé, hogy olvasók ezrei csatlakoztak hozzánk támogatóként.

Ha egy vagy közülük, neked is köszönjük a közös szabadságunkat! Ha pedig még nem vagy támogató, légy te is a szövetségesünk!