Egyetlen óra alatt 100 civil, köztük több tucat gyermek esett áldozatul annak a példátlan és nagyon heves bombatámadásnak, amit az izraeli légierő hajtott végre a Gázai övezet és Egyiptom közötti kis határállomás, Rafah városában.
A Gáza ellen indított háború folyamán az övezet 2,2 millió palesztin lakosából 1 millió torlódott fel a városban, miután az északi Gázavárosból és a déli Han Júniszból is menekülniük kellett a megszálló hadsereg elől.
A bombatámadások, helyszíni beszámolók szerint, lakóépületeket értek, és szörnyű puszítást okoztak, sok áldozatnak csak egyes végtagjait sikerült a romok alatt meglelni. A helyi Abú Juszef al-Naddzsar kórház orvosai a CNN-nek azt mondták, teljességgel lehetetlen és kapacitásukat messze meghaladó feladat az összes sebesültet ellátniuk, így a halálos áldozatok száma még növekedhet. A helyzetet súlyosbítja, hogy az itt menekülteknek felállított sátrakban, volt mezőgazdasági farmokon magukat meghúzó egymillió palesztinnak Rafahból nincs hova elfutnia, hiszen az Abdel Fattah el-Sziszi vezette egyiptomi rezsim nem nyitja meg saját határátkelőjét előttük. Ennek fő okat, hogy Kairó nem kíván a Gázai övezet izraeliek által kívánatosnak tartott, teljes etnikai tisztogatásában azzal segíteni, hogy a palesztinokat befogadja. Emellett persze a hatalmas, egymilliós menekülttömeg Egyiptom destabilizálására is alkalmas lehetne.
Mindezzel az izraeli kormányzat bizonyította: hiába figyelmeztette a rafahi támadás előtt több ízben is őket Joe Biden amerikai elnök, vagy éppen Annalena Baerbock német külügyminiszter is, ezzel ők nem törődnek.
BREAKING: Israel is now bombing a million civilians trapped in Rafah, the last place of refuge in Gaza.
This is the most violent and unprecedented bombardment of Rafah to date.
We’re witnessing a holocaust. Plain and simple.
— sarah (@sahouraxo) February 12, 2024
Az izraeli hivatalos magyarázat szerint a súlyos, civilek elleni bombázásra azért volt szükség, mert az „elterelő akció” volt, amíg – magyar idő szerint hajnali 3 óra előtt 11 perccel – a speciális izraeli belbiztonsági, katonai és rendőri egységek két október 7-én elhurcolt túszt szabadítottak ki a környéken. Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője szerint közölte, a kiszabadított túszok „jó egészségi állapotnak örvendenek.”
Korábban még a kormány nem hivatkozott erre az akcióra. Netanjahu például pénteken még arról beszélt, utasította a hadsereget a Rafahba szorult palesztinok „végleges evakuációjára”, mivel a város szerinte „a Hamasz utolsó bástyája” és így „katonai célponttá vált.” Azt az izraeli kormányfő nem fejtette ki, mégis hova kellene evakuálni a Gázai övezet legdélibb csücskében összetorlódott, humanitárius katasztrófától sújtott 1,3 millió embert.
🇵🇸🇮🇱 It’s 3am in Palestine.
Israel is currently committing a massacre in Rafah.
All aid to Israel and all support for Israel must end.
They MUST be punished for their crimes against humanity. pic.twitter.com/vimFhA0Nyj
— Censored Men (@CensoredMen) February 12, 2024
Az amerikai Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet Netanjahu terveit – amelyekben túszszabadító akcióról még szó sem esett – „erőszakos kitelepítésre” való felszólításként jellemezték. Ez pedig háborús bűn lenne. Az ENSZ szóvivője pedig felhívta rá a nemzetközi közösséget, „minden eszközzel védjék meg” a civileket.
Vasárnap sajtóhírek szerint végül Biden elnök is telefonon hívta fel Netanjahut. A Fehér Ház sajtószolgálata szerint a hívás során az amerikai elnök figyelmeztette az izraeli kormányfőt, nem bírja az amerikaiak politikai támogatását egy Rafa ellen indított offenzívához, anélkül, hogy „hihető és megfelelő tervet” dolgoznak ki a civilek védelmére, és azt tanácsolta neki, tegyen le erről a katonai akcióról.
Mindezek ellenére világos, hogy a szélsőjobboldali izraeli kormány köreihez tartozó radikálisok a hetekben egy jeruzsálemi konferencián is követelték Gáza „teljes kitelepítését” és az övezet átadását zsidó telepeseknek, „büntetésül” a Hamasz október 7-i terrorakciója ellen.
A Hamasz közleményben ítélte el a hétfő hajnali, rafahi bombázást, azt „borzalmas mészárlásnak” nevezve. Hozzátették, mivel „az izraeli hadsereg a teljes palesztin nép ellen folytat háborút” ez lehetetlenné teszi azt, hogy a harcot egységeik egyszerűen abbahagyják, vagy tűzszünetet kössenek.