Péntek délután ismét utcára vonulnak a pedagógusok, diákok és támogatóik a bosszútörvény elleni tiltakozásképp. A Gyerekeket bántasz! – 7IGEN-nel a gyermekbántalmazó rendszer ellen címmel meghirdetett rendezvényen értelemszerűen a tüntető gyerekek immár rendszeres könnygázazása ellen is demonstrálnak.
A bosszútörvény, avagy státusztörvény bevezetésével a kormány a béremelésre és a pedagógus életpályamodellre hivatkozva megszüntetné a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonyát és egy új jogállás alá, úgynevezett köznevelési foglalkoztatotti jogviszony alá rendelnék őket. A bevezetésével a pedagógus szakszervezetek szerint az érintettek a közalkalmazotti jogviszonynál és a munka törvénykönyvében megállapítottaknál is rosszabb helyzetbe kerülnének – a tervezet hátrányairól itt írtunk bővebben.
Propagálják továbbá az oktatási reform érdekében benyújtott hétigenes népszavazási kezdeményezést.
A benyújtott népszavazási kérdések a következők:
- Mondjon le Pintér Sándor,
- Töröljék el a státusztörvényt,
- A köznevelési és szakképzési intézmények vezetőit csak a diákönkormányzat és a szülő közösség, a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint a közalkalmazotti tanács véleményezése után, indoklási kötelezettség mellett nevezhessék ki,
- Legyen vagyoni helyzettől és vallási hovatartozásról független esélyegyenlőség az oktatásban,
- Töröljék el a sztrájktörvényt,
- Hozzanak létre önálló oktatási minisztériumot,
- 50 százalékkal növeljék a pedagógus alapilletményt, és évenként emeljék a fizetést az inflációhoz mérten.
A tüntetés az eddig megszokott koreográfiától eltérően nem a Kossuth térre vagy Orbán Viktor irodájához tart, hanem a Parlamenttől indul a menet az Oktogonra. Az Oktogon az elmúlt években rendszeresen volt demonstrációk helyszíne, a 2018-as választások után hosszabb időre el is foglalták tiltakozók.
A rendezvény abban is eltér az eddigiektől, hogy nem hirdettek meg előre felszólalókat, vagyis a szervezők a nagygyűlés jelleg helyett vélhetően inkább a tömegtüntetés formát szeretnék erősíteni.
Stábunk a helyszínen van, élő videós közvetítésünket az alább lehet követni, lejjebb görgetve pedig írásos, percről percre beszámolónk olvasható.
Ez itt élő videónk az Oktogontól.
Ez pedig a Kossuth tér és Oktogon közötti szakasz.
Miután a feszültség alábbhagyott és a tüntetők is szállingóztak el a helyszínről, a rendőrök levették sisakjaikat. Nagyjából 2-300 tüntető lehet még a Rippl-Rónai utcában, akik vélhetően előbb-utóbb hazamennek – mi pedig zárjuk közvetítésünket.
Aki pedig teheti, támogassa a Mércét, hogy még sokáig legalább ilyen színvonalú, vagy még jobb közvetítésekkel számolhassunk be a fontos eseményekről.
Mi pedig köszönjük a figyelmet, valamennyi kollégám nevében is.
Fidesz-székház • Fotós kollégáink is folyamatosan követték az eseményeket a Lendvay utca sarkán, a vélhetően üres Fidesz-székház közelében, ahol a tüntetők hosszasan tülekedtek a rendőrökkel, és többeket elő is állítottak – bár könnygázazás ezúttal nem volt.
A tülekedés során készült képeinkből válogatunk.
Fidesz-székház • Továbbra is időről időre felcsendül az „Orbán takarodj!” valamint a tudósítónk által Lendvay utcai Hamupipőkének nevezett tüntető kalandjaira utalva a „kérjük a cipőt!” valamint más rigmusok.
A rendőrök jobbára ténferegnek, de a sorfal sem hátrálni, sem oszlatni nem szándékozik egyelőre a jelek szerint – és a „rendőrállam nem jogállam!” rigmusok sem hatják meg őket.
Tudósítóink szerint lassú lemorzsolódás tapasztalható az Andrássy út irányába.
Fidesz-székház • Helyszíni tudósítóink szerint a rendőrök kitörtek és kitolták a tüntetőket a Lendvay és Rippl-Rónai utcák kereszteződéséből, három különböző irányba, így a megmozdulást kisebb csoportokra tagolták. Noha a tömeg valamelyest osztott, még mindig százak vesznek részt a rendőrökkel tülekedésben.
Tudósítóink szerint volt, akit bilincsben vittek el a megmozdulásról.
A 444 pedig úgy tudja, többeket is előállítottak már.
Sokan leültek az aszfaltra a rendőrök előtt, és vannak olyanok is, akik a kerítésekbe kapaszkodnak. A kiszorítósdi viszont úgy tűnik – legalábbis egyelőre – végetért, a tüntetők pedig inkább a békés üldögélés stratégiájára váltottak.
A kormány szidalmazása közben papírrepülőket dobálnak a rendőrsorfal felé.
Korábban ezekkel a papírlapokkal jelezték, hogy a Fidesz-székház a következő úti cél.
Illetve megjelentek már a füstbombák is a tömegben.
Fidesz-székház • A Lendvay utcánál elkezdődött a hagyományos tülekedés a tüntetők és a rendőrök között, akik immár felvették a rohamfelszerelést, vagyis sisakot és védőruhát is.
Könnygáz egyelőre nem került elő, de az idei szezon forgatókönyve alapján nem lehet kizárni.
A tömeget többször felszólították, hogy oszoljon fel.
Fidesz-székház • Miközben a tüntetés résztvevőinek egy része a Lendvay és a Rippl-Rónai utca sarkánál néznek farkasszemet a rendőrsorfallal, az utca túloldalán a Momentum aktivistái lezárták az Andrássy utat.
A Lendvay utcának viszont azt a végét is lezárta a rendőrség, így jelenleg semerre sem lehet átjutni.
A tüntetők mindeközben a miniszterelnököt, a kormánypártokat, valamint a kormányt és tagjait szidalmazzák. A rendőröket pedig igyekeznek rávenni őket az együttműködésre, egyelőre sikertelenül. A vélhetően üres Fidesz-székházhoz ugyanis aligha fogják közel engedni a tüntetőket.
„Menjenek haza!”
– érkezik a válasz a rendőrsorfal mögül.
A Rippl-Rónai utcán át, az Andrássytól a Lendvayig zsúfolásig van az utca tüntetőkkel.
andrássy út • Az autósok dudálással bíztatják a többezer fős tüntetésben résztvevőket.
„Ruszkik haza!”
– hangzik a skandálás az orosz nagykövetség előtt elhaladva.
A Fidesz-székházhoz közeledve a szervezők már jelezték, hogy látják a bekészített könnygázpalackokat.
Oktogon • Gajzágó József, az EDF képviselője a „kordonkormány” elleni kiállásra buzdítja a tömeget.
„A kordonkormány nem hallgatott meg minket, folytatnunk kell a kiállást! A kordonkormány elzárja az utat a diákok, a tanárok és az újságírók előtt is. Elvesz minden lehetőséget a katásoktól, a tanároktól, az egészségügyi dolgozóktól. A kordonkormány elveszi a jövőnket.”
– hangzott el Gajzágó beszédében.
A felsorolás nem ért még véget:
„A kordonkormány elveszi a természeti kincseinket, a Balaton partot az ott élőktől, a nyaralni vágyóktól. Ne hagyjuk, hogy a kordonkormány elvegye a kincseinket!”
– tette hozzá.
A népszavazási kezdeményezést azért látják hatékonynak, mert meglátásuk szerint a miniszterelnök nem a tüntetésektől fél a legjobban, hanem attól, ha az egész országot sikerül mozgósítani. Most épp ez a céljuk.
Aktivistának jelentkezni az aHang oldalán lehet.
Gajzágó végül a következő kérdéseket tette fel a tömegnek:
- Szeretnétek önálló és felelős oktatási minisztériumot?
- Szeretnétek, hogy visszavonják a bosszútörvény tervezetét?
- Szeretnétek, hogy a sztrájk tényleges jogérvényesítést jelentsen és védelmet nyújtson a munkavállalóknak
- Szeretnétek, hogy a pedagógusok megkapják a fizetésemelést, hogy nyugodt körülmények között élhessenek?
- Szeretnétek, hogy ne csak az iskolákban hanem az országban is valódi demokrácia legyen?
IGEN
– válaszolta egyhangúan a tömeg.
andrássy út • Helyszíni tudósítóink szerint a tüntetés hivatalos lezárása után a tömeg túlnyomó része megindult a Fidesz-székház felé.
Az Andrássy úton ezek szerint tízezres nagyságrendű tömeg indult meg, egyelőre komolyabb rendőri kíséret nélkül.
Bár a Fidesz Lendvay utcai székházánál kétségkívül komolyabb már a készültség.
Oktogon • Kormánypárti trollok is meglátogatták a rendezvényt, Solymoss beszéde alatt „segícsék elnyómnak” táblákkal a kezükben igyekeztek túlharsogni a pedagógust, aki hagyott nekik egy kis teret, mielőtt sikerült elhallgattatni őket.
Az ellentüntetőket a rendőrség végül kikísérte a rendezvényről.
Oktogon • A tüntetők – miközben egy részük egy magyar zászló alatt bujkált – elénekelték a Himnuszt.
Hogy utána mi lesz, azt még nem tudjuk, de hivatalosan legalábbis lezárták a tüntetést.
Annyit mindenesetre tudunk, hogy a Tanítanék és a NoÁr közös tüntetést szervez május 30-án és június elsején.
Korábban félrehallás miatt azt írtuk, július elsején fognak tüntetni a pedagógusok. Ezzel szemben május 30. mellett valójában június elsején vonulnak utcára.
Oktogon • Solymoss Miklós eötvösös pedagógus elmondta, közel másfél éve küzdenek az oktatás szabadságáért, hogy opció legyen a tanári pálya a fiataloknak, és Magyarország ismét felvehesse a versenyt a világgal az innováció terén. Pintér Sándor belügyminiszter ennek az ellentétét képviseli, a sztrájk ellehetetlenítésével, a pedagógusok megfélemlítésével.
„Tiltakoznak ellene? Akkor meghosszabbítjuk Lovasberényig!”
– utalt a felcsúti kisvasút esetében is alkalmazott kormányzati érvelésre, hozzátéve, hogy a fiatalok jövője nem szotyi, kisvasút vagy lombkoronasétány.
Emlékeztetett, hogy a Fidesz annak idején progresszívebb eszméket képviselt, valamint idézte Orbántól, hogy a tárgyalásképtelen politikai rendszer magára vethet, ha rálőnek. Ugyanis a felelősség azokat terheli, akik belekényszerítik az embereket, hogy elkergessék őket.
Ennek fényében felszólította a miniszterelnököt, hogy hallgasson magára.
Elmondta, hogy az MTV szerint a tanárok belátták a státusztörvény előnyeit, amit hazugságnak tart – majd Bencsik Andrást is idézte, aki szerint a tüntetők svábbogarak és nem a nemzet részei, majd hosszasan szidta a kormánypropagandát és az oligarchikus társadalmi berendezkedést.
A pedagógus megérdeklődte, hogy kívánja-e folytatni a tömeg a tiltakozást, amire igenlő választ kapott.
Solymoss szerint a felnőttek leszerepeltek, cserbenhagyták a következő generációt – a fiatalok azonban még változtathatnak, ha kritikusak, vitáznak, véleményt formálnak, és ha okuk van rá, akkor azt meg is változtatják. Véleménye szerint, ha el is mennek világot látni, érdemes visszajönniük, mert szükség van rájuk.
Oktogon •
„Hiába érzi azt egy generáció, hogy cserben hagyták, az elégedetlenségére gumibot, sorfal és könnygáz a válasz.”
– hangzott el a nyitóbeszédben.
A diákok elégedetlensége nem csökken, hanem egyre csak nő, addig fog ez a generáció az utcákon maradni, amíg nem változik ez a rendszer – folytatták.
Az Oktogonon kezdődnek a beszédek.
teréz körút • A Teréz körúton a Pedagógusok Szakszervezete zászlós díszsorfallal köszöntötte a tüntetőket, ezzel is kifejezve, hogy noha ezúttal nem szervezők, de támogatják a megmozdulást, miközben a résztvevők lassan megérkeznek az Oktogonra.
Miközben több sztrájkot is szerveztek, a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete bő másfél éve folytat meddő tárgyalásokat a kormánnyal. Ezeken a hőn áhított és égetően szükséges reformokat nem sikerült elérni, a kormány ellenben egyebek mellett gyakorlatilag ellehetetlenítette az oktatásban a sztrájkot, illetve most a bosszútörvény tervezetével borzolja a kedélyeket.
Fotósunk képén jól látszik, hogy a tüntetők megtöltik a Szent István körutat.
És akkor már néhány további képet is megosztunk.
Nyugati pályaudvar • A tömeg eleje elért a Nyugati pályaudvarhoz, hangzatos skandálások között haladnak az Oktogon felé.
„A könnygáz nem tanít!”, „A csend nem rend!”, „Hol van a pénzünk?”, „Rendőrállam nem jogállam!”
– halljuk.
Szent István körút • Pankotai Lili stábunknak elmondta, hogy a lábai hozták ki a tüntetésre – valamint az, hogy nem változott semmi az elmúlt hetekben. Véleménye szerint a státusztörvény a legfelháborítóbb fejlemény az elmúlt hónapokban, kivált, hogy az eredeti tervek szerint belenézhetnének a tanárok elektronikus eszközeibe a munkáltatók.
Nehezményezte azt is, ahogyan a tanárok tüntetéseire reagál a kormány – ami a közszféra valamennyi dolgozója számára üzenet: ne tiltakozzanak, mert pórul járnak.
Említette, hogy ezzel a kormány a szakmák közötti szolidaritást is igyekszik akadályozni.
Falk Miksa utca, Kossuth tér, Szent István körút • A tömeg eleje nagyjából a Szent István körúton jár, a menet közben fotósaink folyamatosan küldik nekünk a képeket. Ezekből válogatunk most.
Szent István körút • Véget ér az Oktogonon ez a tüntetés? – tevődik fel a kérdés.
„Remélem, hogy nem!”
– válaszolja egy tüntető.
Kossuth tér • Elindult a tömeg a Kossuth térről – innen a Falk Miksa utca és az ombudsman irodájának érintésével jutnak ki a Körútra, amin az Oktogonig fognak vonulni, ahol egyelőre nem tudjuk, mi fog történni. Velük tartanak riportereink is, akik a vonulás során több résztvevőt is megszólaltatnak.
Kossuth tér • A Romák 1 Magyarországért Kezdeményezés tagjai is ott vannak a Kossuth téren. Rácz Béla, a szervezet társalapítója megosztotta velünk, hogy a szervezet tagjai szolidárisak a pedagógusokkal, hiszen tudják mennyire nehéz helyzetben vannak.
Emellett a romák szegregált oktatása miatt is tüntetnek, abban bíznak, hogy
„ha oktatási reform lesz, akkor ehhez a problémához is hozzányúlnak, és végre a romákat is integráltan és inkluzívan fogják oktatni. Bízunk benne, hogy a romák is minőségi oktatást kaphatnak”.
Bár a hétigenes népszavazási kezdeményezés tartalmazza az esélyegyenlőséget – amely több társadalmi csoportot is érint –, úgy gondolja, hogy a romák ügyét ők tudják a legjobban képviselni. Részt vettek eddig is, és részt fognak venni ezután is a tüntetéseken.
Kossuth tér • A lapunknak nyilatkozó Egységes Diákfront aktivista elmondta, hogy többek között az motiválja a tüntetéseken való részvételre, hogy szülei is pedagógusok, akik támogatják is az aktivizmusban. Elmondta azt is, hogy mivel régóta a pályán vannak, az ő szülei viszonylag megfelelő helyzetben vannak, hisz jelenleg a fiatal tanárok körülményei a legproblémásabbak.
Több ezer tüntető gyülekezik már a Kossuth téren, ahonnan az Oktogonhoz fognak vonulni. Várhatóan akár 10 ezres nagyságrendű tömeg is összegyűlhet.