Karácsony Gergely főpolgármester felkérte a Budapesti Közművek (BKM) vezérigazgatóját Szálasi Ferencné nyilas emlékhellyé alakított sírjának helyreállítására – derül ki Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes lapunknak nyújtott tájékoztatásából, amelyet a múlt héten megjelent cikkünkkel kapcsolatban adott. A Népszavához eljutatott közleményben pedig Szálasi Ferenc unokaöccsei követelték a nyilaskereszt és a háborús bűnös politikus fotójának eltávolítását.
Amint arról beszámoltunk, a „nemzetvezető” özvegyének sírjára a közelmúltban végzett átalakítás során felkerült a Szálasi Ferenc emlékére felirat, a politikus fényképe, valamint egy nyilaskeresztre hajazó szimbólum is. Utánajárásunk nyomán kiderült, hogy ezeket az átalakításokat a sír új rendelkezője végezhette el, aki vélhetően az újfasiszta Magyarelvű Mozgalom vezetője.
Karácsony Gergely felkérte a közműveket a helyzet rendezésére
Cikkünk megjelenése után Fiala János KeljFelJancsi című műsorában beszélt az ügyben Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettessel, aki a műsorvezetőnek elmondta, ők is lapunkból értesültek az átalakítás tényéről. Arra a kérdésre, hogy ezt észlelnie kellett volna-e a temetkezési vállalatnak, elmondta, véleménye szerint igen, hiszen ahogy cikkünkben is írtuk, az ilyesfajta átalakítások terveit be kell mutatni a temetkezési intézetnek.
Azt sem tartja életszerűnek, hogy az átalakított sírt (vagy akár az átalakítás folyamatát) ne vegye észre a temető egy dolgozója, de nem tartja elvárhatónak, hogy a dolgozók az új síremléket „helyben minősítsék”.
„Ha engedély nélkül valaki elkezd ott dolgozni, és azt valaki észreveszi, akkor miért nem kérdezte meg, hogy mi történik? Az persze igaz, a temetkezési intézet munkatársainak mentegetése nélkül, hogy helyben a BTK és a temetkezési törvény szabályzatát végigfuttatva nehezebb megítélni, hogy milyen jogi eszköze van a folyamat megállítására.”
Elmondta, mivel a felirat, a kép és a szimbólum is magán a síron van, így azt a temető dolgozói csak rongálással tudnák eltávolítani, amihez nincs joguk. Kérdés szerinte, hogy megvalósul-e a BTK hatálya alá eső törvénysértés, és a nyilaskereszt-szerű szimbólum kimeríti-e az önkényuralmi jelkép fogalmát. „Ezt a bíróságnak kell kimondania” – jegyezte meg. Kiss Ambrus hozzátette azt is, hogy a BKM főpolgármesteri kérésre adott elsődleges tájékoztatása alapján a temetői törvény megsértésére sor került, mivel
az iratanyagok között ilyen átalakítási igénynek vagy terv benyújtásának nem találták nyomát.
Kiss a BKM kommunikációját is problémásnak találja, szerinte az hárító jellegű volt. Elmondta, hogy kérnek még pár napot az ügy mélyebb feltárása és a lehetséges lépésekkel kapcsolatos jogi állásfoglalás megszületésére. Kiemelte, szeretnék elkerülni, hogy bármelyik budapesti temető szélsőjobboldali emlékhellyé alakuljon át.
A műsor után a főpolgármester-helyettest írásban kerestük meg kérdéseinkkel. Kiss Ambrus válaszából kiderül, Karácsony Gergely levélben kérte fel a BKM vezérigazgatóját, hogy tegyen intézkedéseket a helyzet megoldása érdekében. Idézte a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X. 1.) Korm. rendeletet, aminek 14. § (1) bekezdése szerint „[a] közízlést sértő vagy oda nem illő felirattal ellátott sírjelet elhelyezni nem szabad.”
„Főpolgármester személyes meggyőződése, és ebben osztom teljesen álláspontját, hogy a sírjelen a »Szálasi Ferenc emlékére« felirat mind az »oda nem illő«, mind pedig a »közízlést sértő« fordulatot kimeríti.
Ennek kapcsán felkértük a BKM-et, hogy a temetési hely felett rendelkezési jogot gyakorlót hívja fel a jogszabálysértő felirat eltávolítására, ennek eredménytelensége esetén pedig a törvényes jogkövetkezményeket alkalmazza.”
A főpolgármester-helyettes válaszai alapján megkerestük a Budapesti Közművek vezérigazgatóját, hogy tájékoztatást kérjünk a megtett lépésekkel és a lehetséges jogi következményekkel kapcsolatban. Válaszával cikkünket frissítjük.
Az eredeti cikk megjelenése előtt megkerestük az ügyben a Budapesti Közművek Temetkezési Divízióját, akik cikkünk megjelenése után megküldött válaszukban úgy fogalmaztak: „A sajtómegkeresésben megfogalmazott kérdés meghaladja egy közszolgáltató illetékességét, így ebben az összetett és történelmi érintettségű kérdésben a Budapesti Közművek nem érintett.” A nekik megküldött kérdéseket Kiss Ambrusnak és a BKM vezérigazgatójának is továbbítottuk.
Szálasi unokaöccsei: Hagyják békében nyugodni Lucz Gizellát, aki szenvedett még az életében eleget
A Népszavához eljuttatott közleményükben reagáltak Szálasi Ferenc és Lutz Gizella hozzátartozói az átalakításra:
„Mi, alulírottak, Szálasi Ferenc és Szálasi Rudolf, a halálra ítélt és kivégzett Szálasi Ferenc unokaöccsei felháborodással értesültünk Lucz (Lutz) Gizella sírjának nyilaskeresztes emlékhellyé torzításáról.
Felszólítjuk az illetékeseket a nyilaskereszt sürgős levételére a sírkőről, valamint nagybátyánk fényképének eltávolítására. A számunkra ismeretlen elkövetőt pedig arra szólítjuk fel, hogy hagyja békében nyugodni Lucz (Lutz) Gizellát, aki szenvedett még az életében eleget.”
(Amint azt február 6-i cikkünkben is írtuk, Ungváry Krisztián történész szerint Szálasi Ferenc felesége nevének helyesírása vitatott, Szálasi özvegye aláírásban a „Lucz” formátumot használta. Mi az eredeti cikkben és most is a „Lutz” alakot alkalmazzuk, mivel a síron is így szerepel.)