A Fridays For Future Magyarország által szervezett VIII. Globális Klímasztrájkon a tüntetők a Batthyány téren gyülekeztek 15 órától, innen indultak nem sokkal később a Kossuth térre a Bem rakpart – Bem József utca – Lipthay utca – Margit körút – Margit híd – Jászai Mari tér – Balassi Bálint utca útvonalon.
Élő közvetítésünk a tüntetésről:
A Kossuth téren beszédet fogadták a résztvevőket. Mártonffy Jakab, a Fridays For Future aktivistája elmondta, már kiskorától érdekelte a természet, most biológus szeretne lenni. A kormányt azonban úgy tűnik, a rövidtávú gazdasági profit jobban érdekli, mint akár az unokáik sorsa – mondta.
Holott ezen a nyáron is megmutatta a minden eddiginél nagyobb szárazság és aszály, hogy évről évre nehezebb lesz. Felhívta a figyelmet arra, hogy bár egyéni szinten is tehetünk a változásért, de a kormányzat szintjén is szükség van cselekvésre. A kormány azonban „fák ültetése és az erdeink megőrzése helyett megkönnyítette az értékes erdeink kiirtását” – hangsúlyozta.
„Országunk vezetői nem jártak iskolába?”, tette fel a kérdést, arra reagálva, hogy nekik már kiskorukban megtanították, milyen fontos szerepet töltenek be a fák a klíma megőrzésében.
A következő felszólaló Dr. Munkácsy Béla, ELTE TTK munkatársa volt. Munkácsy beszédében visszatérően példálózott Dániával: szerinte míg a magyar kormány csak a villamosenergia-termelés 21 százalékát váltaná ki megújulókkal, Dánia „109 százalékot vállalt”. Náluk ugyan „jobban fúj a szél”, ismerte be, ezért jobban ki tudják használni a szélerőműveket, Magyarország is járhatna azonban előrébb a napenergia felhasználásában szerinte. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Dánia sokkal kisebb fontosságot tulajdonít az atomenergiának, mint Magyarország.
Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy Dánia nem kis részben azért tud más országokhoz képest jelentős lépéseket tenni a fenntartható energia felé, mert évtizedek óta az Európai Unió egyik legnagyobb olajkitermelője, amely forrást biztosított nekik a jóléti állam fenntartására, vagy akár a hosszútávú energetikai szerkezetátalakításra is.
Ezután Kerék Dominik, a Fridays For Future aktivistája egy akció keretében azt hangsúlyozta a résztvevőknek, hogy bár kevesen vannak, sokan felnéznek rájuk, amiért cselekvésre szólítanak fel. Azt kérte mindenkitől, hogy a saját közösségében mutassanak példát a társaiknak. „Ne csak kérjük a jövőt, hanem tegyünk is érte!” – kérte a tüntetésen megjelenteket.
A beszédeket követően slamek és koncertek hangoztak el.
A VIII. Globális Klímasztrájk pár száz embert mozgatott meg, és bár a megjelent fiatalok rendkívül lelkesen álltak ki a bolygó védelméért, a felszólalók – és a szervezők – nem kötötték a klímaváltozást és az energia égető kérdéskörét a kapitalizmus általános válságához, az életmódbeli változás propagálása és az általános kormányzati reformok követelése pedig úgy tűnik, nem voltak elegendőek ahhoz, hogy ennél nagyobb érdeklődést váltsanak ki – akár a válság miatt súlyosan érintettek megszólításával.
A szervezők a tüntetés előtt azt közölték, azért vonulnak az utcára, mert „most még inkább, mint eddig, érezhetjük bőrünkön: a magyar kormány energiapolitikája rövidtávú politikai célokat szolgál, és nem alkalmas arra, hogy Magyarországnak energiabiztonságot és fenntartható jövőt biztosítson.”
Szerintük jól mutatja az eddigi, elvesztegetett éveket, és a kormány zöldpolitikájának a kudarcát, hogy amikor „az orosz gázellátás bizonytalanná vált, a kormány kénytelen volt más, még szennyezőbb fosszilisekhez, a szénhez és a lignithez nyúlni, illetve védett erdők tarvágását kilátásba helyezni”.
Továbbra sem látszik, Magyarország mikor és hogyan fog átállni megújuló energiára – tették hozzá. Emellett hangsúlyozták, hogy „a szociális igazságtalanságok felszámolása nélkül az ökológiai és klímaválságot sem fogjuk tudni megoldani.”
A Globális Klímasztrájk szervezői az alábbi követeléseket fogalmazták meg:
- Önálló Környezetvédelmi Minisztériumot!
- Magyarország csökkentse 2030-ig 65%-kal az üvegházhatású gáz kibocsátását az 1990-es szinthez képest.
- Megújuló energiát, közösségi energiát! A kormány állítsa le Paks2 tervezett beruházását! Mivel a paksi atomerőmű jelenleg üzemelő blokkjait csak a 2030-as években kell leállítani, még van idő újratervezni a jövő Magyarországának energiaellátását úgy, hogy az biztonságos és olcsó megújuló energián, illetve közösségi energián alapuljon!
- Védelmet a nagy tavainknak! Nemzeti parki és Natura 2000-es területen tiltsák meg a gazdasági tevékenységet és az idegenforgalmi, turisztikai célú nagyberuházásokat!
- Az Európai Unió 2030-ig tartó biodiverzitási stratégiával összhangban Magyarország területének legalább 30%-a legyen természetvédelmi terület, és ezen belül 10% legyen szigorúan védett!
- Semmit rólunk nélkülünk! Valós önrendelkezést a helyi közösségeknek! Követeljük az önkormányzati hatáskörök helyreállítását, a kiemelt beruházások és a kiemelt gazdasági övezetek megszüntetését, a helyi népszavazások megtartását!
- Tiszta levegőt! A kormány aktívan segítse a legrászorulóbb régiók és települések szociális és gazdasági felzárkóztatását, a lignittel és háztartási hulladékkal történő fűtés felszámolását!
- Fenntartható közlekedést! Városi forgalomcsökkentést! 2026-ig fokozatosan vezessék ki a dízelüzemű gépjárműveket! Kerozinadót!
- Civil természetvédelmi szakemberek bevonásával vizsgálják felül az erdőtörvényt! Hazánk védett és Natura 2000 erdei ne a gazdasági termelés helyszínei legyenek, hanem az élővilág háborítatlan lakhelyei!
- Vegyszermentes mezőgazdaságot, vegyszermentes Magyarországot! Az Európai Unióban szabadföldi használatban betiltott neonikotinoid tartalmú rovarölő szerek használatára semmilyen esetben se adjanak ki még eseti engedélyt sem! A kémiai szúnyogirtást mindenhol váltsa fel a biológiai szúnyoggyérítés!
- A környezeti nevelés, az ökológiai és klímaválságról történő felvilágosítás kerüljön be az általános iskolai és középiskolai oktatásba!
- Országos klímagyűlést, valódi konzultációt! Magyarország Kormánya szervezzen országos klímagyűlést véletlenszerűen kiválasztott állampolgárok részvételével a klímavédelem, az energiapolitika és a zöld átmenet kérdésének megtárgyalására!