Vasárnap tartották az elnökválasztás első fordulóját Kolumbiában, amelyet magabiztos többséggel (40,3%) nyert Gustavo Petro demokratikus szocialista jelölt, bár a szavazatok 50 százalékát nem sikerült bezsebelnie, így biztosan lesz második forduló is. Itt némi meglepetésre nem a második helyre esélyesebbnek tartott jobboldali-centrista Federico Gutiérrez lesz a kihívója, hanem a jobboldali Rodolfo Hernández (28,2%).
Colombia, presidential election results:
99.9% counted
Petro (PH, left to centre): 40.3% (-)
Hernández (LGAC, *): 28.2% (-)
Gutiérrez (EpC, centre-right|conservative): 23.9% (-)
…(+/- vs. 98.9% counted)#Colombia #EleccionesPresidenciales #EleccionesColombia pic.twitter.com/jOzYs4mqB4
— America Elects (@AmericaElige) May 30, 2022
A választások körülményeit alakította, hogy a 2018-ban megválasztott előző kolumbiai elnök, Iván Duque hosszú évekig semmibe vette az ország polgárháborús helyzetén enyhíteni akaró kiegyezést a különböző gerillacsoportokkal, és ellehetetlenítette a békén dolgozó szervezeteket. Ám közel sem volt ilyen „határozott”, amikor az inflációs- és később a COVID-válsággal kellett szembenéznie. Válasza – régi politikai örökségéből fakadóan – gyakorlatilag mindenre az adóemelés és a fegyveres erőszak volt.
Mire elérkeztünk az tegnapi elnökválasztáshoz, Kolumbia választóinak háromnegyede utasította el a korábbi elnököt.
A kolumbiai választások elé szombaton írtunk gyorselemzést a Mércén, ebben többek között feltártuk, hogy „a hatalmát minden eszközzel védő történelmi jobboldal politikája miatt Kolumbia mára oda jutott, hogy a társadalom peremére szorított, az olajipari terjeszkedés miatt még saját földjeiken is folyamatos, népirtásnak kitett őslakos indián népcsoportok, főként a naszák és a sionák az eltűnés szélére sodródtak. A 48 milliós lakosságú országban átlagosan 16 óránként megölnek egy nőt, és a szexuális agressziót elszenvedők 86%-a kislány vagy kamaszkorú. A népet sújtó adók és az infláció már a pandémia előtti időszakban is az elviselhetetlenségig emelkedtek, kirobbantva ezzel a 2019-es tömegtüntetéseket, amelyekre a hatalomnak az erőszakon túl semmilyen politikai válasza nem volt. A tavaly tavasszal megemelni próbált személyi jövedelemadó miatt az országon soha nem látott hevességű tömegdemonstrációk söpörtek végig. A tüntetések során a karhatalom több alkalommal is éles lőszerrel a tömegbe lőtt. Egyes jogvédők szerint a lázadás megtorlása 75 életet követelt, 89 ember pedig eltűnt.”
A baloldali jelölt Petro-nak az első fordulós eredmények láttán még bőven nincs oka ünneplésre, hiszen az őt követő második (38,2%)és harmadik helyezett (23,9%) szavazótáborai politikailag jóval közelebb állnak egymáshoz, mint hozzá. A sokáig favorizált Gutiérrez már fel is kérte híveit, hogy a második fordulóban Hernándezt támogassák.
Colombia: Defeated presidential candidate Federico Gutierrez (EpC, Centre right | Conservative) has endorsed Rodolfo Hernández (LGAC, *) ahead of the presidential run-off. With less than 1% to be counted, Gutierrez has earned 23.91% of the vote.#Colombia #EleccionesColombia
— America Elects (@AmericaElige) May 30, 2022
A második forduló alakulásához hozzájárulhat az is, hogy hány egyéb jelöltet támogató szavazó lesz hajlandó pusztán Petro ellen szavazni, illetve sikerült-e Hernáneznek eltávolítania magát kellőképpen a végtelenül népszerűtlen Ivan Duque politikájától. Ha nem, az Petro kezére játszhat a három hét múlva várható második körben.