Az ellátórendszer súlyos hiányosságait tükrözi az a felmérés, amelyet a Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület készített idén februárban a fogyatékos családtagokat gondozó családok tapasztalatairól – írja a a civil szervezet szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
A kérdőíves kutatás eredményei alapján Valóban minden család számít? címmel indítanak kampányt fogyatékos emberek, a családjaik és az őket segítő szervezetek, amelynek célja, hogy felhívja a döntéshozók figyelmét, hogy az ellátórendszert a valós igényekhez kell igazítani. A kérdőívre adott válaszok alapján a szervezők, az érintettek és a 14 csatlakozó partnerszervezet[1]
közösen megalkották A fogyatékos családtagot ápolók 12 pontját:
- Kérjük, hogy garantálják az oktatási és a szociális intézményekben dolgozó szakemberek erkölcsi és anyagi megbecsülését!
- A fogyatékos gyermekeket/felnőtteket fogadó oktatási és szociális ellátórendszer kapacitása elégtelen. Minden fogyatékos gyermek és felnőtt élhessen az oktatásban és a közösségben való részvétel jogával!
- Kérjük, hogy az állam minden lehetséges eszközzel biztosítsa, hogy a halmozottan, súlyosan-halmozottan fogyatékos és autista emberek számára álljon rendelkezésre színvonalas, méltó lakhatási lehetőség a családi otthonon kívül is!
- A felnőttkorú fogyatékos emberek méltánytalanul és megalázóan kevés jövedelmét érdemben emeljék meg és tegyék értékállóvá!
- A fogyatékossággal összefüggő ügyek, ellátások bonyolult és párhuzamos intézését hangolják össze, legyen egyszerűbb, egységes, kevésbé bürokratikus!
- Az otthonápolás lehessen munkaviszony, amelyben biztosítják a fizetett szabadságot, betegszabadságot és a helyettesítést is – mindenki számára, aki bármilyen hozzátartozóját ápolja, gondozza!
- Hozzanak létre országszerte, széles körben elérhető mentesítő szolgáltatást!
- Biztosítsanak 24 órás támogató szolgálatot (otthoni személyi segítést, szállító szolgálatot) országos lefedettséggel, megfizethető áron!
- Az otthonápolást végző hozzátartozók számára biztosítsanak elérhető és ingyenes mentális, pszichológiai és jogi segítséget!
- Álljon rendelkezésre olyan internetes adatbázis, amely naprakészen, közérthetően, jól kereshető formában tartalmaz minden információt, ami szükséges lehet az érintett családoknak!
- Kezeljék prioritásként az akadálymentesítést! Következetesen tartsák és tartassák be a már létező, erre vonatkozó jogszabályokat!
- Tegyék széles körben elérhetővé az érintettek számára a lakás-akadálymentesítési támogatást! Ennek összegszerű emelése is szükséges.
A résztvevők a 12 pontot eljuttatják az országgyűlési választásokon induló pártok politikusainak azt kérve tőlük, hogy vállalják fel a nyilvánosság előtt a pontok támogatását, megválasztásuk esetén pedig a Parlamentben segítsék a célkitűzések megvalósítását. A felméréshez kapcsolódóan felvilágosító kampányt, kerekasztal-beszélgetést szerveznek és sajtóanyagokat, tájékoztatókat készítenek. A szervezők kiemelik: szeretnék, ha az érintett családok társadalmon belüli helyzete és életminősége javulna. Az ellátórendszer fejlesztése és az európai normákhoz történő felzárkóztatása pedig a minimumot kell, hogy jelentse a mindenkori kormány szociálpolitikájában.
Bár Magyarország 15 éve, 2007-ben ratifikálta és törvénybe iktatta a fogyatékos emberek jogairól szóló ENSZ-egyezményt, a szervezet friss jelentése is megállapítja, hogy még ma sem működnek hatékonyan azok a folyamatok és intézmények, amelyek segítenék a fogyatékos polgárok társadalmi befogadását és életminőségük javítását.
A Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület 10 éve dolgozik a fogyatékos emberek és családjaik érdekében. Ők voltak a kezdeményezői annak a petíciónak, amely az otthonápolás munkaviszonyként történő elismertetését célozta. Munkájuk eredményeként 2018-ban a kormány új szociális támogatási kategóriát vezetett be, a gyermekek otthongondozási díját (GYOD), amely 2022-re elérte a mindenkori minimálbér összegét. Az Egyesület aláírója és kidolgozója a Lakhatási Minimum programnak, amely többek között a fogyatékossággal élő emberek méltó és önálló életét igyekszik támogatni. A tagok rendszeresen részt vesznek a felvilágosító és érzékenyítő munkában – akár személyes történetüket megosztva. Az Egyesület működteti A Holnap Iskolája inkluzív tanulócsoportot is.
[1] – ArtMan Egyesület, Civil Közoktatási Platform, Egy a Világunk Alapítvány, Egy Sima Egy Fordított Egyesület az Inklúzióért, Esély Labor Egyesület, Gondoskodás Gyermekeinkért Alapítvány, Kacifántos Gyermekeink Mosolyáért Alapítvány, Magyar Angelman Szindróma Alapítvány, Önállóan lakni – Közösségben élni, People First Egyesület – Pécs, Találj Magadra Egyesület, Társaság a Szabadságjogokért, Unikornis Egyesület, Völgyzugolyház Alapítvány