A budapesti Petőfi Sándor Gimnázium, a Városmajori Gimnázium, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium, a Batthyány Lajos Általános Iskola és a Fekete István Utazó Gyógypedagógus hálózat közös engedetlenségi akciót tartott ma délelőtt a Petőfi Gimnázium épülete előtt. A tanárok közösen fogtak molinót, mellyel megüzenték a kormánynak, hogy a sztrájk alapjog. A megmozdulás azoknak a polgári engedetlenségi akcióknak a sorába illik bele, amelyek immár 11 napja tartanak az ország számos középiskolájában és gimnáziumában.
Az eseményen Sólyom Attila, a Petőfi Sándor Gimnázium tanára felolvasta a pedagógusok által aláírt nyilatkozatot, melyben
kijelentik, a résztvevők tudatában vannak, hogy tettükkel szabályszegést követnek el, ennek hátrányos következményeit pedig vállalják.
Kihangsúlyozták, az akció nem irányul a kollégáik a tankerület, sem pedig diákjaik felé. A pedagógusok kizárólag az ellen a kormányrendelet ellen tiltakoznak, amely határozza meg a járványhelyzet alatti elégséges szolgáltatások körét, hogy az szerintük alapjogot sért.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy jelenlegi és volt diákok, illetve pedagógushallgatók több szolidaritási eseményt, utcai demonstrációt és szimbolikus akciót is meghirdettek az ország több pontjára, hogy kiálljanak a munkabeszüntetés jogáért harcoló pedagógusok mellett. Emellett vezető gimnáziumok öregdiákjai aláírásgyűjtési akciót is hirdettek. A Városmajori Gimnázium több mint 900 volt diákja írta alá a szolidaritási nyilatkozatot, míg egy hasonló támogatónyilatkozatot indítottak a Pécsi Leőwey Klára Gimnázium volt és jelenlegi diákjai is, ezt eddig 138-an írták alá. Hasonlóan döntöttek a Szent István Gimnázium öregdiákjai is, az ő nyilatkozatukat is majdnem 100-an aláírták már.
A jövő héten újra tárgyal a kormány a pedagógusok sztrájkbizottságával. A Pedagógusok Szakszervezete(PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kedden egyébként az Alkotmánybírósághoz fordult a sztrájkrendelet miatt.
Frissítés 21:40
Ma a VII.kerületi Alsóerdősori Bárdos Lajos Iskola 24 pedagógusa is csatlakoztott a pedagógus polgári engedetlenséghez, további 9 pedig szolidaritást vállalt velük. Közös nyilatkozatukban azt írják:
„Hangsúlyozzuk, hogy akciónk nem irányul kollégáink ellen, nem irányul az iskolánk vezetősége ellen, nem irányul az iskola fenntartója ellen. És főleg nem irányul tanítványaink ellen, sőt: az ő érdekeiket szem előtt tartva cselekszünk.”
Mint ismert, múlt pénteken éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amelyben a koronavírus okozta veszélyhelyzetre hivatkozva a kormány szabályozza az iskolák sztrájk alatti működését. A rendelet értelmében egy esetleges sztrájk esetén a tanulóknak minden, a sztrájkkal érintett munkanapon reggel 7 óra és iskolák esetében 16 óra, általános iskola esetében 17 óra, óvodák esetében 18 óra között kötelező szakképzett pedagógus által vezetett felügyeletet biztosítani. A sztrájk által érintett iskolákban ráadásul kötelező a tanórák 50 százalékának megtartása, az érettségi előtt álló diákoknak pedig a kötelező érettségi tantárgyainak egyetlen tanórája sem maradhat el a sztrájk miatt, vagyis a kormány arra kéri a pedagógusokat, hogy a sztrájk idején is dolgozzanak.
A szakszervezetek azonban nem hajlandóak elfogadni a kormányrendeletet, szerintük alapjogot sért az intézkedés. A január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájk sikerén felbuzdulva a PSZ és a PDSZ március 16-tól határozatlan idejű munkabeszüntetéssel kívánják elérni, hogy a kormány meghallgassa a követeléseiket. Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányának tagja a Klubrádió műsorában jelentette be, a sztrájkon kívül más akciókkal is készülnek a pedagógusok.