A Dunakanyar Kultúrtáj és Környezetvédelmi Egyesület kezdeményezésére létrejött találkozón együttműködésről állapodott meg számos Dunakanyar-Pilis térségű környezetvédelmi civil szervezet. A közös nyilatkozat nyílt, az alapítók továbbra is várják bármely térségben működő szervezet csatlakozását.
A közös nyilatkozatban a szervezetek Magyarország Alaptörvényére hivatkoznak, amely szerint a természet védelme és megőrzése az állam és mindenki kötelessége. Az alaptörvény szövege szerint
„a természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.”
Mint írják, ennek értelmében mostantól közösen fognak cselekedni a természettel összhangban lévő területfejlesztésért.
„(…) ezután közösen lépünk fel a Dunakanyar – Pilis térségben lakók hosszú távú életfeltételeinek védelmében a természet-ember harmonikus együttéléséért.
Meggyőződésünk, hogy a térségben lakók életkörülményeinek javítása megvalósítható a természettel összhangban, az ökológiai sokszínűség megőrzésével, a környezettudatos magatartási formák kialakításával.”
Ez az összefogás nem előzmény nélküli, ahogy országszerte mindenhol, a térségben is számos természetkárosító építkezés fenyegeti a környezetet. Tavasszal a helyi civilek egy kavicsbánya megépítése ellen küzdöttek, pár nappal ezelőtt pedig a Szigetcsúcs beépítésének híre váltott ki nagy felháborodást helyi és országos szinten is. A civilek munkája és a felháborodás nyomán szerencsére mindkét esetben visszakozott a kormány és a helyi önkormányzat, így egyelőre megmenekült a Dunakanyar pilismaróti része és a Szigetcsúcs ártéri erdeje is.
A természetvédelmi területek fokozódó beépítése hatására jött létre egy hasonló együttműködés, az országos Nagy Tavak Koalíció, amely a Balaton, a Fertő tó, a Tatai Öreg-tó és a Velencei-tó partján tapasztalható gátlástalan építkezési láz ellen küzd.
Csakúgy, mint a Dunakanyarban, a nagy tavak esetében is ezek a beruházások kizárólag egy szűk gazdasági érdekkör kiszolgálására jönnek létre, a természetet, és így a helyi lakosokat és a jövő generációit megkárosítva.
A különböző civil szervezetek közös fellépése azért is időszerű, mert Magyarországon jelenleg 2010 óta nincs önálló állami szerv a természet védelmére (épp egy globális ökológiai válság kezdetén). A korábbi Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a Fidesz kormányra kerülésekor, a 2010. évi XLII. törvény értelmében megszűnt, jogutódja a Vidékfejlesztési Minisztérium, ez az átszervezés jól mutatja a kormányzati hozzáállás hangsúlyait. A Levegő Munkacsoport 2013-as beszámolója szerint az alapvető jogok biztosa is megállapította, hogy
„(…)a környezetvédelmet ért átszervezések és megvonások sértik az egészséges környezethez való alkotmányos alapjogunkat.”
Állami akarat és a megfelelő szervek nélkül így a környezet védelme a civilek eleve egyenlőtlen küzdelmétől függ, attól, hogy képesek-e megfelelő módon nyomást gyakorolni a másban (leginkább a gazdasági érdekköreik kiszolgálásában) érdekelt helyi önkormányzatokra és a kormányra.
A Dunakanyar-Pilis Térségi Összefogás Civil Szerveződés közös nyilatkozatát aláíró civil szervezetek (a lista még bővül):
Sólyom Környezet- és természetvédelmi Egyesület (Solymár)
Karátson Gábor Kör (Budapest)
Pilis-Dunakanyari Civilek az Életért Társaság (Szentendre)
Gödi Ökoklub Egyesület (Göd)
Dunakanyar Kultúrtáj és Környezetvédelmi Egyesület (Pilismarót)
Dunakanyar Környezetvédelmi Egyesület (Zebegény)
Dunakanyarkult Kulturális és Ökológiai Egyesület (Verőce)
Civilkalász (Budakalász)
Kisoroszi Szigetvédők Civil Társaság (Kisoroszi)