Szemtanúk és helyi sajtóértesülések szerint több mint nyolcvan ember esett áldozatául annak az atrocitásnak, amit a mianmari hadsereg alakulatai követtek el egy Rangoontól nem messze fekvő településen szombaton.
A fővárostól 90 kilométerre lévő Bago településéről tömegével menekülnek a lakosok az incidens óta. A halálos áldozatok számát először nehéz volt megbecsülni, mivel a hadsereg elkordonozta a mészárlás helyszínét, és a holttesteket halmokba rendezték.
„Ez olyan, mint egy népirtás” – idézi a Mianmar Now-nak nyilatkozó egyik tüntetőt a Reuters – „Minden egyes árnyékra tüzet nyitnak.”
A mészárlást a Politkai Foglyokat Segítő Egyesület (Assistance Association for Political Prisoners – AAPP) értesülései szerint puskagránátokkal és nehéztüzérséggel hajtották végre. A katonai junta szóvivőjét egyelőre nem sikerült szóra bírni az atrocitással kapcsolatban, egy, a hatalomhoz közel álló hírportál szerint összesen egy áldozata volt az incidensnek.
A helyi lakosságot a hadsereg alakulatai hangosbeszélőkön utasította az akció előtt arra, hogy maradjanak otthonaikban, amíg a katonák a környékbeli házakat kutatják át.
Protests against the military dictatorship continued in Bago Region, which encompasses a much larger area in addition to the Bago town which saw a bloody crackdown by the junta’s gunmen yesterday. #WhatsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/ZTjUfKl4sx
— Myanmar Now (@Myanmar_Now_Eng) April 10, 2021
Ahogy arról mi is beszámoltunk, a februári katonai puccs óta erősödő mianmari konfliktus mára jócskán átnyúlt az ország határain túlra, miután menekültek ezrei kezdtek özönleni a szomszédos Indiába és Thaiföldre katonai rezsim elleni tüntetések véres megtorlását követően.
A The Guardian riportja szerint mindkét határos ország megpróbálta kizárni saját területéről a Mianmar felől érkezőket, akiknek száma azután öltött tömeges méretet, hogy a karen etnikai kisebbség falvaira légicsapásokat mért a mianmari hadsereg.
Legalább 618 civil halt meg -köztük minimum 46 gyermek – a Mianmar nagyvárosaiban a februári puccs óta zajló tömegtüntetések során. Több mint 2750 embert vettek őrizetbe vagy ítéltek el az AAPP szerint. Az elnyomás ellenére a tüntetők továbbra is országszerte özönlenek az utcáikra, követelve a tavaly év végén tartott demokratikus választások eredményének tiszteletben tartását.