Zavargásokkal, boltok kirakataink betörésével folytatódtak a pénteken bevezetett, este 9 órás kijárási tilalom, a lezárások és a járványintézkedések meghosszabbítása elleni tiltakozások Hollandia nagyobb városaiban. A Guardian híradása szerint a hétfői nap folyamán összesen 150 embert tartóztatott le a rendőrség Amszterdamban és Rotterdamban, többségük boltok kirakatait törte be, és fosztogatásokra is sor került.
A rendőrség könnygázzal, hanggránátokkal oszlatta több helyen az újra és újra összegyülekező tüntetőket, akik eredetileg az üzletek kinyitását, és a koronavírus-korlátozások és lezárások megszüntetését követelték.
A zavargásoknak kifejezetten holland ízt kölcsönöz, hogy egy alkalommal a tüntetők kerékpárokkal kezdtek el dobálózni, de miután egy nő megijedt ettől az egyikük néhány biciklit azért udvariasan arrébb tett.
Brother lives in Netherlands, sent me this video. There are protests / riots there re: new lockdown measures.
Rioters throwing bikes in the street and a girl screams in protests. A polite rioter gently sets her bike aside. Pretty funny. pic.twitter.com/i4yqixkTq6
— calvinfroedge (@calvinfroedge) January 24, 2021
Az eseményeket azonban több helyen lovasrendőrös oszlatás, könnygáz és vízágyú is kísérte.
Protests against COVID-19 lockdown measures in the Netherlands turned into riots in several cities on Sunday.
Nearly 200 people were arrested. Read more: https://t.co/lQ6W3f7BZL pic.twitter.com/7ngANCBFFX
— Al Jazeera English (@AJEnglish) January 25, 2021
A tegnapi eseményekkel kapcsolatban Ahmed Aboutaleb, Rotterdam polgármestere „szégyent nem ismerő tolvajoknak” titulálta a letartóztatott fosztogatókat és tüntetőket, hozzátéve, hosszú polgármestersége ideje alatt még sohasem kellett engedélyeznie a könnygázas oszlatást, de most erre volt szükség.
A harmadik napjához érkező tiltakozások keretében azonban már nem csak a nagyobb városokban, de országszerte komoly rendbontásokra derült fény. Den Bosch, Zwolle, Amersfoort, Alkmaar, Hoorn, Gouda városokban is több helyen autókat gyújtottak fel a tüntetők, Haarlemben pedig a kivonuló rendőrségre kövekkel támadtak rá.
A rendőrség közleménye szerint a legtöbb, a közösségi médián szerveződő zavargó a tizenéves korosztályból került ki, így szerintük az is megkérdőjeleződik, nekik egyáltalán milyen szinten a most minden este 9-kor a járvány miatt elrendelt kijárási korlátozás és lezárások okozzák a problémát, vagy mennyire inkább ürügy az egész helyzet, amit kihasználtak.
A legtöbb holland város polgármestere a zavargásokra hivatkozva további, vészhelyzeti intézkedést helyezett kilátásba, hogy azokat megfékezze. Mindez az ország 1945 utáni történetében példátlan, igaz, a második világháború óta most ,a koronavírus-járványra hivatkozva történt meg először az is, hogy egyáltalán kijárási tilalmat kellett az országban elrendelni.
Mint ahogy arról tegnap beszámoltunk, az adóhivatali családi pótlék-visszaélések nyomán, a Szocialista Párt képviselői által kirobbantott botrány miatt a Mark Rutter vezette holland kormány nemrég lemondott, hogy előrehozott választásokat írjon ki, így nekik akár még jól is jöhet, hogy előző, nagy botrányukról a lezárás elleni tiltakozások elterelik a figyelmet.
A hétvégi zavargásokat a miniszterelnök amúgy már el is ítélte, úgy fogalmazott,
„Ezeket az embereket egyáltalán nem a tiltakozás motiválta tetteik elkövetésében. Ez a szintű erőszak már egyszerűen köztörvényes bűncselekmény.”
Támogatja azonban a tiltakozások békés formáját Geert Wilders, a holland szélsőjobboldali Szabadságpárt (PVV) vezetője, aki – részben már ugyancsak a március 17.-i rendkívüli választásra kampányolva – gondatlan és meggondolatlan lépésnek nevezte a vírus miatti kijárási tilalom bevezetését. Közölte, mivel muszlimellenes és rasszista kijelentései miatt halálos fenyegetések érik, ezért ő évek óta szoros rendőri őrizet alatt éli életét, ezért „megérti az érzést”, hogy ezt a hollandok jelentős csoportjai nem akarják.
Koen Simmers, a rendőrszövetség elnöke vasárnap a televízióban úgy nyilatkozott, reménykedik ugyan abban, hogy az indulatok majd csillapodni fognak az országban, de szerinte inkább valószínű, hogy a zavargásokra, és összecsapásokra még hosszabb ideig számítani kell majd.