Nyilatkozatban jelentette ki a 23 megyei jogú város vezetőjét tömörítő Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) kilenc, nem kormánypárti polgármestere, hogy nem fizetnek tagdíjat a szervezetnek, mert a kormány által a hétvégén bejelentett elvonások miatt erre nem tudnak költeni.
A közleménynek egyúttal szimbolikus jelentősége van: a kilenc városvezető ezzel tiltakozik az ellen, hogy
Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere, aki egyben a kormánypárti többségű MJVSZ elnöke is, szombaton az összes nagyvárosi polgármester nevében üdvözölte Orbán Viktor miniszterelnök a helyi iparűzési adó (hipa) megfelezéséről szóló bejelentését.
Mint arról a Mére is beszámolt, szombaton reggel Orbán Viktor formálisan konzultált az MJVSZ tagjaival a nagyvárosokat különösen érzékenyen érintő bejelentéséről, ám erről Péterffy Attila, Pécs ellenzéki támogatású polgármestere, az MJVSZ elnöke már aznap úgy nyilatkozott, szerinte csupán látszategyeztetés volt, ahol a kormány „lesöpörte” a hipa csökkentése elleni érveket.
Egészen másképp érzékelte a történteket a fideszes Szita Károly, aki az MJVSZ elnökeként a szervezet egészének nevében még szombaton nyilatkozatban üdvözölte Orbán Viktor bejelentését. Mint írta, a miniszterelnök által bejelentett intézkedésekre szerinte azért van szükség, „mert a gazdaság védelmével lehet elérni, hogy legyen hol dolgozni, s hogy a szülők el tudják tartani a családokat. A kis- és középvállalkozások adójának megfelezése egyszerre szolgálja a munkahelyek megtartását, újabbak teremtését, a gazdaság megerősítését és az emberek védelmét.”
Az erre reagáló tiltakozó nyilatkozatot aláíró polgármesterek elhatárolódnak a Szita által kiadott kommünikétől, és azt kérik a kaposvári városvezetőtől, hogy „a jövőben szakmai alapon képviselje a szövetséget, és tartózkodjon a szervezet egésze nevében tett, politikai alapú nyilatkozatoktól”. Szerintük Szita az ő nevükben egyeztetés nélkül adott ki a kormány politikai céljaival egyetértő, az önkormányzatok kivéreztetését célzó döntést támogató nyilatkozatot, ezzel túllépett hatáskörén, és „politikai célokra használt fel egy szakmai érdekképviselet érdekében megalakult szervezetet”.
Azt is hangsúlyozzák, hogy a KKV szektor által fizetett helyi iparűzési adóbevételek 50%-os csökkentése olyan nehéz helyzetbe sodorja az önkormányzatok költségvetését, hogy az MJVSZ tagdíjára már nem lesz elég forrás, ezért döntöttek úgy, hogy 2021-ben nem fizetik be a szervezet több millió forintos, éves tagdíját.
„Valóban minden forintra szükség lesz ahhoz, hogy önkormányzataink működőképesek maradjanak, és ahogy eddig, úgy ezután is mindent megtegyünk városaink polgárainak védelme érdekében”
– írják.
Végül pedig az MJVSZből való kilépést belengeti a kilenc tiltakozó polgármester: „Hangsúlyozzuk, a Megyei Jogú Városok Szövetségének szakmai küldetését továbbra is fontosnak tartjuk, azonban tagságunk jövőbeli megőrzését az MJVSZ elnökének ezutáni nyilatkozatai függvényében mérlegelni fogjuk” – zárul a közlemény.
A nyilatkozat aláírói:
- Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város Polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke
- Botka László, Szeged Megyei Jogú Város Polgármestere
- Veres Pál, Miskolc Megyei Jogú Város Polgármester
- Dr. Nemény András, Szombathely Megyei Jogú Város Polgármestere
- Dr. Csőzik László, Érd Megyei Jogú Város Polgármestere
- Dr. Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Polgármestere
- Fekete Zsolt, Salgótarján Megyei Jogú Város Polgármestere
- Szűcsné Posztovics Ilona, Tatabánya Megyei Jogú Város Polgármestere
- Pintér Tamás, Dunaújváros Megyei Jogú Város Polgármestere