Országszerte óriási problémát jelentenek a kollégiumaikba visszatérő egyetmisták és főiskolai hallgatók körében létrejövő új gócpontok:
az USA 25 legfertőzőbb gócpontjából 19(!) diákok közösségeiben jött létre, ezek ráadásul egymástól földrajzilag is jelentős távolságokra fekszenek.
Az USA Today pénteken megjelent cikke a Mississippi Egyetem példáján keresztül magyarázza el a problémát: bár az intézmény önmagában nem generál kiugró fertőzési adatokat, a Lafayette megyei (ahol a campus maga is található) adatok már sokkal borúsabb képet festenek, az ország minden tájáról visszaérkező hallgatók ugyanis a vártnál sokkal nagyobbat lendítettek a fertőzésszám emelkedésén. A campus mellett található Oxford nevű település ráadásul nemcsak népszerű egyetemi város, hanem nyugdíjas éveikbe lépő állampolgárok is gyakran kötlöznek ide, így a fertőzésszám emelkedése kiemelten veszélyezteti az itt letelepedő időseket is.
A tanévkezdést kísérő növekvő átfertőzöttség hatására az ország számos egyetemén tiltakozó akciókba kezdtek a diákok.
A legnagyobb visszhangot a Michigani Egyetem végzős hallgatóiból szerveződő csoport sztrájkja váltotta ki, akiknek a példáját aztán az alsóbb évesek és a campus dolgozói is követték. A diákok múlt szerdán szerdán függesztették fel először az órára járást, majd pénteken szavazással döntöttek eredetileg négynaposra tervezett demonstráció folytatásáról, miután az egyetem vezetősége nem volt hajlandó bezárni a campust az akció ellenére sem.
That’s right everyone! Our #StrikeForSafeCampus is out in full force again today. And we know that cops AND bullshit covid plans need to go! Join us between now and 5pm to tell @DrMarkSchlissel that #UMMakesUsSick and we won’t stand for it! pic.twitter.com/z3DoqAqVfi
— GEO at U-Michigan (@geo3550) September 14, 2020
A diákok úgy vélik: rengeteg életet lehetne megmentni azzal, ha felfüggesztenék a tantermi oktatást.
#UMich RAs are calling for a campus-wide fight! Time to broaden the strike!
Join our online meeting of students, school teachers & workers who want to fight against deadly conditions at schools & workplaces: Thurs 8PM https://t.co/IvlF2kOn1w#StrikeForSafeCampus #UMMakesUsSick pic.twitter.com/0r1CkcW3ft
— IYSSE at University of Michigan (@iysseum) September 14, 2020
A michigani diákok példáját számos városban követték, miután a tantermi oktatás erőltetett visszavezetését és az iskolák újranyitását sokkan meggondolatlannak tartják, mindez pedig sok helyütt a fertőzésszám drasztikus emelkedésével is társul.
Közös sztrájkot szerveznek például az Iowai Egyetem és Iowai Állami Egyetem hallgatói, a San Diegó-i Kalifornai Egyetemen pedig több száz hallgató és oktató írt nyílt levelet, amelyben ellenzik az újranyitást:
Along with @uaw2865, @UAW5810, @uc_faculty, and @CalNurses we have issued the following demands for a safe re-opening in a letter to incoming UC President Drake and the UC Regents. 1). Adopt clear and consistent protocols to ensure that #COVID19 does not spread. pic.twitter.com/ociSQb69wn
— University Council – AFT (@UCAFT) July 30, 2020
A Wisconsin-Madison Egyetem hallgatói szombaton azzal tiltakoztak a tantermi oktatás ellen, hogy az egyetemi ebédlő előtt. Az akció nem volt előzmény nélküli, hiszen péntekig az egyetem több mint 1000(!) hallgatója produkált pozitív koronavírus-tesztet. Csak vasárnap rekordot jelentő, 1582 estet regisztráltak Wisconsin államban, ami szakértők szerint egyértelműen az egyetemi oktatás újraindításának következménye.
A tanintézmények újranyitásában egyébként nincs különösebb véleménykülönbség az elnöki székét novemberben megvédeni akaró Donald Trump és kihívója, Joe Biden között: az elnök azt hangsúlyozza, hogy az iskoláknak „ki kell nyitniuk”, míg a demokrata jelölt felesége az intézmények „biztonságos” újranyitásáért kampányol jelenleg is:
Dont forget Dr. Biden contunues her Back to School tour tomorrow in Arizona! 3:30 pm (MST) https://t.co/tgm1wSqIhe
— Educators For Joe Biden (@EducatorsForJoe) September 10, 2020
A járvány kitörése óta az USA-ban mintegy 200 ezer halálos áldozatot tartanak számon, a Washingtoni Egyetem munkatársainak becslése szerint pedig ez a szám a duplájára is emelkedhet a pandémia végéig.