Felhívást küldött Magyarország kormányának a Szabad Városok szövetsége. A Karácsony Gergely és a legnagyobb ellenzéki városok vezetői által jegyzet dokumentumban azt írják, a koronavírus-járvány elleni védekezés második szakasza és a járvány nyomában érkező gazdasági és szociális válság kezelése csak a kormány és az önkormányzatok közös feladat- és tehermegosztásával lehet sikeres.
Ahogy írják, a kormány mind a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnökének, mind a főpolgármesternek azt ígérték, egy hónapon belül egyeztetést kezdenek velük. Az egy hónap rég eltelt és még időpontot sem jelöltek ki.
Mégis statáriális döntés készül arról, hogy a települések saját bevételeinek jelentős részét kitevő helyi iparűzési adó beszedésének jogát a települések választott vezetői helyett a megyei önkormányzatokhoz utalhatják.
„Ez az elveiben elfogadhatatlan, gyakorlatában pedig káros javaslat alkalmas a választói akarat megcsúfolására: a településeink fejlődését alapvetően meghatározó bevételek feletti rendelkezés jogát a megválasztott települési vezetők helyett a megyei önkormányzati vezetőkhöz telepíti.”
A városvezetők követelik, hogy a kormány tartsa a szavát, mihamarabb jelölje ki az önkormányzati szövetségekkel való egyeztetés időpontját, és ezen egyeztetés napirendjére kerüljön föl a „különleges gazdasági övezetről” szóló törvényjavaslat módosítása, illetve visszavonása.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kedden éjszaka nyújtott be törvényjavaslatot, amelynek értelmében a kormány az egész országra kiterjesztené a gödi modellt.
A Magyar Közlönyben április 17-én megjelent rendelet lehetőséget ad „a nemzetgazdaság stabilitásának érdekében”, valamint” a munkahelyek tömeges elvesztésének elkerülése és a meglévő munkahelyek megőrzése vagy új munkahelyek létesítése céljából” különleges gazdasági övezetek létrehozására. Ezzel az érintett településeknek az önkormányzat legfőbb bevételi forrását, a helyi iparűzési adó átadja a megyének.
A Magyar Közlönyben akkor olyan területekről volt szó, amelyeken a nemzetgazdaság által kiemelt jelentőségű beruházások folynak, a megye területének jelentős részére kihatnak gazdaságilag, segítenek megállítani a helyi munkanélküliséget és megtartják a munkaerőt, és nem mellesleg legalább 100 milliárd forint a teljes költségigényük.
A Semjén által benyújtott törvényjavaslat viszont már csak 5 milliárdról ír a korábbi 100 milliárd helyett, amellyel várhatóan jóval több önkormányzat lesz ebben érintett, tehát több település iparűzési adója vándorol majd át a megyei közgyűléshez – amelyekben egyébként jellemzően a kormánypártiak vannak többségben.
A gödi modellről és arról, hogy az hogyan vet alá mindent a nagyvállalatok érdekeinek itt írtunk hosszabban.
A fővárost, megyei jogú városokat is magába foglaló szabad önkormányzatok a járvány elleni védekezés második szakaszának és a gazdasági-szociális válságkezelés sikere érdekében a következő elvárásokat fogalmazzák meg és ajánlásokat teszik a kormány felé:
- Az önkormányzati szövetségekkel való egyeztetések lefolytatása nélkül a Kormány ne hozzon döntést az önkormányzatokat érintő kérdésekben!
- Az önkormányzatoktól további forrást ne vonjon el! A korábban elvont forrásokat a veszélyhelyzet elmúltával, egyeztetett ütemezéssel fizesse vissza!
- A járvány elleni védekezésben használja fel az önkormányzatok javaslatait, különös tekintettel az egészségügyi és szociális dolgozók védelmére.
- A szociális krízishelyzet kezelésére hozzon létre az önkormányzatokkal közös pénzügyi alapot. Az alap felhasználása az önkormányzatokkal egyeztetve, az önkormányzatok ellátórendszerein keresztül történjen.
- Az önkormányzatok bevonásával dolgozza ki Magyarország gazdaságának újraindításának programját.
- Az önkormányzatok vállalják, hogy a velük egyeztetett kormányzati – egészségügyi, szociális, gazdasági – cselekvési terveket a lehető leghatékonyabban hajtják végre.
- A Kormány számoljon el a védekezésre költött közpénzekkel, a beszerzett felszerelésekkel, mint ahogy az önkormányzatok is elszámolnak az általuk beszerzett eszközökkel.
- A Kormány folyamatosan tájékoztassa az önkormányzatokat az őket is érintő kormányzati döntésekről, a járvány elleni védekezés irányításáról és a valós járványhelyzetről!
Ahogy az aláíró főpolgármester, helyettesei és polgármesterek fogalmaznak, az önkormányzatok bizonyították, hogy a polgárok számíthatnak rájuk, hogy a leggyorsabb, leghatékonyabb segítség a közvetlen kapcsolat a helyben élőkkel. Ezért kérik a kormányt, tekintse stratégiai partnernek az önkormányzatokat, mert annak hiányában a lakosság egészsége és szociális biztonsága is veszélyeztetve van.
„A válságkezelés nem lehet sikeres az önkormányzatok bevonása nélkül, és kudarcra van ítélve, ha ellenükre történik.”
Az aláíró polgármesterek: Karácsony Gergely (Budapest), Botka László (Szeged), Nemény András (Szombathely), Péterffy Attila (Pécs), Márki-Zay Péter (Hódmezővásárhely), Csőzik László (Érd), Nyirati Klára (Baja), Hegedűs Péter (Balmazújváros), Wittinghoff Tamás (Budaörs), Leidinger István (Pomáz) hozzájuk csatlakoztak a főpolgármester helyettesei is.