Közösen kivitelezett „demokratikus Európa elleni támadással” vádolta meg Emmanuel Macron francia elnököt, illetve Orbán Viktor magyar miniszterelnököt Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) vezetője vasárnap.
A Néppárt korábbi csúcsjelöltje az Európa Bizottság élére, akinek végül nem jött össze a bizottsági elnöki cím (helyette Ursula von der Leyent választották meg), korábban is összekülönbözött már a francia elnökkel, aki magát a csúcsjelölti rendszert akarta megszüntetni a Bizottság elnökének kiválasztásakor.
Az Európai Bizottság elnökét az Európai Parlament választja meg, de a jelöltállítás kizárólagos joga az unió alapszerződése értelmében az állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanácsé.
Ennek ellenére a pártcsaládok először a 2014-es uniós tisztújítás előtt, a folyamat demokratizálására hivatkozva megnevezték csúcsjelöltjeiket, azzal a deklarált céllal, hogy annak a pártcsaládnak a jelöltje kapja meg a bizottság elnöki posztját, amelyre az EP-választásokon a legtöbben szavaznak.
2014-ben az állam-, illetve kormányfők végül többségi szavazással, magyar és brit ellenvetéssel úgy döntöttek, hogy a néppárt jelöltjét, Jean-Claude Junckert jelölik a testület élére.
Weber elnöki jelölését Orbán Viktor, illetve a Fidesz néppárti csoportja sem támogatta, ami nem csoda, hiszen az ő vezetésével függesztette fel a Néppárt a Fideszt, illetve tagjainak párton belüli pozíciókba való kinevezését is gátolta.
A bajor politikus többször is súlyos kritikákat fogalmazott meg a magyar kormánnyal kapcsolatban, miután kérte a Fidesz néppárti szavazati jogának felfüggesztését, fenyegette kizárással a pártot, és hasonlította már dzsihadistákhoz is a Fideszt.
Korábban a Mérce is beszámolt róla, hogy Macron és Orbán valóban egyetértettek a csúcsjelölti rendszer megszüntetésében.
Vasárnapi nyilatkozatában Weber úgy fogalmazott:
„Macron Orbán Viktor miniszterelnökkel szövetségesi tengelyt alkot a Tanácsban. Ők együtt komoly károkat okoztak az európai demokráciának.”
A közelgő német EU-elnökségről a néppárti vezető azt nyilatkozta, hogy blokkjának a migrációt és a klímaváltozást kell előtérbe helyeznie, és megismételte, hogy egy „klíma-nagyköveti” pozíció létrehozására lenne szükség Európában.
(Politico)