A Demokratikus Koalíció vasárnap közölte, hogy országgyűlési képviselői határozati javaslatot nyújtanak be a Magyar Országgyűléshez, hogy az ítélje el az örmény népirtást. A közleményt Gyurcsány Ferenc pártelnök is közzétette Facebook-oldalán.
A határozati javaslatot így öt nappal Recep Tayyip Erdoğan török elnök Magyarországon tett látogatása előtt alkották meg, valószínűleg az Orbán Viktorral szoros barátságot ápoló vezetőnek szánt üzenetként.
Gyurcsány Facebook-posztjában azt írja:
„Az egyik leggyalázatosabb népirtást az Oszmán Birodalom követte el jó száz évvel ezelőtt. Erőszakkal kitelepítettek vagy másfél millió örményt és megöltek legalább hatszázezret. A mai erdogáni Törökország bűnnek tekinti e történelmi tény felemlítését is.”
Mint ismeretes, Törökország állami politika szintjén tagadja az 1914 és 1923 között lezajlott, és mintegy fél-másfél millió örmény áldozattal járó genocídiumot (az áldozatok pontos számára csak becslések vannak) .
Maga Erdoğan úgy nyilatkozott 2016-ban, hogy
„Álláspontunk az örmény-üggyel kapcsolatban az elejétől fogva világos volt. Soha nem fogjuk elfogadni a népirtással kapcsolatos vádakat.”
Törökország azután indított offenzívát Észak-Szíriában a kurd népállam ellen, hogy az Egyesült Államok bejelentette, kivonja csapatait a térségből, melyek korábban a kurdokkal közösen felügyelték a területet, melynek korábban jelentős része az iszlamista ISIS felügyelete alatt állt.
Miközben a világ országainak jelentős része elítélte a török hadmozdulatokat, melyek elvileg egy harminc kilométeres biztonsági zóna létrehozását célozták, valójában azonban a kurdok elleni török népirtás újabb felvonása, Orbán Viktor és kormánya szinte egyedülálló módon kiállt a lépés mellett.