Kedd reggel telefonon beszélt egymással Angela Merkel német és Boris Johnson brit kormányfő a bő három hét múlva esedékes brexit kapcsán. Brit kormányzati források a sajtónak elmondták, a megbeszélés során Merkel továbbra is ragaszkodott ahhoz, hogy a Nagy-Britannia részét képező Észak-Írország meghatározatlan ideig a vámunió része maradjon.
A névtelen források szerint ezzel „lényegében lehetetlenné vált” bármiféle megegyezés London és Brüsszel között.
A kilépés után Észak-Írországnak azért kellene a vámunióban maradnia, a tartományt az Ír Köztársasággal összekötő határszakaszon ne kelljen visszaállítani a határellenőrzést, ez ugyanis az évtizedekig zajló, 1998-ban lezárt észak-ír polgárháború kiújulásához vezetne. Cserébe viszont ideiglenesen valamilyen vámvonalat kellene felhúzni Észak-Írország és Nagy-Britannia többi része közé, a közös uniós gazdasági térség integritásának védelme érdekében – ez azonban a kilépéspárti brit jobboldal számára elfogadhatatlan.
Az elmúlt hetekben London tett javaslatokat a feloldhatatlannak tűnő probléma áthidalására, ám ezeket az EU vezetése mindezidáig elutasította.
A megállapodási kényszer azonban csak egyre fokozódik. A brit parlament által nemrégiben elfogadott jogszabály értelmében ugyanis Johnsonnak október 19-ig meg kell állapodnia a rendezett kilépésről, ellenkező esetben a jövő hét második felében tartandó EU-csúcson a kilépési határidő január 31-ig való kitolását kell kérnie.
Hivatalba lépésekor a brit kormányfő azonban világossá tette, inkább fekszik holtan egy árokban, minthogy tovább halassza a kilépést. Nem meglepő, hogy a hajthatatlan kilépéspártiak „áruló törvénynek” hívják a Johnson ellen forduló képviselőházi többség által elfogadott, a megállapodás nélküli brexitet elkerülni hivatott törvényt.
Johnson persze ki is játszhatja a törvényt, ha sikerül valamelyik uniós kormányfőt meggyőznie arról, a csúcson vétózza meg a határidő eltolását.
Ebben az esetben Nagy-Britannia október 31-én – így is, úgy is – ki kell, hogy lépjen az EU-ból. A brit sajtóban már többször fel is merült Orbán Viktor mint lehetséges vétózó.
Egy tegnap napvilágot látott tudósítás szerint azonban London ennél durvább lépésekre is elszánta magát. A mérsékelt konzervatív Spectator újságírója rangidős kormányzati forrásra hivatkozva állítja, a brit kormány megfenyegetheti a tagállami vezetőket, hogy a kilépés utáni kétoldalú gazdasági és biztonságpolitikai megállapodások során előnyben részesítené azokat, akik megvétózzák a kilépés elhalasztását, és „a sor végére teszi” azokat, akik nem.
Az konzervatív kormány belügyminisztere, a Johnson-ellenes Amber Rudd szerint a Spectatornak nyilatkozó névtelen forrás nem más, mint a brit politika egyik legnagyobb spílere, a brexit-népszavazás kimenetelének egyik fő mérnöke, Dominic Cummings, Johnson jobbkeze. Ebben a legtöbb brit parlamenti forrás is egyetért vele.
Az említett nyilatkozat emellett kitér arra is, a brit kormány úgy számol, a héten kudarcos véget érnek a Brüsszellel folytatott tárgyalások, Johnson pedig előrehozott választások kiírását fogja javasolni. Ehhez azonban az ellenzék fő erejének a Munkáspártnak a szavazataira is szükség van, ám utóbbi már korábban jelezte: csak a kilépés elhalasztása után menne ebbe bele.
A Spectator cikkében a titokzatos forrás arra is kitér, előrehozott választások esetén Johnson és a Konzervatív Párt a megállapodás nélküli brexit (no-deal Brexit) megalkuvásmentes képviseletébe fog beleállni, hiszen csak így tartják megakadályozhatónak, hogy a kilépéspárti választók Nigel Farage Brexit Pártjához vándoroljanak át a toryktól.
Jeremy Corbyn vezette Munkáspárt is készül az elkerülhetetlennek látszó választásokra. Corbynék hatalomra kerülésük esetén új népszavazást írnának ki, amelyben különböző kilépési opciók mellett az EU-ban maradás is – vagyis lehetőség nyílna akár a 2016-ban meghozott döntés visszafordítására is.
A kedd délelőtt napvilágot látott brit hírekre az Európai Bizottság csak annyit reagált, a technikai tárgyalások jelenleg is zajlanak, így nehezen áll meg a megállapodás ellehetetlenülésének kijelentése. Az Európai Tanács nemsokára elköszönő elnöke, a lengyel Donald Tusk Twitteren reagált. Elmondása szerint Boris Johnson egy „hülye hibáztatási játékot” akar megnyerni, holott Nagy-Britannia és az EU jövőjét kéne szem előtt tartania.
.@BorisJohnson, what’s at stake is not winning some stupid blame game. At stake is the future of Europe and the UK as well as the security and interests of our people. You don’t want a deal, you don’t want an extension, you don’t want to revoke, quo vadis?
— Donald Tusk (@eucopresident) October 8, 2019
(via The Guardian, The Spectator)