Miután világszerte 117 országban, több mint 2500 településen hirdettek pénteken klímasztrájkot, a nemzetközi klímamozgalom keretében egészen szeptember 27-ig, vasárnap az egyik szervező, az Extinction Rebellion aktivistái újabb akciót tartottak, hogy felhívják a figyelmet az emberi társadalom működésének szerepére a klímaváltozásban.
Az akció közelebbi célja az volt, hogy felhívják a figyelmet
„a divatipar és a fast fashion [olcsón, nagy mennyiségben előállított és nem kifejezetten tartós, de divatos ruházkodás -a szerk.] környzetpusztító hatásaira és embereket kizsákmányoló tevékenységére”
– mivel, ahogy közleményükben írják
„A divatipar korunk egyik legszennyezőbb iparága. A szemtelenül olcsó és hatalmas mennyiségű ruházati cikk a környezet és a dolgozók kizsákmányolásával készül. A fast fashion egyetlen célja, hogy igényt támasszon a vásárlásra, és hogy minél többet költsünk náluk.”
A Bojkott Fast Fashion elnevezésű akció keretében aktivisták rögtönöztek egy „divatbemutatót”, amely görbe tükröt állított a modern ruházati ipar működése elé. A felvonuló modellek táskáikon az iparág által okozott károkról szóló adatokat tártak a nyilvánosság elé.
A „bemutató” végül ruhadarabok földre hajításával végződött, ami a fogyasztás gyorsulását, és a szükségtelen mértékű iparcikk előállítását volt hivatott szimbolizálni.
Az Extinction Rebellion (XR) egy nemzetközi mozgalom, amely alig egy év alatt, futótűzként terjedve szerveződött meg. A mára több, mint 50 országban működő mozgalom a döntéshozókat és a felelősöket polgári engedetlenségi akciókkal igyekszik rábírni arra, hogy vegyék komolyan a klímaváltozást, és azonnal cselekedjenek a bolygó megmentése érdekében.
A mozgalomról hosszabb írás jelent meg nemrég a Mércén, Bors Hulesch, a mozgalom aktivistájának tollából.