Hosszabb felvonulás után ma, magyar idő szerint délután 5 órakor megtámadták a hongkongi Csek Lap Gok repülőtéren ülősztrájkkal tiltakozó és az összes járatot leállító tüntetőket a rohamrendőrök. A tiltakozók és rendőrök között heves harcok robbantak ki. Az összetűzések alatt már több tucat tüntetők tartóztattak le és hurcoltak el.
A mai napon a tüntetők immár másodszorra bénították meg sikeresen a repülőteret tömeges ülősztrájkjukkal, ott minden járatot le kellett mondani, és a reptér be is zárt.
A helyzet eszkalálódása jelzi, Peking egyre komolyabban gondolkodik a komolyabb, katonai fellépésen a kiadatási törvény ellen tiltakozó, több millió hongkongi polgára ellen.
Minderre már a város utolsó brit kormányzója, az 1997-ben a hatalmat a Kínai Népköztársaság hivatalos képviselőinek átadó Lord Chris Patten ma reggel a BBC 4-es rádióadásán figyelmeztetett, „katasztrofális következményei” lehetnek Kína számára.
Police officer had his baton taken from him and was attacked with it. Drew his pistol and aimed at protesters. Astonished nobody killed here tonight. pic.twitter.com/Wox8yziDnz
— Mike Bird (@Birdyword) August 13, 2019
Közel egy hete szólnak szórványos információk arról, hogy Kína a szokásosnak kissé nagyobb mértékű katonai mozgósítást és csapatösszevonásokat hajt végre az autonóm Hongkonggal határos Sencsen tartományban. Bár kósza hírek ellenére az 1997 óta autonóm városállamnak számító Hongkong tényleges megszállása a napokban nem kezdődhet el, az amerikai Bloombergnek nyilatkozó elemző szerint csak idő kérdése, amíg Pekingnek már nem marad más választása mint a katonai beavatkozás.
Egyelőre csak a Kínai Népi Rendőrség tömegoszlató, militarizált alakulatairól kerültek nyilvánosságra képek, ezenkívül a kínai állami média a mai nap folyamán számos olyan videót és képet publikált, amelyen sencseni utakon, autópályákon és még üres stadionokban is az óriási, felhalmozott harci járművek sora látható, mintegy elrettentésül.
The military column entered #Shenzhen this morning with morning. The Chinese military operation in allegedly parked in the Shenzhen Bay Sports Center. #HongKongProtests #HongKong #China #Democracy pic.twitter.com/ajEKoe2548
— Alexandre Krauss (@AlexandreKrausz) August 12, 2019
A Kínai Néphadsereg konfliktusban való bevetése a kínai-brit átadási szerződés nyílt megszegésével érne fel, ezért azután Hszi Csin-ping főtitkár és a pártvezetés ezt elemzők szerint egyelőre mindenáron kerülni szeretné. Ehelyett a hongkongi rendőrség mellett jelennek meg a kínai szárazföldön képzett civilruhás „segítők”, akik jóval brutálisabb tömegellenes technikákat használtak, mint az ottani rendőrök.
Ezzel összhangban pedig ugyancsak baljsó jel, hogy az utóbbi napokban a kínai állami média egységesen „terrocselekményekként” kezdte emlegetni a hongkongi tüntetéseket, ezt a jelzőt eddig csak a katonai közigazgatás (és gyakorlati állami terror) alá helyezett Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület muszlim lakossága elleni akciókra használták.
Szakértők szerint azonban Hongkong megszállása még várathat magára, hiszen Hszi sokat kockáztatna egy ilyen lépéssel az egyre eszkalálódó USA-Kína kereskedelmi háború kellős közepén.
Ugyanakkor a Bloombergnek nyilatkozó Kína-szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy ez a megszállás előbb-utóbb de be fog következkni, két okból: egyrészt a szinte teljhatalmú Hszi mindig inkább a politikai megoldások és az elrettentés felé mozdul el a megoldások terén; másrészt pedig október 1-én kezdődnek a Kínai Népköztársaság fennállásának 70.-ik évfordulója alkalmából már régóta tervezett, nagyszabású állami ünnepségek, eddigre pedig minimum követelmény hogy az országban mindenhol helyreálljon a rend.
A Hongkongot fenyegető tragédia, és a katonai beavatkozás tehát csak idő kérdése, főleg ha a tiltakozások olyan erővel eszkalálódnak tovább, mint ma.