A héten, kedd este nyújtotta be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormány nevében a médiaszolgáltatásokról szóló törvény módosítási javaslatát. A javaslatot Rogán Antal adta elő.
A törvénymódosítás többek között olyan javaslatokat tartalmaz, mint:
- a műsorok időtartalmának eddig 20 százaléka lehetett „a más médiaszolgáltatótól átvett, illetve a demokratikus közvélemény tájékoztatását nem szolgáló, bűnügyi tematikájú híranyag”, azaz bulvárosabb tematikájú – ennek arányát most megemelték 35 százalékra,
- eddig minden munkanapon reggel 7 és fél 9 között minimum 15 perc, este 6 és 9 között minimum 20 perc hosszúságú hírműsort kellett sugározni az olyan ún. „jelentős befolyásoló erővel rendelkező médiaszolgáltatóknak”, mint a TV2, az RTL Klub vagy a köztévé – ennek időtartamát most csökkentenék, így reggel konkrétan nem muszáj hírműsort sugározni,
- egészen eddig nem lehetett olyan tartalmakat közzétenni hagyományos tévés műsorfolyamban olyan tartalmakat, amik „a kiskorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének súlyos károsítására” alkalmasak, különös tekintettel a pornográfiára és a szélsőségesen erőszakos tartalmakra – a módosítás eltörölné egy tilalmat, viszont továbbra is csak 18 év feletti, kóddal rendelkező előfizetők nézhetnének ilyen műsorokat,
- a reklámidőt eddig óránként 12 percben korlátozták, ezt a 20 százalékos arányt mostantól csak műsorsávonként reggel 6 és este 6, illetve este 6 és éjfél között kell csak betartani,
- változik a műsorkvóta, eddig 15 százaléknyi európai művet kellett bemutatni adásidőben, most ezek a műsorok az idő 30 százalékát kell kitegyék,
- mostantól nem csak hét évre osztanának ki jogosultságot rádiófrekvenciákra, hanem tíz évre, illetve több rádiófrekvencia felett lehet majd egyszerre rendelkezni, mint eddig.
A törvény elfogadására kétharmados szavazati többség szükséges és ha ez megvan, akkor augusztustól már alkalmaznák is a módosításokat.
A módosítások ellen az Országgyűlés mai ülésén több ellenzéki képviselő is felszólalt a szerintük helyenként problematikus módosítási javaslat ellen.
Bősz Anett, a Magyar Liberális Párt képviselője például a reggeli hírműsorok tulajdonképpeni eltörlését kritizálta: szerinte így az adók „szabadon dezinformálhatnak”, valamint azt is mondta, hogy „csupán színház a rádiófrekvenciák újraosztása, hiszen úgyis csak kormányközeli vállalkozások jutnak majd lehetőséghez.” Emellett felhívta arra is a figyelmet, hogy a kóddal ellátott, felnőtteknek szóló tartalmakhoz könnyedén hozzáférhetnek majd gyerekek is.
Boldog István fideszes képviselő erre úgy reagált,
hogyha valóban aggódnak a gyermekekért, akkor „tegyenek meg mindent azért, hogy a Budapest Pride felvonulást ne lehessen nyilvánosan megtartani.”
A felszólaló képviselők mellett a nap folyamán Kunhalmi Ágnes sajtótájékoztatóján is kritizálta a törvényjavaslatokat: szerinte jelentősen korlátozza a sajótszabadságot, depolitizálja a társadalmat és ellehetetleníti az emberek hozzáférését a valódi hírekhez.
Azt is nyilatkozta, hogy a 10 éves frekvenciajogosultsági idő
bebetonozza a fideszes médiabirodalmat.
Szerinte a nyilvánosság szabadságát az biztosíthatná a legjobban, ha az önkormányzati választások során ellenzéki polgármesterjelölteket juttatnának pozícióba a szavazók.
via MTI