Egy hattagú afgán családot toloncoltak ki Magyarországról kedden – erről a New York Times és a BBC is beszámolt, méghozzá az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) a megfigyelése alapján. A New York Times az UNHCR illetékeseit idézve megjegyzi, hogy „meglehetősen szokatlan” módon, az éjszaka folyamán küldték át a szerb-magyar határon az afgán párt és négy gyermeküket, akiknek a magyar állam elutasította menekültkérelmét.
A menedékkérőket, valamint nagy szemeteszsákokba csomagolt holmijaikat egyszerűen áttették szerb területre a kerítés egyik kapujánál, ám ott senki sem várt rájuk. Az UNHCR információi alapján több médium is arról számol be, hogy a kitoloncolt anya azt kiabálta az őt a határon áttessékelő rendőröknek:
„Ez a legrosszabb ország, ahol jártam, ha maguk is egyszer menekültek lesznek, emlékezni fognak erre!”
A Magyar Helsinki Bizottság még hétfőn este tett közzé a Twitteren egy bejegyzést, miszerint a kedd hajnalban történt kitoloncolásban érintettek mellett két másik afgán család ügyében ideiglenes végzésért fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához, hogy megállítsa két másik afgán család visszaküldését Afganisztánba.
Just rqsted #rule39 emergency order to stop deportation to AFG 3 previously starved families, some with grave medical conditions by @Frontex. Asylum claim was never examined on merits, no proper analysis of risk of return conducted.Warned this could happen https://t.co/DJ47qFgBPQ pic.twitter.com/4zzKoGBxbO
— HunHelsinkiCommittee (@hhc_helsinki) 2019. május 6.
„A három család menedékjog iránti kérelmét érdemben meg kellett volna vizsgálniuk a magyar hatóságoknak ahelyett, hogy megpróbálják kitoloncolni őket” – mondta Lederer András, a Helsinki Bizottság menekültügyi programmunkatársa a New York Times szerint.
A BBC szerint az ebben a három ügyben érintett, összesen 16 afgán személy két évig várakozott egy szerbiai menekülttáborban, hogy jogszerűen léphessék át a szerb-magyar határt.
A Helsinki egy további tweetje szerint „egyértelmű”, hogy az érintett családok felnőtt tagjait éheztették a tranzitzónában, erről maguk a menedékkérők is nyilatkoztak a BBC-nek.
2/2
It is clear that #Hungary first starved adult members, then deports to their country of origin families fleeing persecution without ever assessing their claims on their merit. We’ll keep on doing everything we can to stop this from happening in the future.
— HunHelsinkiCommittee (@hhc_helsinki) 2019. május 7.
A jogvédők utolsó tájékoztatása szerint a két család kitoloncolásának megakadályozása egyelőre sikeres, és az a rendőrségi busz, amely a két családot az Afganisztánba tartó repülőgéphez szállítaná, továbbra is a a röszkei tranzitzónában áll.
UPDATE 3!
The police bus taking the 2 families to the airport is still in the transit zone. It is almost certain that deportations won’t take place tonight. We’ll know more in the morning about the details. These last 24 hrs were full of such unexpected last minute twists.
— HunHelsinkiCommittee (@hhc_helsinki) 2019. május 7.
Mint ismert, a fideszes többségű parlament által tavaly hozott jogi változtatások megnehezítik a menedékkérők számára a sikeres kérelmek benyújtását Magyarországon, például a menedékkérők követeléseit el kell utasítani, ha „biztonságos” országon keresztül érték el Magyarországot. A Bevándorlási Hivatal szerint az év első 4 hónapjában 279 kérelmező kapott valamilyen fokú védelmet, illetve menedéket. A múlt hónap végén összesen 3616 olyan ember élt az országban, aki megkapta a menekült státuszt. Tavaly a tranzitzónákban várakozók közül 367-en jutottak státuszhoz, és több mint 700-an nem.