Többrészes tweetfolyamban és az Instagramon közzétett szövegben is kiáll a sárga mellényes francia tüntetők mellett Pamela Anderson. A kanadai születésű színésznő egyúttal a francia és globális eliteknek is beszól, amiért nem engedik érvényre jutni az emberek hangját.
November közepe óta zajlik százezreket megmozgató tüntetéssorozat Franciaországban, az üzemanyag adójának tervezett emelése miatt. Hosszú hetek bénázásai után a Emmanuel Macron kormányzata meghátrált az ügyben, és hat hónapra felfüggesztette az eredetileg január elsejére tervezett adóemelést, ám ahogy mi is beszámoltunk róla, a tüntetők ezt az intézkedést már nem tartják elégségesnek.
Múlt hétvégén a sárga mellényesek demonstrációi Párizsban fél évszázada nem látott méretű utcai zavargásokba torkolltak. Ennek kapcsán szólalt meg előbb Twitteren majd Instagramon a Franciországot „választott hazájának” tekintő színésznő.
I despise violence…but what is the violence of all these people and burned luxurious cars, compared to the structural violence of the French -and global – elites?
— Pamela Anderson (@pamfoundation) December 3, 2018
Pamela Anderson szerint nem az utcai zavargások tényén kell fennakadni, hanem meg kell érteni a mögöttük álló társadalmi okokat.
„Megvetem az erőszakot… de mit számít ez az erőszak és a felgyújtott luxusautók ahhoz a strukturális erőszakhoz képest, amit a francia – és globális – elitek követnek el?” – tette fel a kérdést?
And the answer is: it came from the rising tensions between the metropolitan elite and rural poor, between the politcs represented by Macron and the 99% who are fed up with inequality, not only in France, all over the world.
— Pamela Anderson (@pamfoundation) December 3, 2018
A színésznő le is írja, szerinte mi az oka ennek a hatalmas tüntetéssorozatnak: az a növekvő feszültség, amely a nagyvárosi elitek és a vidéki szegények, illetve Macron elnök politikája és az egyenlőtlenségek miatt besokallt 99 százalék között húzódik. Majd hozzáteszi:
„[a] valódi kérdés az, lehet-e konstruktív ez az ellenállás, mi jön utána, képesek lehetnek-e a franciaországi és a világ más tájain élő progresszívek felhasználni ezt az energiát, hogy az erőszak helyett egy egyenlő és egalitárius társadalom építésének képeit láthassuk?”
Hétfői Twitter-bejegyzései nagy érdeklődést válthattak ki, ugyanis Anderson kedden az Instagramon is visszatért a témára. Kifejti, hogy sokan azzal vádolják, a lázongás és az erőszak pártjára tweetjeivel, pedig szerinte erről szó sincs. Viszont fenntartja, hogy meg kell érteni azt a társadalmi és politikai környezetet, amelyben ez a megmozdulás létrejött, de amely már évek óta ott érlelődik a felszín alatt.
„Amikor a tüntetések erőszakba torkollnak, az leggyakrabban az állam mulasztása és hibája. Az állam képtelensége arra, hogy hallhatóvá tegye az emberek hangját” – zárja gondolatmenetét.