Különböző figyelemfehívó akciókra, polgári perekre és a legvégső esetben sztrájkra készül a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a tanárok nagyobb anyagi megbecsülése, és a közoktatásban egyre csak halmozódó, kifizetetlen túlórák rendezése érdekében – írja az Eduline.
A PDSZ egyrészt bírósági keresetek benyújtására bátorítja tagjait a túlórapénzek miatt a Klebelsberg Központ felé, ebben a szakszervezet tevékenyen részt is fog venni:
„az országos választmány tagjai közül többen, összehangoltan fogjuk benyújtani e tárgyban a 3 évre visszamenőleg megfogalmazott igényeinket”
– írták.
Ezenkívül a tanárok hamarosan aláírásgyűjtést is kezdeményeznek a kormánynak korábban benyújtott petíciójuk alapján, a tanárokat sújtó túlterheltség, a rögzített munkajogaik betartása és a túlórapénzek kifizetése, bérproblémák rendezése céljából.
Az aláírásokat négy követelésre várják, ezek pedig:
Állítsák vissza a pedagógusok kötelező óraszámát a közoktatási törvényben korábban rögzítettek szerint, de legfeljebb 22 tanórára!
A Munka törvénykönyve és egyéb jogszabályok alapján járó többletmunkát minden esetben fizessék ki a munkáltatók!
Legalább 50%-os illetményemeléssel rendezzék az oktatásban közalkalmazotti bértábla alapján besorolt munkavállalók bérét!
A pedagógusok illetményét meghatározó vetítési alap automatikusan kövesse a mindenkori minimálbért úgy, ahogy azt az eredeti jogszabály előírta.
A szakszervezet országos választmánya ezeken az eszközökön kívül, sikertelenség esetén, ma az általános sztrájk lehetőségét is felvetette. Mint írják, legvégső esetben a „polgári engedetlenség eszközéhez nyúlnak” és sztrájkot is szerveznek.
A PDSZ kiemelte, 3 éve húzódik a tanári túlórapénzek megnyugtató rendezésének ügye, erre azonban a tanár életpályamodell korábbi bevezetése alatt sem sikerült megnyugtató megoldást találni. Összességében megállapították azt is, hogy
„a pedagógusok munkaterhelése a 2011-es köznevelési törvény bevezetését követően átlépte azt a határt, amelyen túl már nagyon nehéz rekreációra képes, munkáját teljes értékűen ellátó munkaerőről beszélni […] az oktatásban dolgozók anyagi elismertségének hiánya pedig egyre nagyobb gátja az ágazatban végzett minőségi munkának, az utánpótlásban jelentkező gondok rendezésének”.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma eddig érdemben nem reagált a PDSZ követeléseire.