Érezhetően sokkal bonyolultabbá és nehézkesebbé vált az európai uniós támogatásokhoz való hozzájutás az utóbbi hetekben, hónapokban – erről egy EU-s forrásból megvalósítandó fejlesztés gazdája mesélt a 168 órának. Egy pályázatíró cég tulajdonosa pedig arról számolt be a lapnak, hogy tömegesen indultak ellenőrzések a már megkezdett projektek esetében, erre hivatkozva pedig milliárdok kifizetését állították le.
A portál forrása szerint a bőség esztendői véget értek, és nemcsak a jövőben kifizetendő, hanem a már megítélt támogatások esetében is „razziák” indultak: egyenként nézik át újra a pályázatokat, átvilágítják a benne részt vevő cégeket, próbálnak indokot találni a megítélt összegek csökkentésére vagy arra, hogy akár teljes egészében visszavonhassák a támogatást.
Ahogyan az érintett pályázó is megjegyzi, a választások utáni időszakban volt példa arra, hogy leállt a kifizetési rendszer, de ezzel bizonyos mértékig a piac is számolt.
Annak, ami most történik, szerinte semmi más indoka nincs, mint hogy a kormányzat fél attól, az EU nem fog utalni a különböző korrupciógyanús ügyek miatt.
– teszi hozzá.
A pályázatíró cég tulajdonosa arról is beszélt, van olyan megítélt előleg, amire már fél éve hiába várnak, egy másik esetben pedig jóval kevesebb pénzt utaltak nekik, mint amire számítottak.
Ilyen volt például az, hogy felére – 50-ről 25 százalékra – csökkentették a közszférán kívüli kedvezményezetteknek kifizethető támogatási előleget. A K+F-projektek esetében 75 százalékról 50 százalékra vágták vissza az előleget. Az állami és önkormányzati nyerteseknél a korábban 100 millió forintban maximált előleg mértékét 50 millió forintra húzták le.
Bár a Pénzügyminisztérium cáfolja, hogy a kormányzat visszavenné az önkormányzatoktól a választások előtt kiutalt uniós támogatásokat, valójában ezen a területen is történt egy látványos szigorítás. Az új szabályok szerint ugyanis a helyhatóságok által elnyert, 100 millió forintot meghaladó összegű uniós források kifizetése a jövőben csak a Magyar Államkincstárnál vezetett számlákra lehetséges, illetve a korábban a kereskedelmi bankokhoz utalt és még fel nem használt forrásokat szeptember 30-ig vissza kell utalni a település állami számlájára – ha a megítélt támogatás összege meghaladja az 50 millió forintot, és a fejlesztés még nem fejeződött be.
A Pénzügyminisztérium azért léphetett rá a fékre a fejlesztések területén, mert a kormányzat mintegy 1388 milliárd forintos összegben megelőlegezte a nyertes pályázóknak az EU-tól még be nem érkezett közösségi támogatásokat, ezért soha nem látott mértékűre duzzadt a költségvetés hiánya a 2018-as év első nyolc hónapjában. A szabályok módosításával valószínűleg ezt a nagy különbséget akarja csökkenteni a kormányzat.
Vagyis a jövőben minden bizonnyal nem folytatódik a havonta 150-200 milliárd forintos állami támogatáskifizetés.
168 Óra úgy tudja, hogy a Magyarország számára ez ügyben nyáron megfogalmazott ajánlások ellenőrzésére az Európai Bizottság költségvetési tényfeltáró szakértői csoportot küldött. A delegáció ismét figyelmeztette a magyar kormányt, hogy október 15-ig hajtson végre érdemi változtatásokat a jövő évi költségvetésben.
Az uniós pénzek szabálytalan elköltésének felderítésével kapcsolatban Hadházy Ákos indított aláírásgyűjtő kampányt a múlt héten, amely az Európai Ügyészséghez való csatlakozást szorgalmazza, erről itt és itt írtunk bővebben.
(168óra)