Tegnap este óta terjed a neten az a videó, amelyen egy svéd nő élőben közvetíti, ahogy megakadályozza egy afgán férfi Svédországból való kitoloncolását. Elin Ersson nem volt hajlandó leülni, amíg a fedélzeten tartózkodó menedékkérőt nem szállítják le, álló utassal a fedélzeten pedig a repülési szabályok szerint a gép nem szállhatott fel.
A Göteborgból Iszambulba tartó járatra Ersson az után vett jegyet, hogy aktivista társaival értesültek arról, hogy ezzel a géppel szállítanak majd Törökországba egy afgán menedékkérőt. A férfit innen egy másik járattal Afganisztánba szállították volna. A nő a fedélzeten kijelentette, nem hagyja, hogy a gép felszálljon, amíg a menedékkérő a fedélzeten tartózkodik.
A svéd állam egy talibán terroristák által elkövetett robbantás és tömeggyilkosság után rövid ideig leállította az elutasított menedékkérők visszatoloncolását Afganisztánba, de az országot továbbra is biztonságosnak tartja, ahova vissza lehet küldeni a menedékkérőket.
A Svéd Bevándorlásügyi Hivatal szerint több tízezer visszatoloncolásra lehet számítani a következő hónapokban, miután a svéd állam 2015 után megnehezítette a védelemhez jutás feltételeit.
Az Ersson által közzétett videón látszik, ahogy akciója megosztja a közönséget, az utaskísérők próbálják rábírni, hogy üljön le, egy utas pedig megpróbálja elvenni a telefonját. Az aktivista azt kérdezi a férfitől,
„mi a fontosabb, az Ön ideje, vagy egy ember élete?”
Majd azt magyarázza, hogy az 52 éves afgán férfi nem volna biztonságban a polgárháborús országban, és hogy akciójával hazája kitoloncolási gyakorlatát akarja megváltoztatani, mert amint mondja, nem helyes embereket a pokolba küldeni.
A videó tanúsága szerint egy idő után többen az aktivista oldalára álltak, az utasok támogatásukat fejezték ki és többször meg is tapsolták Erssont.
Az akció végül sikerrel járt: a menedékkérő őrzőivel együtt elhagyta a gépet, amely ezt követően felszállt.
A közzétett videóban Ersson azt állítja, akciója legális. A svéd hatóságok szerint azonban a fedélzeten tartózkodó utas pilótával szembeni engedetlensége pénzbírságot, avagy félévi börtönbüntetést is maga után vonhat.
A svéd hatóságok azóta azt is közölték, a menedékkérőt egy későbbi időpontban ki fogják toloncolni.
A svéd társadalom megosztott a menekültek kérdésében: a szociáldemokraták által vezetett kormány az elmúlt években jelentősen nehezítette a menedékkérés feltételeit, az ellen rendszeresek a tiltakozások. Ugyanakkor a közvélemény jelentősen jobbra tolódott: a 2014-es választásokon még csak 12.9%-ot szerző menekültellenes svéd demokraták akár jóval 20% fölötti eredményre is számíthatnak a szeptemberi választásokon.