Miután a kormány nem volt hajlandó tárgyalásokat kezdeni a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) és a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) által javasolt bértábláról, előbbi tüntetés szervez március 24-én. A megmozdulás 14 órától kezdődik a budapesti Alkotmány utcában.
És hogy miért menjünk el? A FESZ felhívásában leírja, milyen szörnyű állapotok uralkodnak a magyar közegészségügyben:
- a magyarok ma átlagosan 5 évvel élnek rövidebb ideig, mint máshol Európában és 2017-ben is rövidebb életre számíthattunk, mint 2014-ben;
- kétszer annyian halnak meg nálunk rákban és infarktus után is magas a halálozási szám;
- egy magyarnak háromszor annyi az esélye, hogy egy érszűkület miatt levágják a lábát , mint máshol az Európai Unióban;
- hónapokig kell várni fontos vizsgálatokra és ezért gyakran későn ismerik fel a bajt;
- egy ápolónő, mentő- dolgozó, szociális gondozó bér 40%-át sem éri el a nyugati béreknek;
- az ágazatban dolgozók közel fele, kevesebb mint 150 000 Ft fizetést kap a bankszámlájára;
- a betegágy mellett dolgozók többsége rendszeresen több mint 250 órát dolgozik havonta.
Az egészségügyi dolgozók tüntetésének Facebook eseményéhez itt tudtok csatlakozni: https://www.facebook.com/events/206820393403532/
A FESZ szeretné elérni, hogy az egészségügyi dolgozók ne kényszerüljenek kivándorolni, akik pedig már elmentek, jöhessenek haza.
„Ehhez megbecsülés kell, annyi bér, hogy a dolgozók a törvényes munkaidő alatt elért keresetből meg tudjanak élni. Így lehet csökkenteni a munkaterhelést, ami a biztonságos gyógyítás feltétele” – írják.
Nem csupán az egészségügyi dolgozókat hívják az utcára, de mindenkit, aki szeretné, ha maradna az országban szakember, aki gyógyít és gondoz, ha szükségünk van rá.