A Fidesz közeli média az Elios-ügy kapcsán azt próbálja bebizonyítani, Orbán Viktornak és vejének, Tiborcz Istvánnak semmi köze sincsen az OLAF jelentéséhez, amely milliárdos nagyságrendben vádolja közpénz eltüntetésével a céget. De az eddig kiderült információk mást mutatnak. Megpróbáltuk összefoglalni az alapinformációkat az Elios-ügyben, és 5 pontban összefoglalni, miért igaz, hogy Tiborcz István érintett benne.
Az OLAF, az Unió csalásellenes hivatala 3 hete feljelentést küldött a magyar ügyészségnek, hogy vizsgálja ki az Elios Zrt nevű cég furcsa közbeszerzési győzelmeit, mert a hivatal korrupciót, sőt szervezett csalást sejt az ügyben. A kormány nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni ezt a jelentést, de a 24.hu-nak valaki mégis kiszivárogtatta. De mit állít az OLAF jelentése? (A 24.hu cikkéből idézünk.)
- Az Elios kötődő közbeszerzései közül a vizsgált 35 projekt mindegyikében felmerült a visszaélés gyanúja, és az esetek felében, 17 pályázatnál egyenesen úgy találta az OLAF, hogy szervezett csalási mechanizmust építettek ki.
- A pályázatok egy részét úgy írták ki, hogy a feltételeknek csak az Elios vagy konzorciuma feleljen meg.
- A pályázatoknál visszatérő „rendszertelenségek” jelentkeztek, amelyek ismétlődése miatt szervezett csalást gyanít az OLAF.
- Voltak más ajánlatok is ezeken a közbeszerzéseken, az OLAF jelentése szerint ugyanaz a személy, ugyanazon a számítógépen írta őket, ugyanazt a matematikai egyenletet használva, és mindig ugyannyival voltak drágábbra árazva 5 és 7 százalékkal, mint az Elios ajánlatai.
- Durva összefonódások is voltak az ügyben. Hamar Endre és Tiborcz István üzlettársak voltak, de mindketten üzleteltek az Eliosban is. Hamar tanácsadó cége, a Sistrade Kft. közösen írta meg a beadott Excel-táblákat az Elios munkatársával, Mancz Ivettel. Hamar Endrének arra is lehetősége volt, hogy a kiírások feltételeit befolyásolja.
- Szekszárdon például Hamar Endre cége írta ki azt a közbeszerzést, amit végül az Elios megnyert.
És miért egyértelmű, hogy Tiborcznak köze volt az ügyhöz?
- Mielőtt Tiborcz István eladta a céget, a 2014-es évben 480 millió forintot vett ki egy másik cégével az Elios-ból. AZ OLAF jelentés több erre az évre datálódó tenderről is szól.
- Simicska Lajos cége a kormánylapok állításával szemben valójában 2013 végén kiszállt az Elios-ból, az érintett 33 ügyből pedig csak 3 esik az az előtti időszakra a 24.hu szerint.
- Az OLAF jelentés nem csupán az Elios működését kritizálta, hanem egy céghálóról és szervezett bűnözési módszerekről beszélt, így erre egyszerűen nem tisztázó érv az, hogy volt-e köze hivatalosan és mikor Tiborcz Istvánnak az Elios-hoz. A jelentés szerint ugyanis több cég dolgozott össze, illetve Tiborcz már a pályázatok kiírása előtt igyekezet előnyt szerezni a közbeszerzéseken. Például úgy, hogy az ismerősei, cégtársaihoz köthető cégek készítették elő a közbeszerzéseket, amelyeket aztán az Elios megnyert
- Ahogy a 24.hu írja, az OLAF jelentésre alapozva: „Ami pedig Orbán Viktor vejének szerepét illeti: az Elios elődjét 2009 augusztusában Tiborcz István alapította egy társával együtt, majd 2010-ben szállt be többségi tulajdonosnak a Közgép leányvállalata. Simicska megjelenésekor Tiborcz valóban kilépett a tulajdonosok közül, de igazgatótanácsi tag maradt a cégben. Később aztán újra tulajdonos lett, és csak 2015 áprilisában hagyta el az Eliost, Hódmezővásárhelyen pedig az OLAF jelentése szerint Tiborcz és üzlettársa személyesen tárgyaltak az önkormányzattal. Vagyis a kormánysajtó által sulykolt állítás, miszerint Tiborcz Istvánnak semmi köze nem volt az Elioshoz az OLAF által vizsgált 2009 és 2014 közötti időszakban, egyszerűen nem igaz.”
- Lényegtelen valójában az állítás, amivel a Fidesz-média hadakozik, hogy nem Tiborcz, hanem Simicska lopott. 2014 előtt ugyanis Simicska Lajos részese volt a Fidesz rendszerének, ha Simicska is lopott volna az Elioson keresztül, akkor is házon belül maradt volna a lopás, és azok a polgármesterek, fideszes vezetők, cégvezetők, akik asszisztáltak ehhez, szintén bűnrészesek lennének.