Kevés jó hírt hozott Donald Trump elnökségének első éve, de akadnak azért pozitív fejlemények is. Ilyen például az, hogy nők ezreit késztette arra, hogy politizálni kezdjenek. Miközben jelenleg csupán a parlamenti székek ötödét foglalják el nők az Egyesült Államokban, a puncimarkolászó sztorijával a mozgalom nevét és jelképét, a rózsaszín „pussy hat”-et is ihlető Trump talán döntő lökést adott ahhoz, hogy a nők behozzák a lemaradást.
Egy évvel ezelőtt a Nők Menete az Egyesült Államok történelmének legnagyobb országos demonstrációjává nőtt, csaknem három millió felvonulójával és szerte a világban szervezett szimpátiatüntetésekkel. Ahogy akkor írtuk, a szervezők egy befogadó és sokszínű feminizmust akartak felmutatni, a polgárjogi mozgalom neves aktivistája, Angela Davis szavaival:
„Ez egy inkluzív és interszekcionális feminizmus, mely mindenkit arra hív, hogy csatlakozzon az ellenálláshoz a rasszizmus ellen, az iszlamofóbia ellen, az antiszemitizmus ellen, a nőgyűlölet ellen és a kapitalista kizsákmányolás ellen.”
És úgy tűnik, az ellenállás egyik népszerű formájának bizonyult a pártpolitikai elköteleződés. A jelenséget a Time magazin Pink Hullámnak nevezi, és a Center for American Women and Politics (Rutgers University) adataival támasztja alá. Ezek szerint a női demokrata jelöltek aránya a következő kongresszusi választásokra 350%-kal nőtt a két évvel ezelőtti 41 főhöz képest. 79 nő próbálkozik azzal, hogy kormányzó legyen belőle, ami az eddigi, 1994-es rekord duplája. De a nők nemcsak jelöltként, hanem aktivistaként, tanácsadóként, a pártoktól független kampánystábok, struktúrák szervezőiként is sokkal aktívabbak.
Ráadásul, nem csak többen indulnak a jelöltségért, hanem nyernek is: a két hónappal ezelőtti virginiai választásokon 60%-kal nőtt meg a képviselőnők aránya. A tendencia elsősorban a demokratáknál érzékelhető, Virginiában pl. 27 demokrata, női képviselőjelöltre 3 republikánus jutott. És a közeledő kongresszusi választások 439 női jelöltjének 80 százaléka is demokrata.
A nők nagyobb szerepvállalása a pártpolitikában még okozhat kellemetlen meglepetéseket a magát kiegyensúlyozott zseninek vélő elnöknek. Az USA-ban ugyanis a nők nagyobb arányban vesznek részt a választásokon, és inkább szavaznak a demokratákra: csaknem 30 éve egyetlen republikánus jelöltnek sem sikerült elvinnie a női szavazatok többségét.