December harmadika a fogyatékkal élők világnapja, melynek célja, hogy elősegítse a fogyatékkal kapcsolatos kérdések megértését, és támogassa a méltóságuk, jogaik és jólétük érdekében tett erőfeszítéseket. A Lépjünk, hogy Léphessenek Egyesület ismert magyar személyiségekkel készített videót a napra. Az egyesület központi idegrendszeri sérült gyermekek és családjaik támogatásával foglalkozik, érzelmi és anyagi támogatást nyújtva nekik.
A videóban Alföldi Róbert, Földes Eszter, Halász Judit, Kálid Artúr, Kárász Eszter, Kiss Tibi, Kováts Adél, Lovasi András és Zala György hívja fel a figyelmet a magyar fogyatékkal élők helyzetére, és kéri, hogy minél többen álljanak ki 500 ezer kevésbé privilegizált honfitársuk jogaiért.
A fogyatékkal élőket érintő mindennapos problémák közt említik a videóban a nem akadálymentes közlekedést és az oktatási rendszerben megjelenő megkülönböztetésüket, mindkét téma olyasmi, amivel kapcsolatban az utóbbi hónapokban többen is tiltakoztak.
Májusban fogadták el az úgynevezett Taigetosz-törvényt, amely a sajátos nevelési igényű és a beilleszkedési, magatartási, tanulási zavarokkal küzdő gyerekek számára változtatta zsákutcává az oktatási törvényt. Akkor szülők, diákok és tanárok tiltakoztak a törvény ellen, szeptemberben pedig az alapvető jogok biztosa adott ki egy állásfoglalást, melyben megállapította, hogy sérül a sajátos nevelési igényű tanulók oktatáshoz való hozzáférésének joga.
A május végi tüntetésről élőben közvetítettünk:
Május 30-án a parlament megszavazta a Lex Taigetoszt, amely még a mostaninál is sokkal nehezebb helyzetbe hozza a tanulási nehézségekkel küzdő és a sajátos nevelési igényű gyerekeket. Most ez ellen tiltakozik a Tanítanék mozgalom a Sándor-palota előtt!
Posted by Mérce on Tuesday, 6 June 2017
Az akadálymentes közlekedésért pedig novemberben tüntettek mozgáskorlátozottak, kismamák és idősek Budapesten, ahol a hármas metró felújítása során nem szempont, hogy a nehezebben közlekedők is normálisan tudják használni majd a metrót.
A Rehab Critical Mass által szervezett akciót szintén élőben közvetítettük:
A budapesti hármas metrót épp felújítják, de a felújításában másodlagos szempont a megállók akadálymentesítése. Most mozgáskorlátozottak, idősek és babakocsisok mutatják meg, hogy sokan vannak, és ők is szeretnék használni a metrót!
Posted by Mérce on Monday, 20 November 2017
De például ebben az évben robbant a gödi fogyatékos otthon embertelen körülményei miatti botrány is, úgyhogy a Lépjünk, hogy Léphessenek Egyesület kezdeményezésének célja elég időszerűnek tűnik. Azt szeretnék elérni, „hogy még a választások előtt felhívják a magyar társadalom – és kiemelten a döntéshozók – figyelmét arra, hogy a fogyatékkal élők helyzete nem csak azok számára fontos, akik érintettek, hanem társadalmunk közös ügye.”