Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Egyszerű lett volna, Orbán mégse tudta kimondani, hogy az ország egy része nem hazaáruló

Ez a cikk több mint 8 éves.

Fábián Tamás az Index újságírója kérdezte Szegeden Orbán Viktort Bencsik „Pártélet-rovat” András kijelentéséről, miszerint aki aláírásával támogatja, hogy népszavazást írjanak ki az olimpiáról, az hazaáruló. Orbán Viktor pedig nem mondta ki egyszerűen, hogy ez hülyeség, senki sem lesz hazaáruló a politikai véleménye miatt, hanem elütötte azzal a kérdés, majd azután beszél az olimpiáról, ha összegyűlt az elegendő aláírás a népszavazás kiírására.

92003.jpg

Sőt, még ennél is egyszerűbb lett volna a dolga. Ugyanis alapvetően itt csupán arról van szó, hogy valakik élnek a demokratikus jogaikkal. Őket, a népszavazást aláírásukkal kezdeményezőket hazaárulózta le Bencsik, és Orbánnak csak annyit kellett volna mondani, aki él demokratikus jogával, az még nem hazaáruló. De neki még ez sem sikerült.

Persze a miniszterelnök nem a köztársasági elnök, nem kell a nemzet egységét kifejeznie, de talán az elvárható tőle, hogy kötelezően elutasítsa a másként gondolkodók lehazaárulózását, az pedig pláne, hogy elutasítsa azt, hogy valaki azért lenne hazaáruló, mert él demokratikus jogaival.

Ez nem történt meg, és bár Orbán azt se mondta, hogy hazaáruló lenne az, aki aláírja a gyűjtőívet, de talán elvárás lenne tőle az, hogy azt mondja, nem oda Buda!

Főleg annak a pártnak az elnökének és miniszterelnökének kellett volna egy népszavazás aláíróit megvédeni a hazaárulózástól, aki önmaga is számos népszavazást kezdeményezett, csakúgy, mint saját pártja. Emlékezzünk csak a kvótanépszavazásra, a tandíjról, vizitdíjról és napidíjról, vagy a Fidesz által támogatott kettős állampolgárságról és kórházprivatizációról szóló népszavazásra… Hiszen a Fidesz se tett mást, amikor ezeket kezdeményezte, mint élt demokratikus jogaival.

Az viszont, ha a kormányfő nem mondja ki határozottan, hogy aki demokratikus jogaival él, nem lesz ezáltal hazaáruló, azért mégiscsak olyan, mintha nem gondolná, hogy az ország lakosságának jogai vannak, és kezdeményezéseik egyenértékűek az ő sajátjaival. Pedig azok, mindannyiunknak pont annyira van jogunk politizálni, beleszólni közös ügyeinkbe, mint Bencsiknek vagy Orbánnak.

Amikor nem cáfolja meg Bencsiket Orbán, akkor nem utasítja el azt a gondolatot, hogy neki több mindenhez van joga, mint egy egyszerű polgárnak, és főként azt, hogy neki több dologhoz van joga, mint azoknak, akik nem értenek vele egyet. A nép jogát elvitatni egy olimpiai kezdeményezéshez, a demokratikus jogukkal élő állampolgárokat lehazaárulózni – ezek a gesztusok csakis az önös hatalomféltésről szólnak, és a más vélemények elnyomásáról. Aki pedig ezt szó nélkül hagyja, ráadásul egy direkt újságírói kérdésre nem válaszol, az egyszerűen a nép legalapvetőbb jogát sérti meg: az uralomhoz való jogot a közösség, a kormány fölött.

Úgyhogy Orbánnak jó lenne tisztázni ezt, utólag kiállni, és kimondani, hogy aki másként gondolkodik nem hazaáruló.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.