Az EB után maximum ennyi maradt meg bennünk: focistáink fantasztikusak, szurkolóink pedig csodálatos hangulatot tudnak csinálni. Az eufória nem tartott sokáig. Az első bálvány akkor dőlt le, amikor a Fradi meg az MTK csúfosan teljesített a nemzetközi tornákon. A második pedig tegnap, amikor a DVTK szurkolói újabb mélypontot értek el.
Fotó: mlsz.hu
Az természetes, hogy abban a pillanatban, ahogy a két bezzegcsapat kiesett saját tornáján, elemzések sora jelent meg arról, hogy akkor mégis csak hiába ömlik a pénz a magyar fociba, meg jaj, de szörnyű, hogy ennyi stadion épül, pedig semmit sem ér az egész.
Abból azonban nem lett igazán hír, hogy a tegnapi, „sima” NB I-es fordulóban, ahol a Diósgyőr fogadta az Újpestet, előbbi szurkolói még a magyar fociban megszokott rasszista-antiszemita vonalon átlendülve is tudtak újat mutatni az avatatlan füleknek.
A helyzet nem volt bonyolult. A DVTK kapusa, Antal Botond a gólvonalon megfogott egy labdát, elindult vele kifelé, majd teljesen feleslegesen meglökte a gólvonalon álmodozó újpesti Andricot. A játékot vezető Vad II. István büntetőt fújt, miután a gólvonalon helyezkedő asszisztens, Kulcsár Katalin jelzett neki.
Andric berúgta a büntetőt.
A diósgyőri szurkolók pedig nagyjából a meccs végéig folyamatosan vissza-visszatértek Kulcsár Katalin minősítéséhez, mert bár teljesen jogos ítéletet hozott, sajnos a foci ilyen, nyugodjunk bele, aki büntetőt ítél, azt szidni fogják. Ja, csakhogy Kulcsár Katalin történetesen nő.
„Hülye kurva” – neki ez jutott.
Hogy a bíró hülye, vak, félszemű, szemüveges, dögöljön meg, és a családja is, hetedíziglen, az teljesen (bár sajnálatosan) természetes, az úgynevezett „szurkolói kultúra” része. De az a gyűlölettel átitatott szexizmus, amivel a Diósgyőr szurkolói zengték be a lelátót, az aztán nagyon nem természetes (bár nyilvánvalóan nem újkeletű dolog ez sem…). Igen, büntetést valószínűleg fognak kapni érte, de hát büntetés jár a rasszista meg antiszemita rigmusokért is, mégis újra meg újra felzendülnek. Tehát valószínűleg annyit ér majd ez a büntetés, mint halottnak a lagymatag puszi.
Kulcsár Katalin egyébként egyetemi tanuló, a játékvezetői vizsgát már 14 évesen letette, nemzetközi meccseket is vezetett, 2008-ban Portugáliában a női U19-es Európa-bajnokságon is bíráskodott már, idén pedig ő vezette a női Bajnokok Ligája döntőt. Jellemzése szerint: „megfelelő tapasztalatokkal rendelkező, türelmes, de szabályszerűen bünteti a durvaságot, a túlzott erőbevetést, az alattomos játékot, illetve a súlyosan sportszerűtlen magatartást.” Most is ez történt, határozott mozdulattal emelte fel a kezét, és jelezte a szabálytalanságot.
A DVTK szurkolói pedig lecsaptak: megmutatták, hogy a foci bizony olyan kemény, férfias sport, hogy ha ott egy női asszisztens büntetőt jelez, akkor ő nem lehet más, csak értelemszerűen kurva. Mert a nők, ha valami rosszat csinálnak, akkor egyből ezzel az egyszerűen skandálható rigmussal leírhatóak, lealacsonyíthatóak, függetlenül attól, hogy éppen milyen szerepben teljesítenek.
Kulcsár Katalin nem csinált mást, csak végezte a munkáját. Ha helyette egy férfi lendítette volna az égbe a zászlót, akkor bizonyosan nem arra utalt volna a tisztelt publikum, hogy pénzért árusítja a testét. Neki viszont ez jutott – és akkor örüljünk neki, hogy nem rosszabb? Miért értelemszerű az, hogy ha ma egy meccsen nő vezeti a férfiak játékát, akkor egyből női mivoltában kell megalázni?
Hogy amúgy nem találkozunk ilyen elementáris nőgyűlölettel a focipályákon, annak legfőbb oka az, hogy az adatbázis szerint összesen öt nő vezethet meccset, mindannyian a FIFA égisze alatt játékvezetők vagy asszisztensek. De persze szexizmusért nem kell messzire menni, elég csak eme öt hölgy adatlapját megnézni.
A FIFA játékvezető Gaál Gyöngyi neve mellett például ez áll: „A játékvezetést kezdő nőktől eltérően jobb fizikai állapotban volt, teljesíteni tudta az előírt fizikai- és szellemi tesztet.” Csodálkozzunk tehát rá: Gaál Gyöngyi fizikailag és szellemileg is alkalmas volt, a többi, játékvezetést kezdő nőtől eltérően? Nem mellesleg Magyar Olimpiai Bizottságtól 2008-ban a Nők a Sportban kitüntető elismerést vehette át.
Talán még ennél is beszédesebb a szintén FIFA játékvezető Urbán Eszter jellemzése. Ő ugyanis „női mivoltához, korához képest határozott a szabályalkalmazásban, következetes az ítéletekben.” Akkor ezt értsük úgy, hogy a többi fiatal nő, aki meccseket vezet, női mivoltából fakadóan határozatlanul alkalmazza a szabályokat, és nem következetesen hoz ítéletet? A hivatalos adatbázisban(!) található jellemzések mögött megbúvó előítéletek rávilágítanak a lényegre, arra, hogy hogyan is gondolkodnak úgy általában a nőkről a foci világában.
A női játékvezető – és hát nyilván tisztelet a kivételnek – ezek szerint hisztis, béna, nem ismeri a szabályokat, azokat sem alkalmazza jól, és különben is, mit keres a pályán?
Szerencsére legalább kevesen vannak… De ha a szerencsétlen DVTK pont kifog egy ilyen női példányt, aki a gólvonalon szotyizva véletlenül beint egy büntetőt, akkor legalább a szurkolók azzal nyugtathatják magukat, hogy csak egy „hülye kurva” hozta az ítéletet, és ezt a megnyugtató indokot hosszú perceken keresztül skandálhatják, hogy a csapat méltóságán esett csorbát kiköszörülhessék. Tapsoljuk meg őket!
Nem csak az a szégyen, hogy ma ömlik a fociba a pénz, és cserébe szarul játszanak a csapatok. Az is szégyen, hogy ma még mindig ott tartunk, hogy ha egy nő „belekontárkodik” a férfiak sportjába (és akkor itt hagyjuk is, hogy bezzeg a női foci…), akkor egyértelműen el lehet küldeni oda, ahová való. Nem, nem a konyhába. Hanem az utcára strichelni, mert ugye aki ma nő, és nem azt csinálja, amit a férfiak szerint csinálnia kéne, akkor nyilvánvalóan nem más, mint hülye kurva.
Ne legyenek kétségeink: ha Kulcsár Katalin nem inti be a büntetőt, akkor vélhetően az újpesti szurkolók kurvázták volna le. Mert ez már csak így megy…