Ungvári Sára tanárjelölt elmondta, a sztrájk és a polgári engedetlenség jelszava az, hogy Ki fog holnap tanítani? Ő akar tanítani és vannak még így páran, szerdán a tanárhallgatók demonstrációján is több száz ilyen fiatal volt jelen.
Mégis egyre nagyobb a tanárhiány, egyre magasabb az átlagéletkor, és sok iskolában nem látni fiatal tanárokat. A 6 000 végzett hallgató közül alig 2 000 áll csak pályára. Tanítani akarnak sokan, miért nem tehetik, „miért nem tesszük”.
Ungvári elmondta, gyakran elhangzik a feltételes mód:
szeretnék tanítani, ha… szeretnék tanítani, ha megengedhetném magamnak.
Ma lakhatási válság van Magyarországon. A fiatal felnőttek egy jelentős része nem tud elköltözni otthonról, de a fiatal pedagógus az alacsony bérszint miatt még hátrányosabb helyzetből indul – a fizetése akár háromnegyedét lakbérre költi. A béremelésen kívül nem segíthet más, mint a szociális bérlakások és a szolgálati lakások bővítése – foglalta össze Ungvári Sára.
„Nemcsak a tanárokon, hanem az iskola többi dolgozóján is spórol a kormány. Spórol a krétán és az étkeztetésen, de spórol az egészségügyön és a szociális szférán is.”
Ha azt képzeli az oktatás vezetés, hogy egy középiskolai tanárnak annyit kell csak tudnia, ami egy középszintű érettségire való felkészítéshez kell, akkor
„tartósnak nevezhetjük a következő tanárgeneráció szarba vételét, a szakmai utánpótlás kivéreztetését.”
A módosítások célja a következő: a tanár nem önálló szakember, hanem csak egy tárgy.
„Nem akarok az autonómiájától megfosztott tárgy lenni”
– fejezte be a szónoklatát.