A miniszterelnök ülésszaknyitó felszólalásában elmondta: 100 napja ült utoljára össze az országgyűlés, neki pedig be kell számolnia, mit végzett a kormány az elmúlt száz napban.
Először az önkormányzati választásokról beszélt. Szerinte az ország minden településén sikeresen és eredményesen lebonyolítottuk a választást, a kormány „közmegelégedésre” teljesítette a rá háruló feladatokat. Köszönetet mondott annak a több mint 20 ezer embernek, akik részt vettek a választások lebonyolításában.
Köszönet mondott a választóknak is, párhovatartozás nélkül. A magas részvételi arány szerinte megmutatta:
„a magyarok továbbra is elkötelezettek a demokrácia mellett.”
Gratulált a megválasztott polgármestereknek és önkormányzati képviselőknek is, és kijelentette
„minden polgármesterrel és képviselő-testülettel együttműködünk, aki maga is kész az együttműködésre”.
Szerinte pártállástól függetlenül igaz, hogy a választott tisztviselőknek az országért, a magyarokért kell dolgozniuk. Szerinte ugyanis
„továbbra is igaz, hogy a haza nem lehet ellenzékben.”
A családvédelmi akcióterv elmondta: több mint 60 ezren kapcsolódtak már be a programba.
A gazdaság jó teljesítményéről is beszélt, a növekvő bérekről és foglalkoztatottságról. Elmondása szerint 4.517.000 ember dolgozik jelenleg Magyarországon.
A kormány többet és jobbat szeretne, legalább Csehországot utol szeretnénk érni – tette hozzá.
Uniós vonalon említést tett Ursula von der Leyen Európai Bizottság élére való megválasztásáról. Orbán szerint ő „képes lehet kijavítani az előző évek hibáit a gazdaságban és a migráció területén”.
Kötelességemben éreztem, hogy megakadályozzam olyan jelölt megválasztását, aki tiszteletlenül viselkedett a magyarokkal szemben, és a migráció területén a magyarok akaratával szemben cselekszik – magyarázta.
Rá nem jellemző módon a klímapolitikáról is szót ejtett. Elmondása szerint a kormány rendelkezik céllal és tervvel is, mégpedig, hogy a Magyarországon megtermelt energiai 90 százalékáig mentes legyen szén-dioxid-kibocsátástól 2030-ra. Azonban az unióban most arról tárgyalnak, hogy 2050-re karbonsemlegesnek kellene lenni a teljes EU-nak.
Magyarország álláspontja, hogy ez a cél elérhető, de csak radikális és mélyreható gazdasági átalakítással. A kormány a tervek megalkotását megkezdte, és benyújtotta támogatási igényét Brüsszelnek. A kormányfő szerint ugyanis ez az átalakulás 50.200 milliárd forintot, vagyis 150 milliárd eurót venne igénybe. Ez Orbán szerint nem lehetetlen, de az EU hozzájárulására szükség van.