Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Túl sikeresen szervezték az idénymunkásokat, a bevándorlásiak vitték el a szakszervezetiseket

New York államban mutatkozik meg valójában, mik Trump kormányának valódi szándékai a bevándorlók elleni deportálási akciókkal. A  Bevándorlási és Vámhatóság (ICE)  ugyanis most olyan latin-amerikai mezőgazdasági munkásokért jött el, akik eddig nagyon sikeresen szervezkedtek. A nagybirtok bármit megtesz a bérek letöréséért, még az elhurcolás sem túl nagy ár. 

Május 2-án történt, hogy az ártatlanul hangzó Lynn-Ette & Sons Farms mezőgazdasági vállalatnál minden bejelentés nélkül, váratlanul megjelent az amerikai szövetségi ICE (Immigrations and Customs Enforcement – Bevándorlási és Vámhatóság) fegyveres ügynökeinek csoportja a New York állambeli Albionban. Látszólag véletlenszerű listát húztak elő nevekkel, amikor a reggeli műszakra a munkásbusz megérkezett a farmgazdaságba, 14 mexikói és guatemalai állampolgár vendégmunkás nevét olvasták fel, akiket előállítottak, majd a bevándorló-gyűjtőtáborba szállítás érdekében a helyszínről elhurcolták őket.

Az előállított munkások listája az ICE ügynökeinek szemmel láthatóan jó előre megvolt, sőt, azt is tudták, hogy a listáról minden egyes vendégmunkás aznap, azonos műszakban fog dolgozni jönni, ugyanazon a buszon. Az Intercept hírportál tudósítása szerint még egy dolog összekötötte mindannyiukat:

szakszervezeti aktivistákról volt szó, akik 2010 és 2019 között a United Farm Workers soraiban sikeres harcot folytattak azért, hogy New York állam főleg dél-amerikai vendégmunkásokból álló földmunkás rétege jogokat, garantált bért és pihenőidőt szerezzen, ezt pedig az állami törvényhozási többség is elismerte.

A Lyn-Ette & Sons pedig arról volt ismert, hogy 2019 előtt és után is azért lobbizott, hogy a szakszervezet által követelt munkajogokat ne iktassák törvénybe, illetve töröljék el azokat. A békés kis családi céget sejtető név mögött ugyanis az állam egyik legnagyobb zöldségtermesztő nagyvállalata.

A United Farm Workers stratégiai kampányigazgatója, Elizabeth Strater szerint a Trump-féle szigorítások óta rettegett bevándorlásiak olyan célzottan és előre eldöntött rendszer szerint szelektálták a deportálandó munkásokat, hogy felmerül: a szakszervezeti mozgalom megbénítása volt a céljuk. Strater felveti továbbá, szakszervezeti testvéreik pontos műszakbeosztásáról, nevéről, és arról, hogy a cég alkalmazásában „illegális” bevándorlókként dolgoznak, csak magától a főként zöldbabot, és más hüvelyeseket az élelmiszeripar részére, intenzíven termesztő farmvállalattól szerezhettek az ügynökök ilyen pontos információkat.

További aggasztó jelenségként merült fel a május 2-i razzián, hogy az ICE civil ruhás ügynökei még azt sem fedték fel, melyik ügynökségnél dolgoznak, és az akció előtt csak annyit mondta, „a rendőrségtől” jöttek. Így számos előállított szakszervezetis készséggel együttműködött velük. Strater szerint csak a későbbiekben derült rá fény, hogy a Trump-kormány által politikai egységként használt ICE-ról volt szó.

Az eset felfedi azt is, valójában mi is a célja a „bevándorlásellenes” szervezetként feltüntetett ICE-nak Donald Trump és a republikánusok politikai elképzelésein belül. A United Farm Workers ugyanis közölte, „aggasztó” jelenségnek tartja, hogy éppen legsikeresebb szakszervezetük aktivistáit állították ilyen módon elő és távolították el munkahelyükről. Mindebben pedig az a cég segíthetett a hatóságoknak, amely egyébként évek óta tudja, hogy illegális bevándorlókról van szó (mint ahogy az Egyesült Államokban a mezőgazdasági idénymunkások nagyobb részének sincsenek papírjai), mégsem intézkedtek ez ügyben.

Mindez felveti, hogy a nagybirtok ilyen módon kívánt volna megszabadulni a számára már kellemetlenné vált szakszervezeti jogokat követelő aktivistáktól, az ICE pedig nem idegenrendészetként, hanem egyfajta politikai rendőrségként lépett fel az ügyükben.

Az Intercept beszámolója ugyanis kiemeli, a 14 elhurcolton kívül minden, a busszal érkező munkás ugyanúgy illegális bevándorló volt, csak éppen nem szakszervezeti vezetők, őket viszont az intézkedők békén hagyták.

A szakszervezetnek az elfogások után még 48 órával sem sikerült ráadásul rájönni, tagjaikat hova is szállították. Csak ennyi idő múltán derült ki, hogy a Buffalo város környéki szövetségi idegenrendészeti szállásán, Bataviában kell őket keresni. Eközben a lefogottak között két nő is volt, akiket a Niagara megyei börtönbe szállítottak át, elkülönítve a férfiaktól. Kilenc lefogott munkásról még mindig nem derült ki, pontosan hova vitte őket az ICE.

A Lyn-Ette & Sons és az ICE az Intercepthez eljuttatott közleményükben élesen tagadták a szakszervezetisek állításait, az cég „mély aggodalmát” fejezte ki lefogott dolgozói iránt, a hatóság pedig kiemelte, „egyszerű vádaskodás” az, hogy „célzottan utaztak” a szakszervezeti tagokra. Hozzátették, „nem szakszervezeti aktivizmusuk” miatt tartóztatták le őket, de az új elnök rendeletei alapján az ilyen razziák „rutinjellegűek.”

Ez nem az első eset viszont, hogy a bevándorlók közösségeire minden különösebb ok vagy bűntény felmerülése nélkül, kisebb szabálysértések bejelentése után ilyen nagy erővel csap le az ICE.

Trump beiktatása után az albioni eset már csupán egy a tucatnyi közül, amikor az illegális bevándorlók akár már egy tiltott zebrán átkelés, vagy kismértékű gyorshajtás után is könnyedén gyűjtőtáborokban kötöttek ki, sokszor annak ellenére, hogy évtizedeket töltöttek családjukkal egy-egy közösségben, ahol nem volt panasz rájuk – sokszor még a Trump-szimpatizáns szomszédokat is megrázta a szigorú eljárás.

Az albioni eset viszont az első jelentett incidens, amikor egy szakszervezet helyi munkáját törték derékba egy egyszerű „idegenrendészeti eljárásnak” tűnő akcióval. Az eseményeket részletező cikkből kiderült ugyanis, hogy

a farmvállalat tulajdonosa, Darren Roberts 2023-ban ugyanis már – a szakszervezet állítása szerint jogtalanul – elküldött egy szakszervezeti szervezőt a földjeiről, állásából is elbocsátva, egy másik munkást pedig, akit azon kapott, hogy a szervezővel társalog, súlyos figyelmeztetésben részesítette.

A földmunkásszervezet az Intercepttel közölte, attól fél, a sztrájktörő tulajdonos tevékenysége most szintet lépett, hiszen a munkásai megfélemlítésére, és „helyre tételére” különösen alkalmas az, ha az ICE-on keresztül gyűjtőtáborral, deportálással lehet megfenygetni azt, akinek a „pofája épp nem tetszik” a főnöknek. Mindez a már bevezetett ebédidőre, ellátásra és órabérre vonatkozó szabályozást is betarthatatlanná teszi.

A United Farm Workers által átvitt állami törvény ügyében a New York állami Zöldségtermesztők Egyesülete egyébként már 2019 óta számos pert indított az állam ellen, követelve a munkajogok megcsorbítását.

Az ICE pedig korábban „antiszemitizmus terjesztése” vádjával Bostonban és New York Cityben is fogott le olyan palesztinpárti aktivistákat, akik a gázai emberi jogsértések elleni, 2024 májusi tiltakozások fő szervezői, de egyben nem amerikai állampolgárságú diákok is voltak.

Megszűnhet a sajtószabadság Magyarországon? Akkor nem, ha képesek vagyunk megvédeni! Most rád is szükségünk van!

Szállj be egyszeri vagy rendszeres adománnyal, hogy biztosítsuk a Mérce jövőjét!