Hétfőn szenátusi ülést terveztek tartani a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME), ahol a tervek szerint Koós Pál rektor ismertette volna az egyetem átalakításáról szóló döntéseket.
Az ülés azonban botrányba fulladt, miután az általuk zsarnokinak tartott egyetemvezetés ellen demonstráló mintegy 200 hallgató hangos tapssal fojtotta bele a szót a rektorba, aki néhány próbálkozás után feladta, majd szünetet rendeltek el, végül berekesztették a gyűlést.
A kuratóriumi és egyetemi vezetők ellen tüntető hallgatók, saját elnevezésükön a MOME Front mindeközben röplapokat osztogatott, amelyeken a követeléseiket fogalmazták meg.
A követeléseket bővebb formában lapunkhoz is eljuttatták a demonstráló hallgatók:
„Mi, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói követeljük:
- Az illegitim rektor és helyettesei lemondását!
Böszörményi-Nagy Gergely a másfél éves demokratikus rektorválasztási folyamat eredményét figyelmen kívül hagyta. Az általa kijelölt Koós Pál néhány hónap alatt eljátszotta a bizalmunkat.
Olyan rektor irányítsa az egyetemet, akit valóban az egyetemi közösség választott, nem pedig a fenntartó önkényes döntése!
- A szenátus döntési jogköreinek megerősítését és autonómiájának helyreállítását!
A szenátus az egyetemi polgárság legfőbb képviseleti döntéshozó szerve, amelynek jogköreit a modellváltás során többszörösen csorbították. A kuratórium és az általa kijelölt rektori kabinet önkényesen hoz döntéseket, átgázolva az egyetemi polgárságon.
A szenátus ne csak véleményezze a döntéseket – alakítsa is!
- A szenátus ellensúlyozza a rektor és a kuratórium hatalmát!
A mindenkori szenátus töltse be törvényben rögzített ellenőrző szerepét, biztosítva azt, hogy a rektor ne léphessen túl a hatáskörén, a kuratórium elnöke pedig ne gyakorolhasson korlátlan informális hatalmat az egész intézmény fölött. A rektor irányítson, ne uralkodjon!
- A szakmai autonómia helyreállítását!
Az Iskolák és Tudásközpontok új, kapkodva bevezetett rendszere, amely központosítja a kutatás és az oktatás szervezését, a kinevezéseket és a szakok költségvetését, jelenlegi formájában nem garantálja a szakmai közösségek szellemi és anyagi autonómiáját.
Az egyetem megújulva is maradjon a szabad tudományos és kreatív alkotómunka szolgálatában, ne rendeljék vállalati logika és marketing lózungok irányítása alá!
A hallgatók és az oktatók nem tesztalanyok!
KÖVETELÉSEINKET EGYSÉGESEN ÉRTELMEZZÜK, SZELEKTÍV TELJESÍTÉSÜKET NEM FOGADJUK EL. A MOME HALLGATÓI KÉT HETET ADNAK A KÖVETELÉSEK VÉGREHAJTÁSÁRA.”
A hallgatók követeléseivel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy mint korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, az egyetem vezetése a következő félévet elvileg a hallgatók döntéshozatalba való bevonására szánja.
A hétfői demonstráción a MOME Front közlése szerint mintegy 200 hallgató vett részt, akik akciójukkal azt akarták kinyilvánítani, hogy nem tartják legitimnek Koós Pál rektori kinevezését. A csoport megalakulásáról saját közleményében így fogalmazott:
„Egyértelművé vált, hogy a kuratóriumi-rektori önkény következtében a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem polgárai számára megszűntek a biztosítékok az intézmény szakmai és szellemi integritására, elveszettük bizalmunkat az egyetem vezetésével szemben. Ezért a MOME hallgatói közössége megalakította a MOME FRONT-ot.”
A tájékoztatás szerint a berekesztett ülés után a rektor, „érzékelve a kinevezések körüli felháborodást”, emailben küldte el tervezett prezentációjának tartalmát, melyben „kétségbeesett kompromisszumokra törekszik”.
A Mércének a MOME Építészeti Intézetének öregdiákja, Winkler Rebeka, a csoport szóvivője, arról beszélt hétfőn, hogy bár a MOME Front nem ért egyet a kuratóriumi struktúrával sem, de kompromisszumokra kész:
„Annak idején azzal fogadtatták el ezt a modellváltást, hogy nem sérül az egyetem autonómiája. Nem ez történt. Nem ennek a döntésnek a felülírása a követelésünk, hanem a kompromisszum elérése, de ehhez a kompromisszumhoz alapfeltétel, hogy elfogadják a mostani követeléseinket.”
A szenátusi ülés blokkolásával Winkler szerint nem a destrukció volt a cél, hanem az, hogy az egyetem vezetése végre komolyan vegye a követeléseiket, és láthatóvá váljanak.
„Közvetlen célja a mai akciónak az volt, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy itt vagyunk, és nem lehet mindent keresztül erőltetni anélkül, hogy zokszó nélkül tűrjük. Most adtunk két hét türelmi időt a tavaszi félévig, addig nem tervezünk akciókat, de növelni fogjuk a bázisunkat. A mai akció annyiban már sikeres volt, hogy a Hallgatói Önkormányzat is beállt a MOME Front mögé. Nagyon reméljük, hogy a követeléseinket komolyan fogják venni. Nem célunk, hogy megakadályozzuk a tanévet, viszont ha nem veszik komolyan a követeléseinket, folytatjuk majd, de erről egyelőre nem szeretnénk megosztani részleteket.”
A csoporthoz kapcsolódni egyelőre a nemsokára induló MOME Front Instagram-fiók követésével lehet, de a Front tagjai már szervezik a folyamatos működés kereteit, és ígérik, hogy a hallgatók hamarosan közvetlenül is részt vehetnek majd a megmozdulásban.
Ahogyan arról korábban részletesen beszámoltunk, a MOME-n az egyetem működésére gazdasági hatalmánál fogva túlzott befolyással rendelkező kuratóriuma, és az azt kiszolgáló egyetemvezetés felé az elmúlt hetekben robbantak az indulatok. Január 20-án az új „tudásközpontokról” és más átalakításokról szóló egyetemi fórumon botrányos jelenetek játszódtak le, a felháborodott hallgatók és egyetemi dolgozók szembesítették a vezetést szerintük autoriter működésmódjával, egy oktató pedig a fórum során jelentette be azonnali felmondását. A fórum apropójaként szolgáló döntés a „tudásközpontok” felállításáról az egyetemi intézetek felszámolását, vezetői pozíciók megszüntetését, és új – vélhetően a kuratóriumhoz közel álló – kinevezetteket hoz magával. A személyi kinevezésekkel kapcsolatos szenátusi ellenvéleményt nem vette figyelembe az intézményvezetés.
Az egyetem polgársága és a vezetőség közötti feszültségek a MOME alapítványosításával, vagyis – sok más felsőoktatási intézménnyel együtt – fideszes intézőemberek kezébe juttatásával kezdődött. A MOME alapítványát, vagyis az intézmény pénzügyi irányítószervét nem más vezeti, mint a korábbi budapesti Fidelitas-alelnök, NER-vállalkozó Böszörményi-Nagy Gergely, aki a kritikus egyetemi hallgatók csoportjai szerint kézi vezérléssel igyekszik irányítani a művészeti egyetemet.
A felmerülő vádak szerint az „alapítványi” modellre való áttérés, vagyis Böszörményi-Nagy hatalomátvétele óta a szenátus jogkörei megcsappantak, az gyakorlatilag véleményező szervként működik jelenleg. Ezt jól mutatja az a tény is, hogy a jelenlegi rektort, Koós Pált a kuratórium a szenátus egyöntetű álláspontja ellenére nevezte ki. A hallgatók és oktatók csoportjai szerint mindemellett a Böszörményi-Nagy vezette kuratórium kifejezetten átláthatatlanul, álegyeztetéseket és kirakatba szánt „bevonó” alkalmakat rendezve, valójában öntörvényűen dönt alapvető személyi és strukturális kérdésekben.