Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

A férje ölhetett meg egy 52 éves nőt Újpesten

Vélhetőleg a férje gyilkolta meg azt az 52 éves nőt, akinek a holttestét hétfőn este találták meg egy újpesti lakásban. A 24.hu értesülései szerint a férfi halálra késelte a feleségét.

A feltételezett elkövetőt, Németh Balázst még keresik a hatóságok.

A lap szerint a férfi tavaly vette feleségül a nőt, közös gyermekük nem volt. Hétfőn este az áldozat előző kapcsolatából született gyermeke találta meg a nő holttestét. A BRFK korábbi közleményében azt közölte, hogy az áldozat lánya nem tudott bemenni a lakásba, ezért segítséget kért. Ekkor találták meg az édesanya holttestét.


A PATENT Egyesület és a Mérce gyűjtése szerint idén már legkevesebb 17 nőt gyilkoltak meg férfiak Magyarországon.

Ezeket az eseteket a Mérce nevén nevezi: nőgyilkosságokról írva igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy a férfiak által nők elleni, tömegesen és módszeresen elkövetett erőszak mögött az húzódik meg, hogy az elkövetők jogosnak hiszik a tettüket és alacsonyabb rendűnek tekintik nőtársaikat.

A nők elleni erőszak mindennapos Magyarországon – a barátok, élettársak, férjek, exek által elkövetett bántalmazás gyakoribb, mint gondolnánk. Az áldozatokat azonban legtöbbször elrejti a négy fal, a „boldog család” képe, az „odaadó férj” álarca, a „magánélet szentsége”, de nem ritka az sem, hogy idegenek, nem közeli hozzátartozók használnak ki és bántalmaznak akár végzetesen rendkívül kiszolgáltatott helyzetű nőket. Szenvedésükhöz pedig sokszor maguk a hatóságok, bíróságok és a kormány is csak asszisztál.

Tapasztalataink szerint a hatóságok sem a megelőzésben, sem a szakszerű esetkezelésben nem hatékonyak.  A kormánynak hosszú évek óta semmiféle stratégiája nincs a nők elleni erőszak visszaszorítására, pedig Magyarországon mintegy 200 ezer nő él bántalmazó kapcsolatban.


Magyarországon igencsak kevéssé kutatott terület a nők elleni erőszak. A probléma valódi méretének felmérését megnehezíti, hogy nem készülnek statisztikák a férfi hozzátartozók által nők ellen elkövetett erőszakról, illetve gyilkosságokról. Ezért is rendkívül fontos, hogy tíz év után először idén novemberben jelent meg reprezentatív felmérés a nők elleni erőszak mértékéről Magyarországon. (A kutatásról itt írtunk bővebben.) Az Európai Alapjogi Ügynökség, az Eurostat és az EIGE megrendelésére készült, 115 ezer nő részvételével a témában a valaha volt legalaposabb európai kutatáshoz ugyan idén nem járult hozzá a magyar kormány, független közvélemény-kutatók bevonásával mégis elkészült a magyar adatfelvétel, ami lesújtó eredményeket tár elénk.

Eszerint toronymagasan a magyar nők szenvednek el a legnagyobb arányban lelki vagy fizikai erőszakot, fenyegetést és/vagy szexuális erőszakot a partnerüktől. Míg az európai átlag 31,8%, a magyar nők több mint fele, 54,6%-a élt már bántalmazó kapcsolatban. A nők 31,2%-a szenvedett már el fizikai erőszakot vagy fenyegetést a párkapcsolatán kívül, míg ha ehhez hozzávesszük a szexuális erőszakot is, a magyar nők 49,1%-a érintett.

Szerintünk egyetlen megmenthető élet elvesztése is sok. Ahhoz, hogy mindez változzon, nemcsak az intézményeknek kell megváltozniuk, hanem a társadalmunknak is.

Ennek az egyik első lépése lehet, ha ezekre az esetekre nem elszigetelt drámákként tekintünk, hanem olyan közös, társadalmi problémaként, amely az erőszak más formáiban gyökerezik, és amely ellen együtt kell fellépnünk.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Mérce (@merce.hu) által megosztott bejegyzés

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Mérce (@merce.hu) által megosztott bejegyzés

A PATENT Egyesület és a Mérce szerkesztősége úgy döntött, hogy a tudomásunkra jutó nőgyilkosságok és gyerekgyilkosságok eseteit mostantól egy számlálóval tesszük láthatóbbá közösségimédia-felületeinken, felhívva a figyelmet a tragédiák sokaságára mindaddig, amíg maga a rendszer is fenntartja ezt az erőszakot.

Ha támogatásra van szüksége, mert Önt vagy ismerősét bántalmazás vagy szexuális erőszak érte, itt talál részletes információkat.

A NANE Egyesület segélyvonala bántalmazott és szexuális erőszakot átélt nőknek: 06 80 505 101 (hétfő, kedd, csütörtök, péntek 18-22; szerda 10-12 óráig; ingyenesen hívható mobilról is).

Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) telefonszáma: 06 80 20 55 20 (ingyenesen hívható napi 24 órában, abban az esetben hívja, ha menekülnie kell otthonról vagy krízisszállást keres.)

A PATENT Egyesület jogsegély-szolgálata: 06 80 80 80 81 (szerdánként 16-18 óráig és csütörtökönként 10-12 óráig, e-mailen: [email protected])

A biztonságos internethasználatról itt olvashat bővebben.

Gyermekkori abúzus áldozatai a fenti segélyvonalakon túl a Muszáj Munkacsoport oldalán tájékozódhatnak.

Címlapkép: A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) és a Patriarchátust Ellenzők Társasága (Patent) valamint más nőjogi, feminista szervezetek közreműködésével megszervezett 16 akciónap a nők elleni erőszak ellen rendezvénysorozat nyitóeseménye Budapesten, 2024. november 23-án. Fotó: Hardy Anna / Mérce