November 23-án, szombaton került sor a 16 akciónap néven ismert nemzetközi eseménysorozat hazai nyitó rendezvényére, a Néma Tanúk megemlékezésre és felvonulásra, a NANE Egyesület (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) szervezésében. A nők elleni erőszak felszámolásáért szerte a világon milliók mennek utcára és szerveznek különféle akciókat november 25. (a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja) és december 10. (az emberi jogok világnapja) között.
Az est házigazdája, Bombera Krisztina újságíró felvezető beszédében megemlékezett arról, hogy a nemzetközi kampány egyik fontos célja „megmutatni, hogy hogyan tudunk kiállni hatékonyan az áldozatok mellett, hogyan tudjuk őket jól segíteni akár szakemberként, akár magánemberként”.
A bevezető után mint minden évben, idén is felolvasták a „néma tanúk” eseteit. A megrázó példák közé minden évben felveszik az aktuális év folyamán meggyilkolt nők történeteit is, így a hallgatóság ma is szembesülhetett azzal, hogy még mindig nem sikerült visszaszorítani a halálos áldozatok számát. Említés esett többek közt arról a tiszarádi nőgyilkosságról is, amelynek során egy 12 éves lányt ölt meg egy férfi, aki áldozatát kitette a hatvani kórháznál, majd elmenekült a helyszínről.
Bombera Krisztina emlékeztetett rá, hogy az „intézményi árulás”, vagyis az, hogy az áldozatokat éppen az ő védelmükre hivatott szervek hagyják cserben, továbbra is jellemző.
Csapó Kriszta, a NANE munkatársa szintén azt emelte ki, hogy a rendszer folyamatosan cserbenhagyja a nők elleni erőszak áldozatait. Az államnak és a hatóságoknak kötelessége lenne a védelmet biztosítani, de Csapó szerint néha még közre is működnek a nők elleni erőszakban. Ha a hatóságok elismernék többek közt azt, hogy létezik házastársak között is nemi erőszak, hogy a nők rendelkezhetnek testükön kívül saját pénzük és karrierjük felett is, akkor mindannyian sokkal nagyobb biztonságban éreznék magukat.
A megnyitó esemény után a Néma Tanúk Felvonulása következett.
A Hősök Tere felé induló tömeg a hagyományokhoz híven magával vitte a néma tanúkat jelképező, jól ismert vörös nő sziluetteket.
A 16 Akciónap nyitóbeszédeiről készült élő közvetítésünket itt, a Néma Tanúk Felvonulásáról készítettet itt tudjátok megnézni.
Ha támogatásra van szüksége, mert Önt vagy ismerősét bántalmazás vagy szexuális erőszak érte, itt talál részletes információkat.
A NANE Egyesület segélyvonala bántalmazott és szexuális erőszakot átélt nőknek: 06 80 505 101 (hétfő, kedd, csütörtök, péntek 18-22; szerda 10-12 óráig; ingyenesen hívható mobilról is).
Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) telefonszáma: 06 80 20 55 20 (ingyenesen hívható napi 24 órában, abban az esetben hívja, ha menekülnie kell otthonról vagy krízisszállást keres.)
A PATENT Egyesület jogsegély-szolgálata: 06 80 80 80 81 (szerdánként 16-18 óráig és csütörtökönként 10-12 óráig, e-mailen: [email protected])
A biztonságos internethasználatról itt olvashat bővebben.
Gyermekkori abúzus áldozatai a fenti segélyvonalakon túl a Muszáj Munkacsoport oldalán tájékozódhatnak.