Rendőrökkel és alpinistákkal próbálták kiüríteni a grünheidei erdőben az Elon Musk Tesla-gyára ellen tiltakozók „Wasserwald” (Vízierdő) táborát Berlintől keletre hétfőn délután.
A helyi Tagesspiegel jelentése szerint „fel nem robbant második világháborús bombák” keresése miatt a részben a magas fenyőkre épített kunyhók és a tábor fák alatti része is veszélybe került. A Tesla a kelet-németországi város mellett 2021-ben felépített, elektromos autókat összeszerelő gigagyárát évek óta bővíteni kívánja, hogy így uralni tudja az európai piacot. Hiába segít nekik azonban a brandenburgi és a német szövetségi állam, Vízierdő környezetvédői mindezt eddig sikeresen akadályozták meg.
A rendőrök az erdei területet körbekerítették, a kiürítés során a magas fákra felkapaszkodni képes alpinisták társaságában érkeztek meg. Helyi információk szerint megpróbálták azt is megakadályozni, hogy a tiltakozók a fenti faházakba és a kötélpályákra vissza tudjanak menni, számos tiltakozó viszont már a magasban van, őket nehezen tudnák lehozni.
A rendőrök hétfőn három embert állítottak elő, a bontás ellen kedd reggelre meghirdetett tiltakozáson pedig a tüntetést feloszlatták. A három letartóztatottat viszont rövidesen elengedték.
A hétfői-keddi kiürítések előtti napokban már kiszálltak a rendőrök a tábor területére és ekkor jelezték, potenciálisan életveszélyes, fel nem robbant második világháborús bombát keresnek a környéken, ezért felszólították a Tesla-gyár ellen tiltakozókat, hagyják el az erdőt és környékét is.
A Mérce információi szerint pedig a brandeburgi rendfenntartó erők már a közel eső vasútállomáson is igazoltatnak, megpróbálva megakadályozni azt, hogy Berlinből és Németország más részeiről tiltakozók érkezzenek az erdőfoglalók támogatására.
Érdemes megjegyezni, hogy a grünheidei tiltakozás több környékbeli helyszínen is folyik, azt a részt például, ahol információs pultokat állítottak fel, szabályos területfoglalási engedély keretében használják a demonstrálók. Most viszont a bombafenyegetésre hivatkozva ezeket is ki kívánják üríteni.
A tiltakozók nyáron már egyszer elhagyták rövid időre a tábort, amikor valóban két bombát találtak és hatástalanítottak a rendőrök, de ezt most nem hajlandók megtenni, mert a nyári helyzettel ellentétben szerintük most konkrét bizonyíték nincs újabb bomba létezésére, és úgy gondolják, hogy az egész akció csupán arról szól, hogy végleg kirakják őket Wasserwaldból.
A Tagesspiegelnek válaszolva hétfőn Beate Kardels, a brandenburgi rendőrkapitányság szóvivője elmondta, hogy a környezetvédelmi aktivisták nagyon nem voltak együttműködőek és jelentős ellenállást tanúsítottak. „Hosszú műveletre készülünk,” tette hozzá. Fizikai összecsapásokra azonban nem került sor. Megfigyelők a lapnak a légkört inkább nyugodtnak, nem agresszívnek jellemezték.
Elon Musk hatalmas elektromos autógyára még 2019 és 2021 között épült meg a Berlintől keletre fekvő Grünheide külterületén. Környezetvédők a kezdetektől tiltakoztak a túlzott vízhasználat, a környezet- és zajszennyezés ellen, amit a világ leggazdagabb emberének érdekeit nézve Brandenburg szociáldemokrata kormánya is elnéz és támogat.
A környezetvédők májusban megkíséreltek betörni is a gyár területére, ekkor erőszakosan oszlatták fel őket a rendőrök. A gyár dolgozóinak munkajogait sem igen tartják tiszteletben, a dolgozók szakszervezeti keretek között szerveződtek is a Musk teremtette munkakörülmények és bérek javítása érdekében, emiatt az üzemi tanácsban is ott ülő szakszervezetiseket a gyár el is bocsátotta – az érdekképviselet szerint jogtalanul.
A Tesla azonban a gigagyár területére eddig még a sajtót sem engedte be.
Az események fontos körülménye, hogy november 5-én Elon Musk az új amerikai elnök, Donald Trump egyik legfőbb emberévé lépett elő.
Ismert továbbá az is, hogy a Tesla-birodalommal piaci előnyt kíván szerezni a végül Magyarországon, Szegeden megtelepedő fő kínai elektromos autógyárral, a BYD-vel szemben. Ehhez elengedhetetlenül szükségesek azok az új építkezések, amelyeket éppen Grünheidében tervez a cég.
November 7-én kiderült az is, hogy a németországi tartomány újraválasztott, szociáldemokrata párti kormánya titokban „Tesla-akciócsoportot” hozott létre a kormányzati szervek és a helyi rendőri erők, nyomozóhatóságok bevonásával, amely tervet dolgoz ki arra, hogy a környezetvédők tiltakozása ellenére az óriási gyár további – eddig akadozó – bővítését segítsék.
A grünheidei tábor lakói ennek ellenére nem tervezik állásaik feladását, és kitartanak.
Meddig mehet el az ember, hogy megvédje azt, ami fontos számára?
A Tűréshatár című dokumentumfilm az Észak-Rajna-Vesztfáliában található hambachi erő kiirtása elleni küzdelem utóbbi néhány évének egyes stációit örökíti meg. A filmről korábban itt írtunk.