„Elsődlegesen a dolgozók határozzák meg a normákat, és minden azokra épül” – mondja Ragnar á Presttraðni feröeri munkás. Ragnar segítségével bepillantást nyerünk abba, hogy milyen a munkások érdekvédelme egy olyan elszigetelt, távoli társadalomban, mint a Feröer-szigetek.
Feröer. Félúton Norvégia és Izland között, fél Nógrád megyényi területű szigetcsoport az Észak-Atlanti-óceánon. A szigetország Dániához tartozik, de nagy mértékű autonómiával rendelkezik. A 18 szigetből egy kivételével mind lakott, a társadalom népessége nagyjából 54000 fő.
Ha a Feröer-szigetek nagy ritkán szóba kerül a hazai médiában, leginkább a következő okokból olvashatunk róla. Egyrészt a lélegzetelállító természeti adottságai folytán, másrészt a külföldieket elborzasztó grind nevű hagyományuk miatt, harmadrészt a Fradit elverő klaksvíki focicsapat okán. Ebben a cikkben azonban nem ezekről, hanem a feröeri munkásokról és bérharcukról lesz szó.
Én az angol nyelvű feröeri híroldalról értesültem a munkások sztrájkjáról. Ha nem terveztem volna odautazásomat, engem is elkerül a hír, hiszen nem cikkeztek róla se magyar, se angol nyelvű portálok. Amikor június végén leszálltam a kompról a fővárosban, Tórshavnban, már minden a normális kerékvágásban folyt a Feröeren. Alkalmam nyílt beszélgetni az ott lakókkal, ők pedig szívesen meséltek nekem a sztrájkról.
A helyi munkások összegzései fognak segíteni abban, hogy ezen a cikken keresztül betekintést nyújtsak a feröeri munkáskultúra világába.
Ennek a szövegnek az eredeti változata az Új Egyenlőség oldalán jelent meg.
Az Új Egyenlőség rendszeresen közöl olyan társadalom-, politika-, gazdaságelméleti írásokat, amelyek hasznos szempontokat, kereteket nyújtanak a közéleti gondolkodáshoz, vitákhoz. A lap öndefiníciója szerint „a gazdasági demokrácia alapértékeit – egyenlőség, szabadság, igazságosság és szolidaritás – képviseli”. A Mérce – az Új Egyenlőség szerkesztőivel egyeztetve, olykor szerkesztve – rendszeresen közli újra a magazin szövegeit.
Tavaszi munkabeszüntetés
Idén májusban sikertelen bértárgyalások után négy fő szakszervezet sztrájkot kezdeményezett a Feröer-szigeteken.
A Feröer-szigeteki Munkaügyi Szövetség (Føroya Arbeiðarafelag), a Kikötői Dolgozók Szakszervezete (Havnar Arbeiðarafelag), a Klaksvíki Dolgozónők Szakszervezete (Klaksvíkar Arbeiðskvinnufelag) és a Klaksvíki Dolgozók Szakszervezete (Klaksvíkar Arbeiðsmannafelag) 2024. május 14-től munkabeszüntetést hirdetett. Két héttel később a Kikötői Dolgozónők Szakszervezete (Havnar Arbeiðskvinnufelag) is csatlakozott. Céljuk a béremelés kiharcolása volt.
Az utóbbi évek magas inflációja miatt a feröeri munkások bére már nem elegendő a megélhetési költségek fedezésére.
Bár voltak bértárgyalások, a COVID-világjárvány, majd az Ukrajnában zajló háború miatt tartották vissza a béremelést. Idén viszont már nem tágítanak a szakszervezetek: a munkások sztrájkolnak, amíg megélhetésüket fedező bért nem kapnak.
Sztrájk 18 szigeten
A több ágazatra kiható sztrájkban részt vettek halgyári munkások, vendéglátóipari dolgozók, szemétszállítók, köztisztasági dolgozók, építőipari munkások, útkarbantartók, alagútmunkások, kikötőmunkások, raktári dolgozók és buszvezetők.
Az ellátási láncokat megakasztotta a sztrájk, a munkabeszüntetés kihatott a teherszállításra és az élelmiszerellátásra is. A közlekedésért felelős Strandfaraskip Landsins állami komp- és buszüzemeltető dolgozói a legtöbb járaton beszüntették a munkavégzést, csak a személyszállító kompok jártak menetrend szerint.
A sztrájk alól mentesültek a lazactenyészetek és az önkormányzati bölcsődei dolgozók, valamint a biztonsági őrök (ám később egy részük csatlakozott a munkabeszüntetéshez).
Szolidaritás és szakszervezeti pluralizmus
Ragnar á Presttraðni, a helyi önkormányzat karbantartási munkásokat vezető dolgozója mesélt nekem a Vágar-szigeti sztrájkról.
Feröeren rengeteg szakszervezet működik – főleg, ha lakosságarányosan nézzük. Ezt jól illusztrálja, hogy Ragnar azért nem vett részt a mostani sztrájkban, mert olyan szakszervezet tagja, amelyik nem csatlakozott a tavaszi munkabeszüntetéshez. A munkástársai közül öten vettek részt a sztrájkban és rajta kívül ketten – akik szintén más szervezetek tagjai – dolgoztak tovább. Ám ők sem látták el feladataikat teljeskörűen, hogy ne kerüljenek szembe a nagy szakszervezetekkel.
Ragnar és munkatársai között nem volt feszültség a munkabeszüntetéssel kapcsolatban. Sőt, a sztrájkból kimaradó szakszervezetek szimbolikus gesztusaiban részt vettek a dolgozó munkások is: szolidaritásuk jeleként két-három napra ők is letették a munkát.
„Elsődlegesen a dolgozók határozzák meg a normákat, és minden azokra épül” – meséli Ragnar a munkások fontosságáról és támogatásáról a feröeri társadalomban.
Az első 10-14 nap lelkes hangulatban telt, az emberek támogatóak voltak – mondja Ragnar. Azonban ezután a mindennapi feladatok elvégzése nehezebbé vált.
A sztrájk mindenkire kihatott. Ahogy teltek-múltak a hetek, egyre több áru és szolgáltatás hiányát észlelték.
A sztrájk a szigetcsoport lakosainak hétköznapi tevékenységeit kezdte akadályozni – a benzinkutaknál például elfogyott az üzemanyag. Egyesek nyolc-tízszeres áron adtak tovább szerencsés pillanatban vásárolt benzint – meséli Ragnar.
A helyzet fokozódik
Az élelmiszerboltok polcai kiürültek, elsőként az élesztő, a tojás és a krumpli fogyott el. Az időseket különösen nehéz helyzetbe hozta az ellátási láncok megbomlása – tudtam meg egy vestmannai nyugdíjas tengerésztől.
A helyi idősek otthonának képviselői őt is felkeresték, hogy segítséget ajánljanak, amit ő nem fogadott el „mindenem megvan otthon, van hal, bálna, a krumplit magamnak termesztem, bár az elfogyott a sztrájk alatt”.
A szemét felgyülemlése miatt a gyermekekkel foglalkozó intézmények – bölcsődék, óvodák és iskolák – bezártak. A vendéglátó egységek hiányos szolgáltatásai és a közlekedési nehézségek miatt a külföldről Feröerre látogatók száma megcsappant.
Május végén újabb tárgyalások vallottak kudarcot, a Feröer-szigeteki Munkaadók Szövetségének (Færøernes Arbejdsgiverforening) ajánlatát nem fogadták el a szakszervezetek. A sztrájk folytatódott.
A munkások kezdeti lelkesedése csalódottságba fordult, az eredménytelenség miatt nőtt a frusztráció – meséli Ragnar. Említette, hogy a helyi szakszervezetek minden sztrájkoló munkás havi fix bérét állták ugyan, de azzal is szembe kellett nézniük, hogy a munkabeszüntetés miatt minden drágább lett és egyre több feszültség gyűlt a munkásokban és környezetükben egyaránt.
Június első heteiben további mediációk következtek. Egyhónapos sztrájk után június közepén egy hosszas, feszült hétvégi tárgyalás végére a felek megegyezésre jutottak.
A sztrájk június 10-én véget ért. Az öt feröeri szakszervezet munkásainak bére a következő két évben összesen 13 százalékot fog növekedni.
Ragnar kissé húzta a száját – nem biztos abban, hogy sztrájkoló munkatársai elégedettek a tárgyalások eredményével és a béremelés szintjével.
Társadalmilag beágyazott szakszervezetek
Mikor Ragnart arról kérdeztem, gyakori dolog-e, hogy feröeri munkások szakszervezeti tagok, kissé meglepődve nézett rám, majd azt felelte:
„szinte mindenki szakszervezeti tag, mert ez a hagyomány”.
A tradíció mellett azt is említette, hogy a munkások már-már kötelező jelleggel csatlakoznak, nagymértékű nyomás van rajtuk ezirányba. A bevándorlókat és vendégmunkásokat viszont a munkáltatók arra próbálják rávenni, ne csatlakozzanak szakszervezetekhez.
Magyarországhoz képest, ahol egyáltalán nem alapvetés, hogy egy dolgozó szakszervezeti tag, a Feröer-szigeteken a szakszervezetek jelenléte a munkások életében magától értetődő, triviális kérdés.
A legtöbb ma is működő érdekvédelmi szervezet a múlt század elején kezdte munkáját a Feröeren.
A századforduló utáni társadalmi és gazdasági változások ágyaztak meg a szakszervezetiség létrejöttének: berobbant a halászati ipar.
Vágar-szigeten – ahol ma Ragnar él és dolgozik – 1920-ban alapították meg az első munkásszervezetet. Tíz évvel később a szakmunkások hozták létre szakszervezetüket. A munkás férfiak nyáron mélytengeri halászatot folytattak, máskor csónakokból és kisebb halászhajókról halásztak. A munkásnők az iparban dolgoztak. Az 1930-as évek első felében a vágari ipari munkaerő 80%-át az egyedülálló nők tették ki. Ezek a munkásnők 1937-ben alapították meg a helyi szakszervezetüket.
A munkások szerveződésével egyidőben a hajótulajdonosok (1908), az üzletemberek (1912), a munkaadók (1916, 1918) és a nagykereskedők (1939) egyletei is megalakultak. Ezek az egyletek koordinálták a bértárgyalásokat és intézték a tengeri kereskedelem közös ügyeit. Az idei sztrájk egyik fontos szereplője, a Feröer-szigeteki Munkaadók Szövetsége 1943 óta működik.
Ahol víz az úr
„Fiatalkoromban mindenkinek két választása volt: tengerészet vagy semmi” – meséli a vestmannai nyugdíjas tengerész, aki 13 éves korában kezdett a tengeren dolgozni.
Azóta is legfőképpen az óceán a feröeriek „munkahelye”. Az 1920-as évek óta a halipar a Feröer-szigetek fő bevételi forrása, az áruk és szolgáltatások exportja szinte kizárólagosan ehhez kapcsolódik.
Ha a munkások ebben az ágazatban sztrájkolnak, leáll az egész szigetország.
A hosszú múlttal rendelkező feröeri szakszervezetek működésének bizonyítványa, hogy a tárgyalási folyamatok ritkán torkollnak sztrájkba. Az ideihez hasonlóan nagy sztrájk 2003-ban volt utoljára. Ragnar is visszaemlékezett rá, ekkor ő 8-10 éves volt. A közlekedést, az ellátási láncokat és a mindennapi életet méginkább megakasztotta, hogy akkor még nem létezett a nagyobb szigeteket összekötő alagútrendszer: tényleg minden a tengeren dolgozóktól függött.
21 évvel ezelőtt, 2003. májusában a Feröer-szigeteki Szakszervezetek Szövetségének (Færøernes Arbejderforeninger) vezetésével öt szakmunkás-szervezet dolgozói léptek sztrájkba. A munkaképes feröeri népesség harmada – kb. 12 000 ember – vett részt a munkabeszüntetésben, többségük a kikötőben vagy a halfeldolgozóiparban foglalkoztatott munkás.
Megtagadták a hajók kirakodását, aminek következtében leállt a halászat és a halfeldolgozás, nem lehetett hozzáférni üzemanyaghoz, élelmiszerekhez és egyéb ellátmányokhoz. A munkások sztrájkja miatt a gazdaság jelentős része leállít. A Feröer-szigeteki Munkaadók Szövetsége tárgyalóasztalhoz kényszerült. Az öt hetes sztrájkot 13 órás maratoni egyezkedés zárta: a megállapodás szerint a sztrájkoló munkásoknak kilenc százalékkal emelték a bérét két éven belül.
A térség elszigeteltsége miatt erősebb a munkások tárgyalópozíciója. Ha valaki nem végzi el a munkáját, nem könnyű – vagy lehetetlen – pótolni. A munkabeszüntetés látványos, a saját bőrén érzi mindenki.
A 21. század két nagy feröeri sztrájkja minden ott lakó életére drasztikus hatást gyakorolt.
A sztrájkok ritkasága azt mutatja, hogy a munkások közös érdekképviseleti egyesületei megfelelően dolgoznak és fontos, megbecsült helyük van a társadalomban.
Karácsony Szilárd a Partizán Mi a teendő? podcastjának szakszervezetekkel foglalkozó részében utal arra, hogy jól működő szakszervezetekkel nem jut el a társadalom a sztrájkig, hiszen az jelentős felfordulásokat okoz. A feröeri példa is szépen mutatja, hogy mennyire fel tudja forgatni a mindennapi életet, ha a munkások munkabeszüntetésre kényszerülnek.