Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

A színészek építkezési területekhez hasonló munkakörülmények között dolgoznak, valódi védelemre csak a szakszervezettől számíthatnak

„Tényleg azt kívánom, hogy Horváth Lajos Ottó és Szász Juli is találjon magának olyan színházat, ahol jobban vigyáznak rájuk”

mondta pár nappal ezelőtt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója arról a két színművészről, akik a Nemzeti színészeiként tavaly novemberben sérültek meg komolyan egy előadás során. A balesetből óriási botrány kerekedett, maga Vidnyánszky is lemondott, bár az akkori kulturális miniszter, Csák János nem fogadta el lemondását.

A most elhangzott szavakkal Vidnyánszky arra a hírre reagált, hogy mind Horváth Lajos Ottó, mind Szász Júlia nemrég felmondott a Nemzetiben. A színészekkel történt balesettel, és az azt követő tiltakozásokkal (öten felmondtak a színészek közül az érintetteken kívül, valamint egy sor szakmai szervezet és kulturális szereplő is elítélte a Nemzeti vezetését) kapcsolatban a színházigazgató rengeteg dologra hivatkozott ATV-s nyilatkozatában Horváth Lajos Ottó személyes hibájától kezdve az 1960-as évek politikai vezetéséig (!), bár néha, mint a fenti idézet mutatja, a saját felelősségét is megemlítette.

A hasonló balesetekről, illetve azok elkerüléséről most a Színházi Dolgozók Szakszervezete (SzíDoSz) adott ki részletes közleményt. A szakszervezet ebben hangsúlyozza, hogy a balesetek megelőzése, illetve bekövetkezésük esetén azoknak kezelése közös fellépést igényel a szakmai érdekképviseletek részéről.

„Amennyiben mindenhol lenne alapszervezetünk – aminek alapfeltétele a megfelelő létszámú tagság – reális céllá válhatna, hogy minden színházra érvényes, kollektív eljárási rendszert harcoljunk ki. Amíg ez nincs így, a Szakszervezet csak általános szinten tudja kezelni a problémát”

– fogalmaz a SzíDoSz elnökségének szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleménye.

A közlemény szerint a szakszervezetnek 1600 művész és színházi dolgozó tagja van, ők pedig mind „építkezési területekhez hasonló munkakörülmények között dolgoznak”. Ez a működésmód pedig szerintük „rengeteg odafigyelést igényel és ugyanennyi veszélyt is hordoz magában.”

Bár a Nemzetiben megsérült színészek nem voltak tagjai a SzíDoSz-nak, így formális segítséget nem igazán nyújthattak nekik, az érdekképviseleti szervezet a hasonló esetek elkerülésének érdekében a többi szakmai szakszervezettel közösen egységes álláspont kialakítását kezdeményez. Szükségesnek látnak felállítani egy, a hasonló esetek kezeléséhez szükséges protokollt, etikai kódexet, illetve közös preventív eljárási rendet, ugyanis ezek egyelőre nem léteznek. A hasonló esetek elkerülésére pedig a SzíDoSz kezdeményezte a munkáltatók képviselői és a szakmai szervezetek párbeszédének megkezdését:

„Felhívásunkat elküldtük a Magyar Teátrumi Társaság, a Maszk Országos Színészegyesület, a Független Előadó-Művészeti Szövetség és a Magyar Színházi Társaság felé. Bízunk abban, hogy közösen meg tudunk állapodni mindazon alapvetésekben, amelyek politikától, épülettől, munkáltatók, fenntartók személyétől függetlenül tudnak érvényesek lenni mindannyiunkra nézve annak érdekében, hogy a színházi dolgozók fizikai és mentális egészségét veszélyeztető körülményeket megváltoztassuk.”

A Nemzetiben történt balesettel kapcsolatban egyébként nemrég Udvaros Dorottya színművész is nyilatkozott a Partizán adásában. Udvaros akkor elmondta, hogy a Nemzeti Színház ugyan folytatott belső vizsgálatot az eset után, de az szerinte „látszatesemény” volt, aminek az eredményét előre lehetett tudni. A színművész azt is megemlítette, hogy a dolgozók korábban többször is megfogalmazták az aggályaikat a díszletek biztonságosságával kapcsolatban Vidnyánszky felé.

Kezdd az újévet azzal, hogy csatlakozol egy közösséghez, amely napról napra értéket hoz létre!

💙🙋‍♂️Adományozz figyelmet, történeteket, kiállást! Mi a Mércénél azért dolgozunk, hogy hangot adjunk azoknak, akiket a rendszer elhallgattat, hogy elmondjuk azokat a történeteket, amelyek másutt hiányoznak. 

Címlapkép: MTI/Balogh Zoltán