Brazil lapok egybehangzó híradása szerint Jair Bolsonaro bizalmasan közölte a Legfelsőbb Bíróság tagjaival, hogy „vége van”, elismeri a választási vereségét Lulával szemben – számolt be róla az Al Jazeera.
A dél-amerikai ország szélsőjobboldali exelnöke a választási eredmény kihirdetése után mintegy 44 órával, kedden állt a nyilvánosság elé, ám ekkor sem ismerte el egyértelműen a vereségét, és politikai ellenfele nevét sem említette. Némi megnyugvásra adott viszont okot, hogy arról beszélt, mindig is az alkotmányosság keretein belül maradt, és azt a továbbiakban is tiszteletben fogja tartani.
A hétvégi brazil elnökválasztás második fordulója az egykori vasgyári munkás győzelmét hozta, Luiz Inácio Lula da Silva, a Munkáspárt jelöltje (Partido dos Trabalhadores, PT) szoros küzdelemben, 1,8 százalékkal (50,9 és 49,1%) előzte meg a leköszönő államfőt, Jair Bolsonarót.
A 79,4%-os részvétel és a szoros eredmény is tanúskodik a 215 millió lakosú dél-amerikai óriás társadalmi megosztottságáról. Míg a szegényebb északi és északkeleti régiókat Lula vitte el, a tehetősebb déli, és az ország középső részein Bolsonaro győzött. Ugyan São Paulóban is Lula nyert, de az állam kormányzójának Bolsonaro jelöltjét választották meg – ahogy a másik két legnépesebb államénak, Riónak és Minas Geraisnek is. A szélsőjobboldali exelnöké a legerősebb párt a kongresszusban és a szenátusban is.
Lula alelnökének ráadásul azt a neoliberális politikát hirdető Geraldo Alckmint kellett választania, aki 2006-ban még ellene indult, és aki kormányzóként felelős a 2013-as Sao Paulo-i tömegközlekedési jegyárak emelése elleni tömegtiltakozás brutális rendőri leveréséért. A főbb brazil jobboldali lapok pedig már most mérsékelt, baloldali-szociális programpontjait mellőző politikát követelnek Lulától (lásd pl. itt).
A választást követően kis híján polgárháborúba sodorták a társadalmi feszültségek az országot: már a szavazás közben is voltak atrocitások a Lula-szavazókkal szemben a hatóságok részéről, az eredmények érkezését követően azonban Bolsonaro támogatói közül sokan a katonai központok elé vonultak, tulajdonképpen fegyveres puccsot követelve.
Bolsonaro supporters have gathered in front of the headquarter of the Brazilian Army’s Eastern Command in Rio de Janeiro, asking the military intervene following the presidential election.
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 2, 2022
Emellett támogatói (köztük sok kamionos) a 26-ból 16 államban szerveztek úttorlaszokat. A Legfelsőbb Bíróság utasította a Szövetségi Autópálya-rendőrséget az útblokádok felszámolására. Több olyan esetről is beszámoltak azonban, amikor a rendőrök nemhogy nem számolták fel a blokádokat, hanem támogatásukat fejezték ki a tiltakozók felé.
Fazem churrasco, jogam bola a PRF aplaudi esse é o Brasil de Bolsonaro !! pic.twitter.com/5lidNh52Xi
— 𝙍𝙖𝙛𝙖 𝘽𝙚𝙡𝙛𝙤𝙧𝙩 (@belfort_rafa) November 2, 2022
🚨 GRAVÍSSIMO! Flagrante de agente da PRF ajudando manifestantes pró Bolsonaro a cortarem cerca de acesso ao aeroporto de Guarulhos. pic.twitter.com/n5lhDql0zb
— Diego Cartaxo (@D_Cartaxo) November 1, 2022
🚨ABSURDO: Policiais Militares prestam continência para bolsonaristas que bloqueiam estradas, em São Paulo.
pic.twitter.com/qmnDo5BKX7— CHOQUEI (@choquei) November 2, 2022
Ennek hatására többen maguktól mentek az utcára, hogy megkezdjék az úttorlaszok felszámolását. A Hajléktalan Dolgozók nevű lakhatási tömegmozgalom bejelentette, hogy több ezer aktivistáját mozgósítja a blokádok megszüntetésére. Az akciókhoz többek között antifasiszta futballszurkolói csoportok is csatlakoztak. A Sao Paulo-i Corinthians legnagyobb szervezett szurkolói csoportja, a Gaviões da Fiel például előbb saját városukban számolta fel a Bolsonaro-szimpatizánsok egyik útzárját, majd – mivel a riói Flamingo ellen játszott másnap a csapatuk – útban Rióba egy másik blokádot is feloszlattak.
Membros da Gaviões da Fiel com uma faixa „Somos Pela Democracia”, na Marginal Tietê, em SP.
A torcida organizada acabou com o protesto que estava acontecendo no local, fazendo com que os manifestantes pegassem seus carros e saíssem rapidamente.
🗞 @Vessoni
📸 Reprodução pic.twitter.com/Fu3YAy1r1x— Planeta do Futebol 🌎 (@futebol_info) November 2, 2022
Se a PRF do Bolsonaro não faz, o povo faz.
População remove bloqueio feito por Bolsonaristas em São Mateus no Espírito Santo. pic.twitter.com/ZoKGuf2Va2
— Anonymous Brasil (@AnonManifestBR) November 1, 2022
TRABALHADORES DO ESTALEIRO DA BRASFELS DESENTERDITAM RIO-SANTOS CONTRA BLOQUEIO BOLSONARISTA pic.twitter.com/OiRaslXnca
— Esquerda Diário (@EsquerdaDiario) November 1, 2022
Começamos o dia com a Gaviões da Fiel desmontando o primeiro bloqueio a caminho do Rio de Janeiro, na Rodovia Presidente Dutra. pic.twitter.com/qDQnrcYPj4
— Lázaro Rosa 🇧🇷🚩 (@lazarorosa25) November 2, 2022
🚨ABSURDO: Motorista fura bloqueio no MS e é perseguido por manifestantes.
pic.twitter.com/jbjjOWpPws— CHOQUEI (@choquei) November 2, 2022
A rendőrség szerda reggeli közlése szerint az útblokádok mintegy harmadát sikerült már felszámolni. Bolsonaro első megszólalásakor a tiltakozásokról annyit mondott, hogy azok „méltatlankodásból és az igazságtalanság érzéséből” fakadnak, és „népi mozgalomként” hivatkozott a tüntetésekre, amelyeknek a résztvevőit erőszakmentességre szólította fel. Szerdán este végül támogatóit az útblokádok felszámolására kérte. Híveinek azt üzente, hogy a tiltakozás „más formáit” válasszák inkább.
Mostanra úgy tűnik, hogy miután Bolsonaro szövetségesei sorra elfogadták Lula győzelmét, és a támogatói által szervezett erőszakos tiltakozás is lendületet veszít, az egyre inkább elszigetelődő exelnök is kénytelen lemondani arról, hogy rövid úton visszakerülhet a hatalomba. Lulának azonban, ahogy fentebb is említettük, számos további nehézséggel és konfliktussal kell számolnia, ha következetesen képviselni akarja baloldali programját, és meg akar felelni választói várakozásainak.