Eötvös Károly (1842-1916) liberális politikus, ügyvéd, író, újságíró, országgyűlési képviselő. Az 1883-as tiszaeszlári vérvád perében az igaztalanul vádoltak védőjeként szembefordult az antiszemita közhangulattal. Később a per történetéről szóló könyv (A nagy per) szerzője.
És egy 24 kötetes tényirodalmi életműé. Ebben a magyar liberális és republikánus hagyomány alakjait – barátait, Deákot, Jókait, Táncsicsot és a többieket – hozza úgy emberközelbe, mintha nekünk is személyes ismerőseink lennének. Hideg utcanévből egyszerre egészen közeli, hús-vér emberek lesznek hőseink, esendő személyiségükkel – és családjukkal – együtt.
Az Utazás a Balaton körül címet viselő könyve több tucat kiadást ért meg mind a mai napig. Ebben a tóhoz kapcsolódó gazdag szóbeli hagyományt rögzíti az utókor számára. Célközönsége a jövő olvasói – vagyis mi vagyunk.
Eötvös célzottan a jövő nemzedékének írt, palackpostát küldött számunkra.
Meleg humorral, mély emberismerettel és bölcsességgel írt és segített bárkinek, aki hozzá fordult ügyes-bajos dolgaival. Az Oktogonon a soktükrű Abbázia kávéházban trónolt sokáig, ahol az ablak melletti törzsasztalánál osztotta életvezetési tanácsait tisztelőinek. Például arról, hogy hogyan oldják meg magánéleti válságaikat – amikor éppen erről kérdezték. De akár kisegítette valamelyik fantáziátlan képviselőtársát is abban, miről s miként interpelláljon, szóljon az ország házában. Barátai, kortársai ezért szeretettel a Vajdának nevezték.
Mondták rá azt is, hogy ő a legokosabb ember a két hazában (Magyarországon és Erdélyben). Nem talált ki történeteket, mindig valóságos eseményeket rögzített. A parasztok és halászok kiszolgáltatottságát bemutató, a társadalmi igazságtalanságokat elítélő szövegei a népi írók szociográfiáinak előfutáraként olvashatók. A mai olvasó számára is feltűnő, hogy rövid, erős jelzőkkel, meglepő hasonlatokkal ékes mondatai valósággal fénylenek a papír felett.
Barátja, Mikszáth Kálmán jegyezte le fontos mondatát, amelyet akár Eötvös Károly életműve foglalatának is tarthatunk. A mondat jól mutatja, hogyan foglalja eggyé Eötvös a nemzeti érzést a liberális meggyőződéssel. Amikor a nagy per egyik szünetében Mikszáth és Eötvös egy Nyíregyháza melletti erdős ligetben kettesben sétált, Eötvös így szólt:
„S szabad-e nekünk igazságtalannak lenni, akiket csak az igazságosság tarthat fenn a fészkelődő népek soraiban?”.
Május 5-8 között háromnapos konferenciát szervezünk Eötvös Károly emlékére. A konferencia további fontos információkat (esetleges programmódosulást) tartalmazó Facebook-eseménye ezen a linken érhető el. Ugyanitt élőben is követhetik majd az érdeklődők az előadásokat.
Célunk, hogy a szerző és közéleti személy rangját, helyét megerősítsük a magyar kulturális és politikai hagyományban. Kinyitjuk Eötvös palackpostáit. Az előadók a magyar tudomány és kultúra neves személyiségei: jogászok, történészek, vallás- és társadalomtudósok,
Az eötvösi életmű – a kisebbségek határozott védelme, az államhatalmi ágakat következetesen elválasztó demokrata magatartás, a független bíróság, az igazság és az igazságosság követelése – ma is aktuális.
Eötvös Károly ébresztése - A Vajda aktualitása a 21. században
■ Helyszín, időpont ■
2022. május 5., csütörtök 10:00:
ELTE Állam- és Jogtudományi Kar, 1-es terem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)
2022. május 6., péntek 10:00:
ELTE Bölcsészettudományi Kar, Gombócz-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)
2022. május 8 (vasárnap) 15:00:
Rumbach utcai zsinagóga (1075 Budapest, Rumbach Sebestyén utca 11-13.)
A szervező az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet. Támogatók: MAZSIHISZ, ELTE Állam- és Jogtudományi Kar, ELTE Bölcsészettudományi Kar
■ Program ■
A NAGY PER
2022. május 5., csütörtök – ELTE Állam- és Jogtudományi Kar, 1-es terem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)
10:00-12:00
Majtényi László: Megnyitó
Heisler András (MAZSIHISZ) és Iványi Gábor (Magyar Evangéliumi Testvérközösség) üdvözli a konferenciát.
- Sükösd Miklós: Lángoló hazaszeretet és liberalizmus: Eötvös Károly időszerűsége
- Iványi Gábor: A vérvád és az áldozás, teológiai kapcsolatok
- Gábor György: Vérvád – a középkortól Tiszaeszlárig
- Stipta István: A Nagy Per jogtörténeti jelentősége
13:30-15:00
- Majtényi László: A régi és a modern Magyarország határán: Eötvös a proto-ombudsman, a műfajteremtő író (pl. szociográfia), és a modern jogászkodás úttörője
- Fleck Zoltán: A jogászi szakma moralitása a 19. századtól máig
- Csepeli György: A Gyanú: Eötvös, Mikszáth, Bary
- Vágvölgyi B. András: Két nagy per: Tiszaeszlártól a romagyilkosságok peréig
AZ ÉLETMŰ ÉS AZ ÉLETÚT
2022. május 6., péntek, ELTE Bölcsészettudományi Kar, Gombócz-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)
10:00-11:30
- Kövér György: Eötvös Károly dilemmái
- Buzinkay Géza: Eötvös Károly és a sajtó - A politizáló és tárcaíró táblabíró
- Mátay Mónika: Eötvös és a nagy per a magyar és az angol sajtóban
12:00-13:30
- Praznovszky Mihály: Eötvös, a semmiből termett író
- Ugrai János: A „protestáns aranyszabadság” ára és haszna. Egy társadalmi jelenség Eötvös Károly iskolázásának és életművének tükrében.
- Szentes László: A Balatoni utazás filmsorozat (2010)
A NAGY PER FILMEN
2022. MÁJUS 8., vasárnap: Rumbach utcai zsinagóga (1075 Budapest, Rumbach Sebestyén utca 11-13.)
15:00-18:00
- Verzió (Erdély Miklós, 1977) filmvetítés (50 perc)
- Groó Diána: A Nagy Per – filmterv és korábbi filmfeldolgozások, Báron György és Groó Diana beszélgetése