Az ellenzéki polgármesterek közös nyilatkozatot adtak ki, melyben támogatják az oktatásban dolgozók sztrájkját. A dokumentumot összesen 14 budapesti kerületi polgármester és Karácsony Gergely főpolgármester írta alá.
,,A közoktatási intézményekben dolgozók sztrájkhoz való joga nem korlátozható. Kiállunk azok mellett, akiket jogsérelem ér!”
– olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott nyilatkozatban. A polgármesterek felhívják a figyelmet, hogy a sztrájk alapvető munkavállalói jog, ezt a jogot pedig nem lehet korlátozni. Úgy vélik a kormány ennek ellenére „nemtelen eszközökkel kíván fellépni” a január 31-i figyelmeztető sztrájkkal szemben, és megakadályozza, hogy minél több közoktatásban dolgozó emelhesse fel a szavát az őt ért sérelmek miatt.
A polgármesterek állítása szerint eljutott hozzájuk több olyan jelzés is, miszerint munkáltatói intézkedéssel fenyegetik azokat, akik csatlakoznak a figyelmeztető sztrájkhoz.
„Egy munkaerőhiánnyal küzdő ágazatban ez még viccnek is durva. Ezért is elítélünk minden olyan próbálkozást, üzengetést, amely korlátozni akarja ezt az akciót”
– írják.
Hozzáteszik, a kormánynak megfélemlítés helyett dolgozni és tárgyalni kellene, fenyegetőzés helyett pedig megoldást keresni. ,,Mi vállaljuk, hogy közoktatási intézményeinkben dolgozók sztrájkhoz való jogát nem korlátozzuk. Akit pedig jogsérelem ér, azok mellett kiállunk!”
Az aláírók:
Karácsony Gergely, főpolgármester
Naszályi Márta, I. kerület polgármestere
Örsi Gergely, II. kerület polgármestere
Dr. Kiss László, III. kerület polgármestere
Déri Tibor, IV. kerület polgármestere
Soproni Tamás, VI. kerület polgármestere
Niedermüller Péter, VII. kerület polgármestere
Pikó András, VIII. kerület polgármestere
Baranyi Krisztina, IX. kerület polgármestere
Dr. László Imre, XI. kerület polgármestere
Dr. Tóth József, XIII. kerület polgármestere
Horváth Csaba, XIV. kerület polgármestere
Cserdiné Németh Angéla, XV. kerület polgármestere
Szaniszló Sándor, XVIII. kerület polgármestere
Gajda Péter, XIX. kerület polgármestere
Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár csütörtökön levélben fordult az intézményezetőkhöz, melyet a KRÉTA rendszerben is körbeküldött. A levélben kijelenti, a hétfőre tervezett sztrájknak nincs törvényes alapja, mivel a bíróság még nem hozott döntést az sztrájk alatti elégséges szolgáltatások biztosításáról. A kormány képviselői a sztrájkbizottsággal folytatott tárgyalások során ugyanis elvárták a pedagógusoktól, hogy a sztrájk alatt is tanítsanak, ám a szakszervezetek ebbe nem mentek bele. A PSZ és PDSZ ajánlatát viszont a kormány nem volt hajlanó elfogadni.
A levélre a két szakszervezet válaszolt, szerintük Maruzsa téved, mikor a sztrájk jogellenességéről beszél.
,,A sztrájk szervezésének, a hétfői sztrájk előkészítésének minden törvényes alapja fennáll, az ezzel ellentétes államtitkári megállapítás téves és a sztrájkról szóló 1989. évi VII. tv. 1. § (2) bekezdésébe ütközik, mely szerint a sztrájktól való tartózkodásra senki sem kényszeríthető”
– írják. Hozzáteszik, az elégséges szolgáltatások megállapítása érdekében a Fővárosi Törvényszékhez fordultak, a bírói szerv várhatóan a mai napon hozza meg döntését az ügyben. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerdán adott ki közleményt a pedagógussztrájkkal kapcsolatban, melyben azt állítják, hétfőre meghirdetett figyelmeztető sztrájk nem törvényes, nincs róla jogerős bírósági döntés, „a gyermekeket nyugodtan lehet vinni az iskolába”. „A baloldal kampányát szolgáló szakszervezeti vezetők ismét a megbetegedések és iskolai karanténok miatt eleve nehéz helyzetben lévő dolgozó szülőket hoznák nehéz helyzetbe”.
A sztrájkot szervező Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint az EMMI nem foglalhat állást a független magyar bíróság helyett abban a kérdésben, hogy a sztrájk törvényes-e; az ezzel kapcsolatos kijelentései alkalmasak arra, hogy a sztrájkolókat félrevezessék, akadályozzák alkotmányos joguk, a sztrájkjog gyakorlásában, a sztrájkolni szándékozó munkavállalókat megfélemlítsék, az intézményvezetőket és más, a sztrájk szervezésében együttműködő feleket elbizonytalanítsák, ezáltal pedig kockáztassák a sztrájk lebonyolítását.