A Másállapotot a szülészetben civil érdekvédő csoport bejegyzése szerint továbbra is rendszeres, hogy a nőgyógyászati vizsgálatokra várakozó nőket megalázó helyzetben, félmeztelenül várakoztatják az orvosi vizsgálatok előtt. Mint írják,
„A »bugyis« ügyek folytatódnak!
Léptünk már fel együtt olyan megalázó eset ellen, amikor előre levett bugyival kellett várni a vizitet, mert ez szükségtelen és megalázó helyzet!„
A szervezet bejegyzése szerint, noha a nőgyógyászati és szülészeti ellátás egyik fokmérője, hogy a páciens mennyire érzi magát komfortosan az ellátás folyamán, számos bejelentés érkezett már hozzájuk a nők intim szféráját semmibe vevő, megalázott gyakorlatról. Megosztanak egy beszámolót is, mint egy nagykanizsai nő írja,
„Amikor sorra kerülünk, szólít az asszisztens, hogy menjünk a vetkőzőbe, és a szakorvossal már csak akkor találkozunk, amikor félig levetkőzve ott állunk előtte. Megalázó helyzet, amely során a megfelelő anamnézis felvétel sem tud megvalósulni.
Mindeközben a két öltözőből a másikban fél-pucéran várakozó nő tisztán hall mindent a másik vetkőzőben várva.
Tarthatatlannak, és teljes mértékben szakmaiatlannak tartom ezt a gyakorlatot, amely sok nőnek okoz kárt (közvetlen megaláztatás, közvetve elmaradt információ megosztás és a hasonló helyzetek kerülése miatt.”
A szervezet panaszt fog tenni az ügyben, hogy megváltozzon az egészségügyi intézményekben a gyakorlat.
Ehhez pedig várják a bejelentéseket a [email protected] e-mailcímen, ugyanis az, hogy a nőket félmeztelenre vetkőztetve várakoztatják nemcsak elriaszthat egyeseket az orvosi kezelés igénybevételétől, így egészségügyi kockázatot jelent, de jogszabályellenes is.
A egészségügyi törvény vonatkozó passzusai
Telefonon értük el Keszler Viktóriát, a Másállapotot a szülészetben aktivistáját.
Keszler elmondta, arról nincs pontos kimutatásuk, hány ilyen eset történik évente, azonban országszerte általános tapasztalat, hogy a nőket indokolatlanul vetkőztetik a nőgyógyászati és szülészeti ellátásban – viszont főleg a vidéki intézmények esetében, ahol csak egy kórház van adott esetben, ott a nők az ilyesmit leginkább névtelenül szeretik bejelenteni, mert félnek a következményektől.
Ráadásul hiányos az oktatás, így viszonylag kevesebben vannak tisztában a jogaikkal, bár ez szerencsére javuló tendenciát mutat. De még ha tisztában is vannak, nehezen tudják őket érvényesíteni: a nőgyógyászatokon sokszor tiszteletlenül bánnak a nőkkel, infantilizálják őket, és inkább nem szólnak vissza az orvosnak kiszolgáltatott helyzetük miatt. Jobb esetben utólag keresnek segítséget jogvédő szervezeteknél, hogy máskor ne fordulhasson elő ilyen jogtalan és megalázó eljárás.
A Másállapotot a szülészetben aktivistái azt a stratégiát követik, hogy amennyiben egy intézményben fény derül ilyen vagy hasonló jogsértő eljárásra, mikor nőket levetkőztetnek, egymás előtt várakoztatják vagy kezelik őket, több intézménynél és hatóságnál is jelzik a visszásságokat.
Bejelentéseket tesznek a Nemzeti Népegészségügyi Központnál, az EMMI-nél, valamint az alapvető jogok biztosánál is, akik eljárásokat indíthatnak, hogy megszűnjön a nők megalázó kezelése az egyes ellátóhelyeken. A gyakorlat pedig azt mutatja, hogy az ilyen esetekben valóban lehet foganatja a bejelentéseknek, legutóbb például Békéscsabáról számolhattunk be arról, hogy a hatóságok vizsgálatot indítottak, mert a nőket nyilvánosan vizsgálják és végeznek rajtuk beavatkozásokat.