Az európai kormányfők és államfők brüsszeli csúcstalálkozóján néhány perces vita után elfogadták az Unió elkövetkező hét évre irányadó költségvetését, valamint a közös gazdasági mentőcsomagot – írja a Politico.
Charles Michel, az Európa Tanács elnöke hét óra előtt pár perccel twitteren számolt be a fejleményekről:
Deal on the #MFF and Recovery Package #NGEU
Now we can start with the implementation and build back our economies.
Our landmark recovery package will drive forward our green & digital transitions. #EUCO
— Charles Michel (@eucopresident) December 10, 2020
Mint írta,
„most elkezdhetjük az alkalmazást, és gazdaságaink visszaépítését”,
valamint utalt a zöld és digitális átmenetre is.
A beszámolók szerint a jogállami kritériumokat megfogalmazó csomag is benne van a végleges megállapodásban, és a magyar, valamint a lengyel kormány elengedték vétójukat. Ennek feltétele volt, hogy készüljön hozzá egy magyarázó jegyzék többek között olyan kitételekkel, minthogy nem lehet egyetlen országra sem migránsokat kényszeríteni (ami egyébként az eredeti tervezetben sem volt benne).
#euco Been a long few weeks but EU governments – including the Dutch – have a deal on an explanatory statement for the EU budget. It should pave the way for final ratification of an €1.8tn budget package after 🇵🇱🇭🇺 vetoes are dropped
— Mehreen (@MehreenKhn) December 10, 2020
Orbán Viktor miniszterelnök nemsokkal korábban még kemény menetre készült, de biztos volt a dolgában.
A miniszterelnök egy kártyás hasonlattal is kedveskedett rajongóinak, több órás vitát ígérve, mindazonáltal a korábbi német-magyar-lengyel megbeszélések után már körvonalazódni látszottak a feltételek, melyekbe mindenki belemegy.
Ennek alapja az volt, hogy a magyar és a lengyel kormány el szerették volna érni, hogy a jogállamisági feltételeket csak közvetlenül az uniós költségvetéshez kapcsolódó ügyekben alkalmazzák, és végül ezt a megállapodást is fogadták el.
EU officials said that the compromise was approved by the leaders without changes, including the paragraph on the role of the EU Court of Justice #RuleOfLaw #EUCOhttps://t.co/AYDtVdtL03
— Jorge Valero (@europressos) December 10, 2020
Ennek jegyében a jogállami kritériumokat egyelőre nem alkalmazzák, és elfogadnak majd egy kézikönyvet, ami részletesen szabályozná, melyek azok az esetek amelyekben a mechanizmus egy tagállam ellen aktiválható, eszerint olyan témákban, amiket az EU egyértelműen tagállami hatáskörben hagyott, nem rendelhető el ilyen eljárás.
Az eredmény fényében végül mindenki elmondhatja hogy győzött: Orbán és Morawiecki a jogállamisági kritériumrendszer alkalmazásának részletezése és elhalasztása miatt, a többiek pedig azért, mert végül sikerült elfogadni a költségvetést – a jogállamisági kitétellel együtt.
A megállapodásról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.